Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Post Reply
Hlad

Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Hlad »

Vše co souvisí s požíváním zbraní - historická fakta, ale i praktické rady pro dnešek...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Dostal jsem ve čtvrtek v NM krásný katalog palných zbraní z jejich sbírek. Od 15.st. do pol. 20.st.
Hlad

Post by Hlad »

Hm, se máš. A kolik tam toho je z doby osidlování Amerky a Divokého Západu?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Doplním Hlada :) Kolik tam toho je od r.1700 do r.1890
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Joe, a pak že já jsem štoura a chytač za pysky.... :-D
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

No to se musím ohradit, já jen upřenil :P Ono bacha, co je kým považováno totiš za western? Např. spor s AWS byl právě v tomto pojetí. Pro nás začíná western prvními kolonisty ale pro někoho to je dokonce až divoký západ (1860-90). Tak že mne zajímá hlavně ta starší.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Jen prihodim zkusenost, kterou jsem dal i na Mageo. Trapil me novy zakon ohledne toho, ze zbrane musi byt noseny skryte a vzhledem k tomu, ze vim, ze napr. kluci z Olomouce jezdi s Bessinama volne, zkusil jsem to s kresadlovkou v centru Brna. Prospaciroval jsem ve francouzskem munduru s nezabalenym Frontierem pres rameno cele centrum, potkal nekolik policajtu a nic se nedelo, tedy uz me to prestava tolik trapit. Kazdopadne "futral" jsem mel zabalenej v baglu, kdybych prece jen narazil na vola :-)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Ano, kluci na Moravě to tak dělají, leč musím Tě Vitano upozornit, že jim se to sice ještě nestalo, ale tady v Čechách jsme už párkrát narazili!!! Ono je to jinak. Ne vždy mají policajti náladu buzerovat a né všichni jsou v této oblasti si jistí v kranflecích a tak než aby se ztrapňovali, tak raději nic nevidí :P Na druhou stranu jsou i tací, kteří znají !!! A to může být šeredný problém, neboť on ti tu zbraň může zabavit!!! Zákon mu to přímo umožňuje!!! A dostat ji následně nazpět může být také záležitost i roku a také už ji nemusíš dostat vůbec!!! A bacha, opět buhužel ověřeno praxí, čili žádné teorie. Jinak řečeno, je to sice frajeřina ale dost riskantní. Zastávám ale názor, že to je každýho věc :? a moje zbrň to nakonec není :wink:
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Joe, mame uz konkretni pripady zabaveni zbrane? :o
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hlad: no něco by se asi našlo - hádám že vás by asi víc zajímali křesadlovky i když ty co tam jsou jsou spíše zdobené lovecké pušky nebo tarčovnice. Obecně jsou tam spíše hodně zdobené sběratelské kousky než běžné zbraně i když některé pistole a pušky by vás asi zajímat mohly. S postupem času blíž 19-20.st. jsou tam i obyčejnější zbraně - revolvery, pušky (je tam i winchesterka) aj. Jsou tam pěkný revolvery - od ručně ovládaných pepřenek, přes automatické až po klasické. Taky mne potěšily kapesní minipistolky do dlaně - mnozí asi budeme znát z komixů v ABC, jenže fotka je fotka.
Hlad

Post by Hlad »

Vitana & Joe: Ono je to s těma křesadlovkama trošku problém. Nejdříve by ti museli dokázat, že se vůbec jedná o zbran dle zákona č. 119/2002, protože já bych v případě kofliktu tvrdil, že to nestřílí a že se jedná o maketu... Věrnou, leč maketu...:-) A myslím, že pokud je člověk ustrojen v dobové uniformě, chová se slušně a není pod vlivem, tak je spíš větší pravděpodobnost, že bude dotázán, kde se co koná, než že bude buzerován. Nicméně zákon hovoří, že zbran musí být přepravovaná v uzavřeném obalu, bez jeho další specifikace a nenabitá. S tím zabavením to asi nebude až tak horké, ale znamená to výdaj za právníka, aby se to vyřídilo co nejrychleji. Navíc je to přestupek na úseku zbraní a střeliva a při jeho opakování, by mohl být dotyčný postižen ztrátou ZP,má-li ho, i když na křesačku ho nepotřebuje...

Vitana:Ale jinak si myslím, že ten obal, co jsi měl u nás na závodech je košer v případě vybité zbraně.
Hlad

Post by Hlad »

Wothan: No mě právě docela zajímaly ty winchestrovky a revolvery z éry Divokého západu. Je mi jasné, že jinak se těch pušek zase tolik nedochovalo, protože černý prach je sfiňa... Když tak už jsou to spíše ty lepší kousky, zdobené a tak, ze který se tolik nestřílelo a měl o ně kdo pečovat... Jo, a jsetli jsou tam nějaké německé flinty označované jako "Jeager", tak by to mohl být typ, ze kterého pak vyšli Kentucké a Pensylvánské rifle ...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já jsem to teď někomu půjčil, až se mi to vrátí, podívám se co tak by mohlo zajímat vás. Mně taky zaujala konstrukce samopalu s bubnovým zásobníkem ne pod hlavní ale vedle na jakési trubce (německý) datovaná už do roku 1906. Vždycky jsem měl pocit že jsou to věci tak o 10-20 let pozdější. Ale fakt je že do toho už já skoro vůbec nevidím.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

VITANA - HLAD

Post by Joe »

U nás už byl problév v rovině buzerace - nakonec se nechal ukacat. Myslím že jedním z takto postižených byl Doktor, problémy měl také Clint či Sixfox. Větší problény jsem slyšel od kluků z AWS, tam došlo i na zabavení.
Jak píše Hlad, většinou je to tak, že spíše se jen podívají a pokecají z 99%. Fakt ale je, že pokud by jim ruplo v bedně, tak prostě nic neukecáš. Hlada musím upozornit na osobní a opakovanou zkušenost. Jsa cholerik, mám tendenci se s poliši hádat, tak že znám osobně dopady. Jsem v tomto zkušený kriminálník, přesněji host v zadržovacích celách :lol: Ano, pokud si poliš není jistej v krnaflekách, tak se ukecat dá. Běda ale jak narazíš na vola, který si myslí že sežral h.... ze Šalamouvna. Pak ho jen naštveš a mohl by jsi na truc o tu bouchačku přijít. Jinak řečeno, pokud se policajt rozhodne ti ji sebrat, tak nemáš páku mu v tom zabránit (pokud se sním nepopereš, ale to by pak mělo mnohem horší dopad). Osvědčený recept je, tvářit se překvapeně, nechápavě a kajícně. Pak to končí domluvou a jdeš dál. :wink: Další věc je, že jaksi u Policie se zabavené zbraně jaksi prý často ztrácí a nebo ti je vrací znehodnocené.
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Joe, hádat se s polišem je blbost ;-) Ale příti se možno. Jemně ale pevně stát na svém. Chce-li odebrat zbran, je povinen vystavit potvrzení a já budu trvat na tom, aby byl zaznamenán stav zbraně. Navíc nemusím odevzdat součástky nepodléhající registraci... Zásobníky apod. Pokud si jistý,že máš pravdu a v zákoně je pro tebe opora, stačí když mu řekneš paragraf a že trvá-li na tvém zadržení, klidně se necháš pokojně odvést, ale at počítá s tím, že tvůj podnikový právník podnikne příslušné kroky vč. žádání nahrady za tvé neoprávněné zadržení... Ideální, když nejsi sám, ale máš na to svědka... Hlavní je ovšem slušnost. Vím o čem mluvím, bo na mě do supermarketu přijeli 4, aby zadrželi muže viditelně nosící zbran... Nakonec to dopadlo tak, že se mi omluvili za zdržení. A kartáč dostal ten, co mě práskl... :-)
Post Reply