Riflmen Coat

Obchod a výroba

Moderator: Joe

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Joe wrote:Tak to se někdo spletl. Je to obráceně ;-)
No super, keď zoženiem ešte lepší materiál tak už budem vedieť, že je to opačne.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Joe wrote:Tak to se někdo spletl. Je to obráceně ;-)
a z čeho vycházíš?
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Joe wrote:Tak to se někdo spletl. Je to obráceně ;-)
Joe, není mi jasné na co odpovídáš? Na našití třásní, nebo použití kabátů u frantíků?
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Vitous wrote:
Joe wrote:Tak to se někdo spletl. Je to obráceně ;-)
Joe, není mi jasné na co odpovídáš? Na našití třásní, nebo použití kabátů u frantíků?
Tak teraz už ani ja neviem čo mal Joe na mysli ...
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

nataniel wrote:
Vitous wrote:
Joe wrote:Tak to se někdo spletl. Je to obráceně ;-)
Joe, není mi jasné na co odpovídáš? Na našití třásní, nebo použití kabátů u frantíků?
Tak teraz už ani ja neviem čo mal Joe na mysli ...
Tak to jsem nevěděl hned po přečtení příspěvku:-)
EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

třásně ne, jenže ha ha ha ha, ono záleží jak kdy a kde. Čili neplatí ani jedno a oboje :-)
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Joe: to je debata jak u "blbých na dvorku". Mužeš napsat jasně co máš na mysli a hlavně to podpořit i nějakými prameny?
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

si děláš srandu - tímhle jsme se zabejvali někdy před 19 roky. Sem si myslel, že v tomto už máte všichni dávno jasno. Ryflmeňáky - konec látky vytřepený, ale nad tím může být řada i dvě našité látky, ale opět vytřepená - ne střihaná na třásně (já osobně to nepovažuji za třásně v indiánském slova smyslu). Jelenice - konec materiálu může (ale taky nemusí) být rozřezaný na třásně, ale do švů na rukávech se všívá - to se ale bavíme o bělošských jelenicových redingotech apod. a ne o válečných košilích či leginách - tam platí indiánské pravidla.

Čili tvrdit, že se na ryflmeňáky nic nenašívalo je blbost, ale našívat třásně na okraj je také blbost. Josou varianty kdy jsou roztřepeny jen konce látky, ale jsou i variany, kde má třepení i v několika řadách a to je, jak jinak, všité.
Tvrdit, že se do jelenice třásně zásadně vkládali je také blbost, protože jsou i kabáty bez třásní a nebo jen s třásněmi na dolnim lemu, který je prostě rozřezán na třásně - čili nic všívané, nicméně třásně se stali u horalů módou a mnohem častěji je cpali do každého švu. Jenže oni nosili jak jistě víte i vyloženě Indošké haleny, a tam se zase materiál jen přehnul a konce - plácačky se mohli rozřezat (a také nemuseli) na třásně.
Pak tu jsou varianty, kdy se materiál spojuje pročitím řemínkem, který se nachá dlouhy, tak že to dělá efekt řídkých třásní.
Co z toho plyne - možné je všechno. Ten nataniel udělal jen tu chybu, že ten lem místo třásní má být vyčesaný materiál, jinak je to OK. A popravě, ani tím bych si nebyl jistý - jen jsem se s tím jak to udělal nesetkal v žádné publikaci atd. - všude je to vycupovaný. Ten ale kdo mu tvrdil, že se u jelenice třásně nevkládali nemá pravdu - naopak to převládalo.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Joe: aha, takže o třásních byla řeč... :-) No pak asi není co dodat
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Aké by mali byť dlhé třásně, respektíve aké máte dlhé třásně vy ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

nataniel wrote:Aké by mali byť dlhé třásně, respektíve aké máte dlhé třásně vy ?
si vypůjčím radu od kolegů z Emeriky - Never trust another reenactor ! :twisted:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

nataniel wrote:Aké by mali byť dlhé třásně, respektíve aké máte dlhé třásně vy ?
Jak se ti povedou ;-) Ne, vážně. Ptáš se u toho ryfláku? Ono to vycupování je docela pracný a otravný ;-) ale dejme tomu od plus mínus 2 do 7 cm u jelenic je to něco jiného, tam záleží kdy a kde a co jsi.
Mimochodem tady i jinde na webu najdeš marky fotek ze kterých je to docela poznat či odhadnout dá. Není to nijak jasně dané. Snad jen že u starý doby byli spíše kratší (cca 10 cm) a později na pláních i hodně dlouhé.
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

odpusťte hloupé otázky nováčka, ale nějak jsem z toho nepochopil jestli se po tom vytřepení zbytek materiálu nějak zajistí proti dalšímu, nežádoucímu třepení?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Knecht: pokud jsi někdy něco třepil, tak si většinou (podle kvality látky a použité vazby) zjistil, že je to docela pakárna... a že by se to samo třepilo dál než 1cm od okraje se asi jen tak nestane... nicméně kdyby to bylo fakt nutné, tak to snadnou zajistíš jednou linkou stehu podél okraje...
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Paradoxně je to třepení ochranou proti třepení :-)

Prostě jak píše Awe, pokud vytřepíš cca 1 cm, pak se ty volné nitě (třásně) trochu otevřou (rozcupují) a už nedovolí další třepení látky. Kromě estetického významu tu bude i trochu praktického.

Už jsem to zkusil na horní košili i na jedné spodní bílé - nelemoval jsem se se spodním okrajem. Po jednom praní už žádné třepení nehrozí, takže to nahradí lemování, tedy ušetříš práci a krom toho je ten okraj měkčí, takže v kalhotách i pohodlnější.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply