Lovecké brašny

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Lovecké brašny

Post by Spící Medvěd »

Nenašly by se u někoho z přítomných fotky nebo obrázky brašen z období cca. 1760-1770. Sháním origoše, ne současné repliky.
Old

Post by Old »

Čau,pár obrázků brašen je tady:
http://www.livinghistory.cz/modules.php ... it&lid=186
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Dík. O tom vím, spíš bych nějaký origoše nálezy, něco málo mam, ale fakt málo. Včera jsem zjistil, že vyšla přímo knížka věnující se výrobě loveckých brašen, akorád to je drahoušek.
Jo jen tak mimo mísu, na zimní závod jedeš ?
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Méďo, v Praze jsi denně a nejsi schopný se domluvit s Dešťovkou a zajít do Trapperské knihovny? Myslím, že tam najdeš brašen dost. Od toho se ty knížky kupují, ne?
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Vitous wrote:Méďo, v Praze jsi denně a nejsi schopný se domluvit s Dešťovkou a zajít do Trapperské knihovny? Myslím, že tam najdeš brašen dost. Od toho se ty knížky kupují, ne?
Hele, nebuď na mne ošklivý :twisted: Problém je v tom, že zas tak moc origošů z naší doby v knížkách co máme v knihovně není, neboj prošel jsem jí už několikrát. Ale brouzdáním po internetu jsem zjistil, že vyšla knižka o výrobě loveckých brašen a je tam i docela dost fotek právě originálů. Tak dám návrh k zakoupení do knihovny.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Upřímně řečeno, Když mrkneš na repliky jako hrubou inspiraci, ať ušiješ cokoliv, bude to dobré, protože si je často šili sami a ne všichni byli zrovna zruční. Dokonce jsem viděl i jeden originál z hadru, se šílenou záplatou z jiné látky. Udělej si brašnu tak aby ti vyhovovala velikostí, zbytek je při dodržení hrubého tvaru, knoflíků... vcelku volný. V sedmiletce bys mohl myslím použít i indiánský vzor - u francouzů to bylo běžné, u skotů doporučuji ověřit.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Hm, taky to tak vidím, nějak se s tím popasuju. Jednu už mám delší dobu( volná tvorba se zachováním dobových materiálů a postupů ), ale chtěl jsem něco více dle origoše. Noo, jako Skot na volné noze ani ty indošský nejsou mimo mísu. Budu se muset holt naučit quííílovat.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Spící Medvěd wrote:Tak dám návrh k zakoupení do knihovny.
jestli se sem mrkne Milan, tak se k te knize muze vyjadrit :wink: Me sice rukama prosla kdyz jsem ji kupoval, ale nemel jsem moc casu si ji prohlizet :( ...ale na první pohled působila velice dobře
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

awe wrote:
Spící Medvěd wrote:Tak dám návrh k zakoupení do knihovny.
jestli se sem mrkne Milan, tak se k te knize muze vyjadrit :wink: Me sice rukama prosla kdyz jsem ji kupoval, ale nemel jsem moc casu si ji prohlizet :( ...ale na první pohled působila velice dobře
Ha A Milan jí má ?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

jestli myslíme tu samou (jakože nevím jakou jinou bychom mohli myslet :wink: ), tak jsem mu ji kupoval...
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Tak jsem něco posbíral a následně zveřejňuji : http://spicimedved.rajce.idnes.cz/18_st_Lovecke_brasny/
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

A tak to já se teda na něco zeptám, když tu máme takového odborníka.
Zamiloval jsem se do brašny tohodle typu
Image
ale cosi v podvědomí mi říká, že to bude spíš ke konci 18.věku.
A to já bych zase nechtěl.
Co na to říká plénum?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Je to spíš z období revoluce a longhunterů ( shodli jsme se na tom s Vitanou ), jéénže, vzhledem k tomu, že si brašny šili povětšinou lovci sami a podobné brašny se používali už podstatně dřív v Evropě, tak fakt nevím. Zatím jsem nikde nenašel loveckou brašnu, která by byla přesně datovaná do období FIW.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Taky se chystám podobnou šít. Uchycení popruhu nebude mít na kroužky, ale pevné a pár dalších detailů bude jinak.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Niečo o loveckých brašniach je aj v Buckskinningu III, ale to je viac 19. stor. :roll:
Post Reply