Škóty a RR

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Dakujem Vam za odpovede. Rad by som vsak vedel co maju oblecene ti, ktorých na fotkách vidno len v koseli a veste a na batozine im nevidno ziadny kapot. Ja síce zo zimným harcom nemám žiadne skúsenosti, ale ja by som si určite zobral kapot, ved predstava, že budem len v niekoľkých košeliach a veste ma dosť desí. Ešte za pochodu si to viem predstaviť, ale v noci pri spánku to teda nie...brrrr. Chcem získať dostatok informácií, lebo túto zimu sa chystám na môj prvý zimmný harc v stylovom. :roll:
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Je flanel vhodný na výrobu košieľ z obdobia sedemletky?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

nataniel wrote:Je flanel vhodný na výrobu košieľ z obdobia sedemletky?
Flanel bych nedoporučoval sice se už vyskytoval, ale v úplně jiné vazbě a struktuře látky. Na košile : slabá len a nebo hedvábí ( ale to jen u movitých důstojníků ), teplá vlněné sukno.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Košile, coby spodní prádlo, by měly být bílé. Bílý len seženeš celkem v pohodě. Tady bych nevymýšlel nějaké extravagance. Dalo by se to ošidit tak maximálně bavlnou, ale pššt :-$ , tady to ventilovat nebudem.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Milan wrote:V 18. století byl flanel vlněný. Bavlna se kvuli náročnosti zpracování příliš nepoužívala.
Nedaří se mi najít knihu, kde je vlněný flanel definován, ale pokud si pamatuji, tak je vazby plátnové a mírně počesán. V podstatě to odpovídá flanelu bavlněnému. Dnes se takové látky nazývají flauš atd., ale z 90% jsou příliš řídké a velmi mnoho vyčesané.
Jjjjo , to máš úplnou pravdu.
Omlouvám se, že jsem do té své připomínky nenapsal ten hlavní rozdíl mezi tehdejším a současným flanelem. :oops:
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

a co take vesticky, ktorych predne diely, boli dlhsie, napriklad z cerveneho sukna a zadne diely boli kratsie a z nejakej "obycajnej" bielej latky a este sa zosnurovavali? to boli len vojenske vesty? Nemate o tom niekto nejake lepsie informacie?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nedá mi, abych nezaprudil :mrgreen: Záleží o jakou dobu jde a to velmi. Občas na to narážím u nás, kdy si lidi neuvědomují, že se vše vyvíjelo a co platilo v r.1780 už nemuselo platit v r.1830! Narazil jsem třeba právě na materiál u košilí. Flauš byl používám dost často - ale platí co napsali kluci výše. Na docela zajímavost jsem ale narazil u bavlny a lnu. Len se totiš dovážel z Evropy. Naproti tomu bavlny měli díky otrokům v Americe dost, tak že paradoxně byli lněné dražší a to o dost! Jenže to platí až po cca r.1820 a výše.
Jo pardon, ty jsi se ptal na sedmiletku :idea: - tam plně platí co napsali kluci!
Joe M.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

ano ,ptal se na Sedmiletku
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

R.S.Black: Opravdu sedmiletku? Ve fóru o RR? No to bych nečekal... :lol:
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Aký máte názor na režné plátno ako materiál na výrobu košele. Lianové plátno u nás neviem zohnať.
Old

Post by Old »

nataniel wrote: Lianové plátno u nás neviem zohnať.
Seber doma prostěradlo :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

První košile jsem měl z hrubě tkaného bavlněného prostěradla. Později jsem sehnal lněné prostěradlo a je od toho bavlněného téměř k nerozeznání.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Režné znamená tolik co "nebarvené" - v původní barvě suroviny. Samotný pojem "režné plátno" tedy celkem nic moc nevypovídá o složení materiálu.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Taky mne to napadlo, režné může být i lněné. Z kontextu jsem ale pochopil, že asi půjde o hrubé bavlněné.
Ale aby jsme vyčerpali všechny možnosti, tak tedy může být i "režné" - ve smyslu nebělené,přírodní. Pro prostého RR bude, řek bych, dokonce i lepší.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Praním se ti stejně časem vybělí, tak je to skoro jedno.

Len na košile se dá sehnat v Brně v KARSu, prodává se pod názvem "ubrusovina" a stálo myslím něco kolem 100-150 Kč/bm (š 140).
Je jemnější, než lněné prostěradlo, tedy příjemnější na tělo a taky tak hrozně "netrčí" - lehne si na tělo. Mám z něj asi 4 košile a spokojenost maximální. Řekl bych, že proti bavlněným se ani tak snadno nešpiní, přesto, že je bílá.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply