Předměty denní potřeby

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

recepty na duběnkový inkoust

Post by peggy »

takže jsem něco vyhrabal :

recept č. 1 (chemický)
Co nejsilnější vodný vývar z duběnek nebo dubové kůry slijeme v objemovém poměru 1:1 s 2 % vodným chloridem železitým. Dostaneme velmi trvanlivý modročerný inkoust.

recept č. 2 (dobový)
Opatři stejné váhové množství duběnek a višňové pryskyřice, pryskyřici namoč za dorůstajícího měsíce - 5. nebo 11. dne - do medoviny v množství, které se vejde do tří vaječných skořápek, nebo do vody a nech máčet dva týdny. Duběnky roztluč na prášek a prosej sítem. Pak vezmi nevelké železné desky a v počtu dvaceti nebo třiceti je pomocí provázku upevni na dřívko a zavěs do nádoby (s připravenou tekutinou). Míchej dvakrát denně po dva týdny. Pak přilij tři lžíce vína a dvě lžíce čerstvého medu. Inkoust slij tehdy, až získá černou barvu, když je nebe čisté a jasné. Vydrží pak dva nebo tři roky i déle.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

BTW - toto téma je už i zde na foru, jak jsem zjistil, a to velmi pěkně zpracované:

http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 27&start=0
Peggy, Trappers´Corral
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Koukal jsem se tu po duběnkách ale moc jsem jich nenasbíral, asi rostou jinde.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Stačí i dubová kůra, jde totiž o obsah tříslovin (viz recept č. 1).
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Nevím, jak moc je to dobové, ale ve státech se pro hobbysty dá sehnat přáškový inkoust, který si rozděláš v množství jaké potřebuješ. Víc o tom ale nevím.

JInak co se psaní týče, nezaznamenal jsem nějaké větší potíže s kaňkama, nebo se spouštěním pera oproti klasickému násadkovému peru. S propiskou a podobnými výmysly moderní doby to jistě nelze srovnávat, ale psát se tím prostě dá vcelku dobře. Jen jak jsem už poznamenal, je tomu potřebu přizpůsobit tahy a tím i písmo. Nelze jet moc dobře špičkou proti papíru.

Ještě by mě ale zajímala jiná věc. Po dopsání dopisu se papír zaprášil nějakým "pudrem" a sfoukl, aby se dal hned poskládat a nemuselo se čekat, až zaschne, což konkrétně u konopného papíru trvalo věčnost. Nevíte, co to je? Mletá křída?
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Měl by to být - jak jsi říkal - křídový prach.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Práškový inkoust je SUPER stylový, řešil se tím problém s trvanlivostí (plesnivění) kapaliny. Vyráběl se různě, např. sušením hotového inkoustu. Čili je to košer.

Posýpátka používaly obyčejný jemný písek. Kdo byl na plážích na Baltu, ví o čem mluvím.

Konopný papír není zrovna stylový - to je ekologistická moderna !! Ve starých dobách bylo 99% procent papíru vyráběno z hadroviny, a hadry byly tříděny a používaly se lněné a bavlněné. Důvodem je jiná struktura různých vláken a tedy jejich vlastnosti. Zdaleka ne každé vlákno se hodí pro každý papír.
Jinak důvodem nezasychavosti může být i to, že je papír nadměrně zaklížen (což mi pasuje s tím konopím), nebo příliš upraven mletím - pak vznikne něco jako pergamin (neplést s pergamenem !).

No a na konec jen poznámka - během 19. století, kromě holého počátku, je možné v pohodě používat ocelová násadková pera - čili jako vždy, mladší doba to má jednodušší :wink:
Last edited by peggy on Tue 05. Sep, 2006 8:17, edited 1 time in total.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Ještě k posýpátkům - zeptejte se Střelce, kolik písku už v archivu vyvezli z matrik :lol: :lol: :lol: (už jsme se o tom s ním bavili)
Peggy, Trappers´Corral
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Měl jsem v prackách posýpku (pravda, že až z 20. století) a ta mi připadala právě jako rozemletá křída....
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Vyloučit to nemůžu, ale standard byl skutečně písek - proto se zmiňuju o písku z Baltu, ten je jemný jako mouka a kdo tam byl, ví že si ho přiveze i domů v trenkách.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

a co se tyce ty nestylovosti konopi... cetl jsem neco o jeho historii a zajimavy je napriklad fakt ze se z nej delal papir driv nez ze dreva a daleko ekologicky cistsi cestou... a napriklad puvodni americka ustava byla sepsana na konopny papir, coz bylo prave uvadeno do kontrastu s umele vytvorenou fobii kolem teto rostliny prave ve statech... takze kde je pravda??

podle toho co jsem cetl by to melo byt zrovna doost stylovy
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

No, jak jsem psal, jsem původním povoláním papírák.

Technologie se rozvíjela nejsilněji v 19. století, jako u všeho, a do té doby v podstatě neexistoval papír ani ze dřeva. Přoč? - protože neexistovalo chemické zpracování vlákniny. A o tom to je. Předchozí výroba byla - dá se říct - vždycky egologická (alespoň principem).

Papír je složen z celulozových vláken. Ty jsou ve dřevě a v rostlinách pojena ligninem. Lignin je nutno odstranit chemicky, jinak je místo vlákna jen tříska.
Čili ideálním materiálem jsou vlákna, která jsou volná, nespojená, a to jsou a byly vlákna bavlny, nebo lnu, ideálně ovšem už po předchozím zpracování.

Papír jde z části dělat i z tvrdších vláken, jako je dřevovina (třísky vzniklé broušením dřeva), ale vždy musí být spojena kvalitní celulozou. Nejkvalitnější celuloza vůbec je bavlněná hadrovina.

Čili - dokážu připustit konopí jako náhražku, ale už z ekonomických důvodů by to nikdo jen tak nedělal, protože bude mít vysoké náklady. Leda, že by to konopí bylo výrazně levnější, a "ředil" se s ním kvalitní materiál.

Ještě se na tu problematiku podívám.

ad "ústava" - otázkou je, jestli tato argumentace není účelová z opačného směru ;) Zdá se mi, že naopak neškodnost a užitečnost konopí se teď příliš zdůrazňuje, i když v té době (a dodnes) se běžně používalo na lana, koudel, technické textilie atd. a nikoho to samozřejmě nevzrušovalo.
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

No, takže doporučuji se podívat např. do Ottova slovníku.

Jednoznačně konopný papír byl staročínskou doménou, zatímce po cestě do Evropy se jednoznačně přešo na hadrovinu jako nejlepší a nejkvalitnější surovinu, jmenovitě hadrovinu lněnou.

BTW hadrnictví bylo významné řemeslo.

Dále už je přpodle mne přání otcem myšlenky - stačí se podívat, kde se píše o na netu o konopném papíru:

1) při obhajobě konopí v souvslosti s kouřením trávy

2) dtto konopářsky zaměření zemědělci a výrobci

3) ekologisti, kteří se toho chytli, ale technologie jim nic neříká

Jinak samozřejmě nějaký podíl konopného (ale asi nikdy ne čistě konopného) papíru se asi vyráběl, ale jako náhražka, nebo pro speciální účely. On ostatně i v té Číně vznikl jako náhražka kvalitnějšího a dražšího papíru z hedvábné hadroviny ;)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

NO, já používám teď konopný papír z toho důvodu, že se mi dostal do ruky a jde na něj dobře psát. Zatím jsem neřešil jeho dobovost. Na něcem se to nacvičit musí a ručního papíru by mi bylo skutečně líto, když pominu i nezanedbatelnou finanční stránku.

Add posýpátka:
Nějak si nevybavuji, že bych někdy nějaké konkrétní viděl, ale předpokládám, že ke klasické slánce to daleko mít nebude. Mimochodem, nejede někdo na Balt? :-) Objednal bych si pytlík velejemného písku :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by peggy »

Jo, posýpátka vypadaly jako velká slánka, nebo kropenka, co s ní moje máma kropila prádlo při žehlení (jako velká slánka na cca 1/4 litru).
Peggy, Trappers´Corral