Škóty a RR

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Potreboval by som nápovedu ako sa šije " R. rangerské zavazadlo" na obidva plecia na ktoré sa privezuje zo spodku deka. Podľa sketchbooku viem aká je dĺžka a šírka. Neviem však či sa to šije ako vrece, alebo sa medzi hrany vkladá ešte pás látky, aby sa zvätšil objem. Dúfam, že som sa dobre vykoktal a niekto ma pochopí o čo sa mi jedná. A ešte aký je na jeho výrobu najlepší materiál. dík
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Jsou to dvě kapsy. Systém je vidět tady: http://www.jarnaginco.com/F&I%20haversack.htm
Je to sice z pozdějšího období, ale v podstatě stejné.
Materiál bych v každém případě doporučoval nějakou celtovinu, a aby to vypadalo trochu solidně tak alespoň s gramáží 400g/m2. Má hrubší vazbu a na designu to udělá docela dost.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Milan má pravdu mal som na mysli jednokapsovú tornu. Materiál použijem celtu, ktorá sa používa na teepe. Hovorí Vám niečo Wolfová armáda ? Zdá sa mi, že to má nejakú súvislosť s RR.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Možná se vyjadřuji špatně, ale asi takto. Shodou okolností se mi dostala do ruky publikace o výstroji a výcviku mysliveckých jednotek u Rakušáků. Fakt ale je, a možná i hodně podstatný, že šlo o Napoleonskou dobu!!!! Protože pochopiteně od nás znám RR, tak jsem srovnával. Závěr je ten, že výcvik i taktika jsou shodné. I poslání a využití je stejné. Včetně uniforem do zelena apod.! I zde v Evropě šlo o elitu!!! Proto patřili k nejlépe vybaveným jednotklám. Pokud je mi známo, Rogers měl s vybavení alespoň z počátku problém. Přesněji zásobování mu dělalo jiasté problémy. Jenže to bude asi spíš důsledek té řevnivosti.
Jiná věc je taktika. Používání takových jednotek jako byli Rangers totiš vůbec není nic nového - jsou známy už od středověku. Ostatně překlad "Harcovníci" to jasně naznačuje. V Amrerice ale měla tato taktika Rangers (pokud se ale nepletu, první s ní přišli právě Francouzi) díky lesnímu terénu patřičný efekt. V přímém střetu armád tehdejší doby bych ji ale nepřeceňoval!!! A neobo naopak, tehdejší taktiku bych nepodceňoval.
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Joe wrote:Používání takových jednotek jako byli Rangers totiš vůbec není nic nového - jsou známy už od středověku.
máš na mysli něco konkrétního? Docela by mě to zajímalo.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Kolonie měly všeobecně problém se zasobováním, to se asi s Evropou nedá srovnávat. Konkrétně u francouzů na předsunutých postech se na zásobování prakticky ani nedalo spoléhat, proto v hojné míře namísto uniforem nosili civilní a indiánské součásti oděvu.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Áno tu Wolfovú armádu mám na mysli od nakladateľstva Osprey.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Milane, bacha, myslivci měli v popisu práce i průzkum a kurýrní službu. To, že se na to používali i např. husaři na tom nic nemění. Oni byli totiš také mimo jiné jízdní!!! Přesněji, šlo právě jako u rangers o universální vojáky širokého využití!!! Díky náročnosti jich také moc nebylo v porovníní s ostatními zbraněmi.
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Nataniel: Típí se šije z několika gramáží. Materiál je to stejný, jen se liší sílou vlákna. Bohužel 70% stanů je ušito z látky, které říkáme "kapesník". Prostě moc tenké. U nás se stanovina bere za Svitapu - Svitavy, nebo Texlenu - Trutnov. Ani nevím kde se mi doma objevil kus hrubé stanovky, ze které jsem si udělal batoh. Tím, že je hrubá a tuhá jednak vydrží více v místech, kde jsou našitý třeba řemeny a navíc taky ten matroš vypadá dost dobře. Konzultoval jsem s kamarádem který šije stany co je to za materiál. Jeho verdikt zněl: normální stanovina, ale s gramáží 400-450. Proto jsem Ti ji doporučoval.

