Škóty a RR

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Máš to jednoduché - chce to Besinu :wink:
Joe M.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

Co se týká nákupu zbraně pro určité období,v současnosti je možno koupit takřka cokoliv pro jakékoliv období.Vše záleží na tom kolik chceš investovat a co od toho očekáváš.jestli chceš mít tu správnou,dobovou,správně datovanou,manufakturovanou nebo dobově vypadající,moderně vyrobenou zbraň se kterou budeš chtít střílet závody atd.atd....
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Milan wrote:K tomu připočítat, že pro taktiku RR byly kvůli váze a pomalosti nabíjení méně vhodné než muškety atd.
Když už se to nakouslo. Můžete mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl v rychlosti nabíjení vojenské muškety a lovecké flinty? Už jsem to párkrát někde zahlíd, ale bral jsem to jako stokrát přebíraný blud.
Jediné co mne napadá je použití balených patron, ale ty se přeci můžou použít pro každou pušku, když už chci mermomocí střílet s větší kadencí.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

cossack: na strelbach jsem strilel z rifle spolecne s musketama - cas 10 min, libovolny pocet ran. Myslim, ze mam nabijeni vcelku vychytany, nicmene presto muskety nabijene kartrizemi nastrilely prumerne jednou tolik ran.

Jiste ze se na tom hodne podepsalo i moje nabijeni z prachovnice, ale do muskety zasunes kuli jednim tahem bez vetsiho nasili, to me se povede jen u prvni strely, kdyz je hlaven jeste namazana a za pouziti sily. Pak je to vzdy na 3-4 "zarazeni" nabijakem. Tam je pomerne velika casova ztrata.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Mám jednu otázočku. Idem si ušiť jednokapsovú tornu s preklopkou zapinanú na gombíky. Viem jej rozmery, ale chcel by som poradiť ako najlepšie odmerať veľkosť popruhov na nosenie torny. Nechcem aby mi torna na chrbte visela ako " mrtve decko " :biggrin:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Udělal bych je o kapánek delší. Na hoře(za krkem) bych je našil na pevno a dole si našij na batohu kožený poutka. Až sešiješ celý batoh, naplň ho a potom si uprav popruhy zhruba na míru jakou potřebuješ. Na konce popruhů pak zase našij kožený oka a ty řemenem spojíš s těma co jsou na kapse. Tím se budou dát popruhy částečně regulovat.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Na spodok torny sa prišívajú popruhy na prichytenie pokrývok. Chcel by som vediet ci sa to casto netrhá ? A akej šírky by mali byť, aby vydržali záťaž aspoň dvoch pokrývok ? Mám možnosť ušiť túto tornu na šijacom stroji na ktorom sa robia kožené topánky.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

2cm řemen nejenže bude stačit, bude co se síly týče i dost předimenzovaný. Ale můžeš ho případně použít i na něco jiného. Ovšem se dvěma dekama to bude dost nepraktické. Pokud používáš HBdeky, tak i ta jedna tam bude nepříjemně lítat.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Taky jsem si říkal, že přivazovat 2 HB deky pod "knapsak" je poněkud nepraktické řešení. To bude neskutečnej balík.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Aký máte názor na využitie vojenskej deky na leginy a vestu. Myslíte, že je to vhodný materiál na ich výrobu. Počul som, že vojenské deky dosť " hryzú ".
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Leginy se z deky dělají vcelku běžně a skutečně někdy koušou - je to holt vlna. Já je tedy nosím ale jen na zimu, jsou dost teplé. Na teplejší období bych ti spíš doporučil nějaké pevnější sukno.

Co se vesty týče - nejsem si jist, jestli to není moc teplý a hlavně silný materiál. Myslím že sukno, nebo flauš podšitý lněnou podšívkou udělá lepší službu.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Já mám legíny z flauše a nemůžu si je vynachválit. Jsou rozhodně lehčí než z deky a nehryžou.

Pokud přeci jen půjdeš do deky, tak doporučuji pořádně namočit, dát na 24 hodin do mrazáku a pak vyndat. "Hryzavost" vlny se výrazně sníží.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Na niektorých fotkách vidno, že v zime máte oblečenú len košeľu a na tom vestu, zrejme z vojenskej deky. Chcel by som vedieť koľko košieľ a akého materiálu máte na sebe oblečené ? A koľko pokrývok potom nosíte, keď nemáte kapot ?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Kolik má kdo košil je hodně individuální. Já jsem měl nejvíce 3košile a už nic dalšího. To bylo přes den -10 a bylo to při pochodu akorát. Každopádně když se někde zastavilo, tak jsem se ale musel zahalit ještě do přehozu nebo deky.

Co se týče dek, tak v létě stačí jedna+plachta. A v zimě jsem to teď dotáhl k naprosté dokonalosti tím, že mám jednu deku zabalenou na zádech a s ní mám ještě zabalený flaušový přehoz a kolem pasu mám suknici z malé tříčárkové deky. Když se do toho všeho a plachty pak zabalím, tak je mi teplo i v největší zimě a přitom na zádech nesu vpodstatě jen jednu deku, takže se mi jde krásně...
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

To je individuální, každému vyhovuje něco jiného a taky pokaždé je jiná zima. Když ale moc nemrzne a chodí se, stačí mi tak 2-3 košile (lněné) a vesta. Jakmile se ale zastavíš, je potřeba na sebe dát kapot.

Letos v zimě jsme byli v těch velkých mrazech taky na zimním závodě - šel jsem ve dvou košilích a saku.

Na spaní používám jednu deku, plachtu a kapot a většinou spím jak v bavlnce. Letos to bylo drsnější, v těch -20, nebo kolik to bylo mi teda vyloženě vedro nebylo :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply