Pod pokličkou

Obchod a výroba

Moderator: Joe

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Pokud si dobře vzpomínám tak v knize "Za širou Missouri" je zmínka, že trapeři (i indoši) považovali za lahůdku obsah bizoních střev. A jako správní drsoni si nevozili vodu, protože tu našli v bizoním žaludku.
Vždycky si na to vzpomenu, když jím kukuřičné placky a to mi pak chutnají jako dort od Sachera.
Ještě jsem si vzpoměl na jedno užití kukuřičné mouky - vařila se s různýmu bobulemi a vzniklo z toho něco mezi sladkou kaší a pudinkem.
Richard
Nováček
Nováček
Posts: 47
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vysočina

Post by Richard »

Kukuřici mají docela nachozenou lidé s bezlepkovou dietou. Dá se z toho dělat téměř cokoliv, ale musí se to nastavovat různými např. bramborovými škroby, aby to drželo pohromadě. Jenom kukuřice, jak tu již bylo psáno, nedrží pohromadě, to obstarává právě ten lepek obsažený v obilovinách.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Richard wrote:Kukuřici mají docela nachozenou lidé s bezlepkovou dietou. Dá se z toho dělat téměř cokoliv, ale musí se to nastavovat různými např. bramborovými škroby, aby to drželo pohromadě. Jenom kukuřice, jak tu již bylo psáno, nedrží pohromadě, to obstarává právě ten lepek obsažený v obilovinách.
Ano, to je pravda a dodám - zlepší to o 100% chuť. Čistá kukuřice je jak když žereš písek.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

cossack wrote:Pokud si dobře vzpomínám tak v knize "Za širou Missouri" je zmínka, že trapeři (i indoši) považovali za lahůdku obsah bizoních střev. A jako správní drsoni si nevozili vodu, protože tu našli v bizoním žaludku.
Vždycky si na to vzpomenu, když jím kukuřičné placky a to mi pak chutnají jako dort od Sachera.
Ještě jsem si vzpoměl na jedno užití kukuřičné mouky - vařila se s různýmu bobulemi a vzniklo z toho něco mezi sladkou kaší a pudinkem.
Zajímavé na tom je, že to chutnalo i fajnovkám, čili asi to bylo fakt dobré :? Někde jsem o tom četl víc. Prý to bylo tím, co bizoni jedli - čili druhy trav, které tomu dávali kořeněný šmak. Oni to dělali tak, že ty střeva i s obsahem opékali a nebo vařili jako jitrnice. Někdy je vyčistili, obsah doplnili o koření a sůl a přidali maso a znovu nacpali - čili pak uš šlo o něco mezi salámem a nádivkou. Těch recepisů bylo víc.
Co se vody týká, tak k tomu byl ještě jeden důvod - oblast kde se pohybovai je oblast, kdy byli bobři a ti žijí v potocích. Čili vozit vodu tam kde je je přeci logicky blbost. :wink:
Co se placek týká - pokud do toho přidáváš mouku, tak jsou OK. Já mám na mysli, pokud použiješ čistou kukuřici. Jak tu bylo řečeno, nedeží to a má to pak chuť jak písek. Pokud přidáš mouku, pak to drží a chutná to skoro jako by to bylo z čistý mouky - čili proti tomu já nic nenamítám a jím to taky a běžně. Placky ale z čisté kukuřice jsou jak piliny. Prostě to pojidlo to chce.
Joe M.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

Joe wrote:
cossack wrote:Pokud si dobře vzpomínám tak v knize "Za širou Missouri" je zmínka, že trapeři (i indoši) považovali za lahůdku obsah bizoních střev. A jako správní drsoni si nevozili vodu, protože tu našli v bizoním žaludku.
Vždycky si na to vzpomenu, když jím kukuřičné placky a to mi pak chutnají jako dort od Sachera.
Ještě jsem si vzpoměl na jedno užití kukuřičné mouky - vařila se s různýmu bobulemi a vzniklo z toho něco mezi sladkou kaší a pudinkem.
Zajímavé na tom je, že to chutnalo i fajnovkám, čili asi to bylo fakt dobré :? Někde jsem o tom četl víc. Prý to bylo tím, co bizoni jedli - čili druhy trav, které tomu dávali kořeněný šmak. Oni to dělali tak, že ty střeva i s obsahem opékali a nebo vařili jako jitrnice. Někdy je vyčistili, obsah doplnili o koření a sůl a přidali maso a znovu nacpali - čili pak uš šlo o něco mezi salámem a nádivkou. Těch recepisů bylo víc.
Co se vody týká, tak k tomu byl ještě jeden důvod - oblast kde se pohybovai je oblast, kdy byli bobři a ti žijí v potocích. Čili vozit vodu tam kde je je přeci logicky blbost. :wink:
Co se placek týká - pokud do toho přidáváš mouku, tak jsou OK. Já mám na mysli, pokud použiješ čistou kukuřici. Jak tu bylo řečeno, nedeží to a má to pak chuť jak písek. Pokud přidáš mouku, pak to drží a chutná to skoro jako by to bylo z čistý mouky - čili proti tomu já nic nenamítám a jím to taky a běžně. Placky ale z čisté kukuřice jsou jak piliny. Prostě to pojidlo to chce.
Co se týká obsahu střev,tak myslím že je důležité z kterého konce střev ta pochoutka pochází :lol:
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

teraz pred par dnami sme vyskusali kukuricnu kasu zo zomletej prazenej kukurice, osladenu javorovym sirupom a za lyzicku masla. bolo to dost dobre a uplne to predcilo ocakavania...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Chilli con carne

Post by Joe »

Když už pod pokličkou, tak jedno z tradičních jídel jiho a středozápadu.

Zelené chilli con carne:

Tento recept pochází z Nového Mexika z doby někdy okolo roku 1840. Díky obchodním cestám do Santa Fe a základně Amerických trapperů v Mexickém Taosu se toto jídlo rozšířilo po celém jihozápadě dnešních USA. Znali jej trappeři, Indiáni, vystěhovalci a velice populární až typické se stalo mezi kowboy s přílohou vařených bobů.
Porovnejte s tím, co se dneska mnohdy u nás pod tímto názvem prodává :wink: Toto je originál!

Potřebujete:
2 kg hovězího (dá se ale použít jakékoliv maso), které pokrájíte na kostky cca 2 cm;
3 velké cibule nasekané na hrubé kostky;
3 stroužky česneku;
cca 3 polévkové lžíce sušených červených chilli papriček;
cca 1 polévková lžíce soli;
cca 1 polévková lžíce oregána;
cca 1 polévková lžíce kmínu;
1/2 šálku mouky;
1 šálek nahrubo nasekaných zelených čerstvých chilli papriček;
tuk na smažení.

Osmahněte maso dohněda, vyndejte ho a na tuku osmažte cibuli a česnek, dokud nezesklovatí (jako u guláše). Pak přidejte červené chilli (může být i v prášku či nadrcené), sůl, oregáno a kmín. Po minutě přidejte maso a 3 šálky vody. Uveďte do varu a vařte cca 2 hodiny. V malé misce smíchejte mouku s 1 šálkem vody a do této směsi přidejte zelené chilli. Touto směsí jídlo zahustěte. Vařte tak asi 5 minut a je hotovo.
Jako příloha se podává placka zvaná tortilla a fazole, které se upravují zvlášť a do chilli se přidají při podávání.
Joe M.
Hrosik

Post by Hrosik »

Maso suším v zimě na kamnech nebo na topení - nejsou mouchy a je topná sezona. Vemu hovězí (vyplatí se investovat do lepšího, šlachy se blbě cumlají); nakrájím na delší plátky o dloušťce asi 0,5 cm; trochu opepřím, osolím (nepřehnat - pak je po tom žízeň); dám na plech a suším tak 2-3 dny, občas prohrábnu. Z 0,5 kg je malý pytlíček masa, které se dá chroupat kdykoliv.
Post Reply