Joe: Mountaimene, nehádej se s vojáky :wink: . Jízdní myslivce měl akorát Napoleon, a to byli myslivci jen podle jména. Od husarů se lišili pouze názvem a uniformou. Ničím jiným. Takže lehké jezdectvo.
Husaři (nu i ti fr. jízdní myslivci) nosili tzv. šavlovou tašku. Byla na dvě věci a, na dokumenty. b, na překážení. Průzkum nebo nějaká ta diverzní akce se vedla v relativně malém počtu na velkou vzálenost, v tom by pěšáci neměli šanci. Proto to dělala ta kavalerie. Ovšem válčení v Americe, to je trošku něco jiného. V lese bylo zase na prd jezdectvo.
Doplnění: Trošku jsem se prohrabal v těch mysliveckých počátcích, v rakouské armádě. Abych ti Joe nekřivdil-našel jsem, že v roce 1745/46 existovala jakási dobrovolnická setina, které by se dalo s přivřenýma očima říkat "myslivci" a její součástí bylo asi 80 jezdců. Ty ale myslím za myslivce považovat nemůžem.
Last edited by cossack on Tue 14. Feb, 2006 10:38, edited 2 times in total.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Mě se na tom strašně líbí, jak se zde všichni poučujeme o věcech, který ale přeci všichni známe :badgrin: Jinými slovy říkáme totéž. Já se pánové přeci nepřu a netvrdím nic, co by bylo v rozporu s tím co jste zde tvrdili. Zeptám se ale jinak - s čím jiným by jste Rangers v Evropě srovnávali??? A já jen srovnával - nic víc! Možná ale právě proto, že to nedělám jako hobby, tak nejsem tak háklivej a sleduji to trochu z nadhledu cossaku :wink: a navíc, já se s RR seznámil mnohem dřív než většina z Vás (milan to určite ví :wink: ) a protože se toto hobby dělá a začalo hlavně dělat v mém corralu, tak přímo musím sledovat o co jde, aby mne netahali za fusekli :lol: A navíc, jo, já jako hobby dělám civilní oblast, ale na rozdíl od Vás jsem se jako voják tímto řemeslem 8 let živil (včetně skutečného válečného nasazení), tak že kdo je tu amatér že :badgrin: Ale jo, tady jde o historii, jenže ta mne zajímá také a to hlavně právě v souvislostech. Čili neuzavírám se jen na Ameriku. Jinak řečeno, mne zajímá ne jen co, ale i proč!!! Např. změna taktiky v Americe byl důsledek toho, že skoro každý tam měl střelnou zbaň a uměl s ní zacházet, což v Evropě nebylo. Apod.! Samotní Amíci pak mají tendenci neuvěřitelně zveličovat, ale faktem je, že z Evropského pohledu šlo jen o drobné šarvátky :) a o výsledku se nakonec stejně rozhodovalo na Evropských bojištích a hlavně následně při diplomatických jednání zase v Evropě. Tehdy se totiš ještě nevědělo, že se tam zrodí světová velmoc. :badgrin:
Joe M.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No stejně jsme se dostali trochu od tématu. Já bych to dál nerozpitvával.
Pominul bych všechny "Škóty", myslivce a jiné a zaměřil se zpět na RR.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Joe, nebuď takovej ješita :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Awe vrajže si preložil knihu American Colonial rangers. 24.-26.3 sa stretneme na lesáckom stretnutí. Mohol by si doniesť aj ten preklad. Mal by som o to záujem. Dal by sa zohnať aj originál a čo by to stálo ?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

nataniel wrote:Awe vrajže si preložil knihu American Colonial rangers. 24.-26.3 sa stretneme na lesáckom stretnutí. Mohol by si doniesť aj ten preklad. Mal by som o to záujem. Dal by sa zohnať aj originál a čo by to stálo ?
jak už tu někde psal Milan, tak překlad je za 100,-. Mám tu ale ještě jeden originál, který ti mohu poskytnout. Překlad+originál vyjde na 550,- Na to lesácký táboření ti to vezmu. Radši mi to ale předem připomeň.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Milan wrote:a pro časté používání člunů snad i námořníka
v Muzzleloaderu Jan/Feb 2005 je krásnej článek Falcons of the Lakes věnovanej právě používání člunů a lodí rangerama. Ten článek snad časem přeložím...