Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Předměty denní potřeby

Post by Joe »

Je doloženo až výrobou plechového nádobí ve velkém (protože rezlo, tak se smaltovalo, aby to vydrželo).
Jinak smalt je doložen už u starých Egipťanů, jenže se používalo výhradně ve šperkařství!
Jo a výroba plechového nádobí je doložena až v duhé půlce 19. století, čili pro kowbojsko je to OK, pro MMA již s velkým přivření obou očí! Nicméně hobbysty v USA je to tolerováno (moc LH to ale není!!!!). Naopak, jak jsem již uvedl, pro éru dovokého západu je to naopak netypičzější věc!
Joe M.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Super, tak že konvici pořídím přeci jen měděnou. Akorád kotlík bude trošku problém, no uvidíme. Nějak se mi moc nechce pořizovat ne LH vybavení.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

SpiciMedved wrote:Super, tak že konvici pořídím přeci jen měděnou. Akorád kotlík bude trošku problém, no uvidíme. Nějak se mi moc nechce pořizovat ne LH vybavení.
Tak to já to mám přesně naopak. Měděných a mosazných kotlíků jsem už za léta viděl.... ale slušnou konvičku ne a ne objevit...
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Tak to já to mám přesně naopak. Měděných a mosazných kotlíků jsem už za léta viděl.... ale slušnou konvičku ne a ne objevit...[/quote]

Tak se pochlub, kde sehnat ten správný kotlík za kulantní cenovku. Jinak měděnou konvici seženeš v Lucky Horse za bratru 650,- Jo, jak jsme se posledně bavili o té české vlněné dece, tak jsem ji své drahé ženušce koupil a je opravdu super.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Musejí se pořád prolézat bazary a mít oči na stopkách a připravenou šrajtofli, aby tě někdo nepředběhl. Je pravda, že za poslední tak tři roky těch kotlíků po bazarech výrazně ubylo a zvedly se i ceny :cry:

Ta konvice v Lucky Horsu se mi moc nezamlouvá. Je dost malá. Když přijde na návštěvu 5lidí a každej bude mít půllitorvej hrnek (jak je to celkem běžný), tak to abys vařil čaj nadvakrát....
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

SpiciMedved wrote:Jo, jak jsme se posledně bavili o té české vlněné dece, tak jsem ji své drahé ženušce koupil a je opravdu super.
Ještě jsem si nenašel čas se na ně podívat. Kolik jsi říkal, že stojí a jak jsou velké?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Ta konvice v Lucky Horsu se mi moc nezamlouvá. Je dost malá. Když přijde na návštěvu 5lidí a každej bude mít půllitorvej hrnek (jak je to celkem běžný), tak to abys vařil čaj nadvakrát....[/quote]

No jo, to si musíš hochu koupit desetilitrový samovar :badgrin:
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Ta deka má rozměr cca 140 x 200 a stojí od 2000,- do 2400,- podle barvení.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

SpiciMedved wrote:No jo, to si musíš hochu koupit desetilitrový samovar :badgrin:
nejakej peknej samovar by taky nebyl k zahozeni. Jeden kamos ho uz peknych par let shani...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To nádobí Lucky Horse nechal dělat Čenda podle našich předloh, čili jsou na 100% LH!!!
Bohužel větší konve se nedělali, alespoň je nemáme doložené. Myslím ale, že by nebyl problém se na něj obrátit a nechat si udělat konev na míru!
Co se týká samovaru, tak to by mohlo být řešení. kozáci byli až Los Angeles, čili samoar v Tee Pee by nemuselo být zcea mimo mísu a historicky by se to dalo zdůvodnit :wink: a bylo by to 100% stylové!

Madvěde, to platí i pro kotle! Měl je také! Čili možná by to mohl nechat udělat na zakázku. Mimohodem, to co se prodává v bazarech není zcela OK. Ty kotle traperů měl vesmě tvar hrnců, čili s plochým dnem. S kulatým jsou doloženy jen litinové s trojnohou, tzv.Holencé pece!
Joe M.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Tak a už jsem zase o kousek moudřejší. Díval jsem se na stránky Luckyho Horsíka a má tam i kotel. Musím začít šetřit :roll: Po prázdninách, až bude víc času si budu muset zapůjčit nějakou literaturu a studovat a studovat a studovat.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Dobrá literatura je Buckskining I-VIII je tam spousty obrázků :lol:

Myšák
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo potvrzuji Mišáka.
Joe M.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by eye »

Ad buckskinning: to je otázka pohledu, pro někoho je to super zdroj, pro někoho velmi pofidérní, odrážející úroveň amerického hobbystického establishmentu 80.tých a 90.tých let, tedy nic valného. Některé články jsou dobré a fundované, některé jsou hrozné. Na velké většině fotek a obrázků lze najít vše, od jemných nepřesností až po naprosté nesmylsy. Každý druhý trapper, ať na fotce nebo na obrázku tam má doplňky indiánského rezervačního umění 90.tých let apod, o kvalitě replik raději ani nemluvím.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

To máš v některých případech jistě pravdu. Pravda je ta, že máme modernější informace. Např. trappeři Indiánské ozdoby skoro nepoužívali. Oděv byl sice z jelenice, ale vyloženě tehdejšího Evorpského střihu a jediné Indiánské byli třásně. Výšivky byli spíše výjímkou než pravidlem, čili proto Indiánům by oděv trappera prostý.

Tady šlo ale o kotlíky a je tam pár fotek z můzeí, i když lepší zdroj je kniha (název si nepamatuji, ale máme ji) která se skládá jen z fotek muzejních věcí a příslušnou datací.
Joe M.
Post Reply