Škóty a RR

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Aké sú optimálne rozmery jednokapsovej torny / knapsack / ? V sketchbooku RR sa píše, že rozmery by mali byť šírka 18/22 a dĺžka 13/18. Je to zrejme myslené v palcoch. Neviem však ako to prepočítať na cm. Poradte mi niekto teda tie rozmery.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

1 palec = 25,4 mm

Čili po zaokrouhlení 46/56 krát 33/46 cm. S těma cca 3 milimetrama bych si nelámal hlavu :biggrin:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Pro případné další převody

www.jednotky.cz
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

No zohnal som si material na knapsack ( jednokapsová torna ). Nakreslil som si rozmery podľa sketchbooku ( šírka 46/56 a dĺžka 33/46 ), ale zdá sa mi to príliš malé.

Aké rozmery mi poradíte podľa vašich skúseností ?

Popruhy vyrobiť z kože, alebo s toho istého materiálu ako knapsack ?

Aká šírka popruhov je najlepšia ?

Ďakujem
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Blbé je, když si vyrobíš batoh podle návodu a pak se Ti do něho nevleze deka kterou používáš. Takže trochu podumej, co do toho báglu budeš dávat a podle toho se zařiď.
Popruhy bych dělal určitě plátěné. Kůži bych dal jen na zakončení. Když zmokneš kůže stráášně dlouho schne, vytahuje se a taky někdy může pouštět barvu.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Riešim problém ako sa najlepšie zbaliť do jednokapsovej torny. Potrebujem zbaliť 2 vlnené deky, celtu pod kožušinu, kožušinu, plachtu / prístrešok /, košeľu, mokasíny a samozrejme jedlo ale to asi všetko zbalím do haversacku. Poradte neskusenému :oops:
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

budeš to muset vyzkoušet nebo se domluvit s někým v okolí aby Ti vždycky zabalil. :badgrin:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

nataniel wrote:Riešim problém ako sa najlepšie zbaliť do jednokapsovej torny. Potrebujem zbaliť 2 vlnené deky, celtu pod kožušinu, kožušinu, plachtu / prístrešok /, košeľu, mokasíny a samozrejme jedlo ale to asi všetko zbalím do haversacku. Poradte neskusenému :oops:
Natanieli, myslím, že máš vysoké ambice :-) Na léto se ti hodí plachta na přístřešek a jedna malá na kterou si lehneš a zároveň se s ní přikryješ - vystačíš pak jen s jednou dekou.

V zimě si můžeš vzít deky dvě, ale většinou se obejdeš jen s jednou plachtou protože sníh ti nevadí, na rozdíl od deště v létě. Jezdil jsem v zimě i jen s jednou dekou a místo druhé jsem měl na sobě capot. To už si musíš zvážit podle počasí. Kožešinu jsem sebou nevozil nikdy.

Co se balení týče, budeš si muset pomoct vyvázáním deky, plachty a pod na tornu, pokud ti to nevleze dovnitř. Lépe poradí asi někdo od RR. Francouzi nosí pytel, do kterého vleze všechno, včetně jídla.

To vše teda platí, pokud jedeš na harc, pokud jedeš tábořit a chceš mít nějaký komfort, stejně se to většinou řeší autem a pak toho můžeš pobalit kolik chceš.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

No môj názor je, že balenie by mohlo vypadať takto. Vypustím teda kožušinu a začnem. Letná varianta do torny dám deku + malú plachtu no a možno aj mokasíny a košeľu, pod tornu dám plachtu na prístrešok a do haversacku teda to jedlo.
No a zimná varianta asi to isté, ale na vrch torny pridám ešte jednu deku.

Aká je teda najlepšie veľkosť plachty na prístrešok pre jedného a aká na prikrytie ?
Akú veľkosť deky používate ? Ja mám obyčajné vlnené deky z priadiarne vlny.

No a konečne keď budem mať zodpovedané otázky môžem teda ušiť tornu. :lol:
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

nataniel wrote:No môj názor je, že balenie by mohlo vypadať takto. Vypustím teda kožušinu a začnem. Letná varianta do torny dám deku + malú plachtu no a možno aj mokasíny a košeľu, pod tornu dám plachtu na prístrešok a do haversacku teda to jedlo.
No a zimná varianta asi to isté, ale na vrch torny pridám ešte jednu deku.

Aká je teda najlepšie veľkosť plachty na prístrešok pre jedného a aká na prikrytie ?
Akú veľkosť deky používate ? Ja mám obyčajné vlnené deky z priadiarne vlny.

No a konečne keď budem mať zodpovedané otázky môžem teda ušiť tornu. :lol:
Jak si to zabalíš je jen na tobě - stejně to budeš ladit za pochodu, aby jsi to měl co nejlépe přístupné, aby se ti to dobře nosilo... Až budeš šít druhou tornu, už to budeš mít vychytané :wink:

Většina z nás nosí s sebou "tříyardovku" - prostě sešiješ dva kusy 2,8m (šířka 1,4) aby udělaly čtverec, zalemuješ kraje, našiješ úvazy (já mám na každé straně 5) a je to. V létě na přístřešek stačí, v zimě se do ní balím.

Plachtu na spaní si uprav jak ti to vyhovuje, jak jsi velkej, kolik potřebuješ prostoru... Neřešil jsem to - vzal jsem zbytek ze starého sheltru, co jsem měl doma.

Deky používáme většinou vlněné velké (cca 1,8 x 2,2 m) - vice na Aweho stránkách, kde je můžeš i nakoupit http://pointblankets.prodejce.cz/
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Pst :-$ - co zkusit pod sebe místo berana slabou indiánskou deku podsedlovku?
Nějak se zdráhám uvěřit, že v zimě stačí plachta, deka a capote. No ale do zimy daleko, třeba seberu odvahu zkusit :lol:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tříyardovka bohatě stačí. Když prší (a člověk je sám) dá se zkonstruovat malý přístřešek, kdy je kus plachy pod dekou a ze zbytku se udělá nízká stříška. Když jsou min. dva, není co řešit. Proto bych další plachtu vypustil. Já třeba na rozdíl od Vitany kožešinu vždycky beru, ale je fakt, že používám pytel nebo krosnu a ne knapsack. Brašule třeba dává do knapsacku velkou whitneyku a protože se mu tam už nic jiného nevleze, zvenku nahoru váže celtu a dolů zabalenou kožešinu. Hans na zimu vozí sešité dvě vojenské deky, ze kterých má udělaný jakýsi polospacák. Pokud si budeš Natanieli dělat kapote, nešetři na materiálu, jak napsal Vitana je to další deka navíc, kterou nemusíš nikam balit. Tento systém se mi taky osvědčil.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Ano, taky jsem jezdil jen s tříyardovkou a šel z ní udělat i přístřešek. K pořízení druhé plachty mě přivedlo to, že jsem potřeboval prostornější přístřešek a pak už nebylo co pod sebe a čím se zakrýt.

Kožešinu jsem nahrazoval podestýlkou chvojí, suché trávy a pod. V mém případě je to náhradní řešení, protože kožešinu žádnou nemám. Prostě jde to i bez ní, ikdyž to není takový komfort.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Raiden: jde to a taky jsem tomu ze začátku nevěřil.

Capot, deka, tříyardovka, chvojí a -10°C v noci
Image
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

:lol:
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Post Reply