Lovecké brašny

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Této brašně se říkalo bobří ocas podle tvaru poklopu a byla typickou pro dobu MM, přesněji to byl nerozšířenější tvar brašny první půlky 19. století v severní Am., ale pokud je mi známo, nebyl to vynález MM a používala se už dávno před tím, čili nepochybně už ve vašich dobách. Ona vůbec výbava se moc v průběhu let 1750 až 1850 neměnila je v podstatě univerzální pro celé toto období. Platí o stanech, nožích, kotlích, lžících, rožních a příslušenství ke zbrani.
Joe M.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Je pravda, že markantnější změna ve střeleckém vybavení nastala s používámím perkusních zámkú a zásadní změna dorazila s používáním kovových patron.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

U perkusů šlo jen o doplnění schránky na kapslíky, přibyl klíč na piston a odpadla štětka na vymetání pánvičky. Jiný rozdíl tam není :wink: Mimochodem, ta malá kapsička ve vnítřku té brašny by mohla být právě ona (ale může to být i na náhradní pazurek apod.). Jak píšeš, skutečný rozdíl nastal až s patronama.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Ta je evidentně na pazourek. Kapsle by se z ní tahaly zatraceně těžko, zajedno je hranatá a za druhé malá.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

A za třetí v tom bude zapalovač :wink: Jo, koukal jsem na to a podle obrysu máš asi pravdu. Jinak ale tady bude i vlastní invence autora, protože ty kapsičy a přihrádky se dělali na základě požadavků (čili fnatazii se meze nakladou). Některé brašny neměli přihrádky vůbec (to ale byla spíš výjimka než pravidlo) a jiné celou řadu. Já si to pořádně neprohlédl, ale podobná kapsa, ale vydutá a vystužená ve vnitř vystlaná chlupem bývala na CB (jako mají kluci v CACWA na opasku, akorát že to bylo našito takto přímo v brašně) - to bylo dost často. Toto je ale jasně brašna pro křesadlo.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, Milan má pravdu. Však jsem také uvedl, že to je brašna "Bobří ocas" považovaná za jeden z odznaků MM :wink:
S kapsičkama a přihrádkama jsem se na fotu origu také nesetkal - ale setkal jsem se s popisem že to bylo. Jenže vžy to bylo popsáno jako zlepšovák majitele dodělávaný dodatečně.
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Dotaz - jak je to s brašnami z jeleních nohou? Na těch fotkách co nasbíral Medvěd jsou na jedné našité a četl jsem i o tom že se šily přímo z nich.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Hehe, dík, ten ale už mám, býval jsem svého času v LLM, akorát mi nebylo jasné jak je to s datací a použitím u bělochů. .
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

předpokládám, že u bělochů to bude obdobné jako u indochů... a tam je to typické spíše pro 19.stol. západně od Mississippi... aspoň já mám teda představu, že do lesů 18.stol. to moc nepasuje
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Hm, tak nic. Dík.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nošení Indiánský věcí má zajímavý důvod. Nešlo vůbec o nějakou praktičnost a podobné občas se vyskytující žvásty. Šlo o společenský důvod. Dost často se ignoruje fakt, že počátky jsou v době tvrdého nevolnictví. I u nás měli myslivci postavení svobodníků a nošením kamizoly demostrovali své společenské postavení. V Americe tím Indiánským oblečením to začalo u Francouzských lesních tuláků, a nahrazovalo to mysliveckou uniformu. Od nich to okoukali i dlouhý lovci a u horalů už šlo vyloženě o módu. Vyvrcholilo to pak u amerických důstojníků v éře divokého západu.
Joe M.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Begbie »

Pánové, měl bych otázečku, našel jsem na stránkách http://wildeweavery.com loveckou brašnu, která se mi líbí, nevím ale jestli je možné mít ji na polovinu 18. století v Kanadě. Jak byly běžné tkané brašny ? Nenašel jsem žádný originál, ale v odkazu výše píšou že se dělaly.

Jde o tuhle
Image
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Lovecké brašny

Post by Joe »

Tkané tašky používali a dělali lesoši a Voyageours, čili ano, bylo by to možné.
Joe M.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Lovecké brašny

Post by Vichrice »

Tahle taška není nic proti ničemu, úplně v pohodě.
Post Reply