Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by R.S.Black »

Radovan wrote:zdravím
moc se mi líbí puška Frontier od Pedersoliho, v křesadle, cal.-0,54, chtěl bych si ji pořídit v kitu, abych si ji mohl doupravit podle svýho , ale - věčné ale
ale nejsem tak znalý ve zbraních v Americe je to pak použitelný i na po.18.stol.????? když bych si k tomu pak pořizoval nějaký kvádro
napadá mě milice nebo nějakej lesní flink
tak se ptám na radu
Brát, či nebrát , to je oč tu běží
mrkni na

http://www.trackofthewolf.com/Categorie ... tyleID=280

popřípadě se proklikej někam jinam,teda jestli netoužíš jenom po rifly popř.po mušketě atd

před určitou dobou byl Frontier,Hatfield asi to nej co se dalo tady na trhu sehnat,dneska jsou už jiné možnosti a proto bych koupi důkladně rozvážil.
Přeji Hezké rozvažování.
B.
EXITUS IN DUBIO EST
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Radovan »

tyhle stránky samozřejmě znám
flinta by vyšla na 11-15 tisíc(baj voko) plus doprava
frontier kit vyjde do 13 tisíc. a vymazlím si ho včetně pažbové zásuvky(pozdra v pažbě, jak jsem vyrozuměl tak zásuvka je starší než otevírací celomosaznný dekl)
navíc mě se ta flinta fakt líbí
ale furt nevím
brát či nebrát to je oč tu běží
abych , kdybych jednou na starý kolena se někdy někde objevil nebyl za úplnýho ..............................
a proto prosím o radu
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by cossack »

Úplně za úplnýho **** asi ne. U nás vládne ohledně zbraní docela slušná tolerance, pokud tedy někdo nepřiběhne s nějakým perkusem, nebo vyloženou hrůzou. Black chtěl jen naznačit, že dnes už jde docela snadno pořídit zbraň která se hodí přesně na to konkrétní období. Samozdřejmě u Wolfa se to taky dá koupit v souástkách a vymazlit to úplně stejně.
Ano říká se že kovové odklápěcí víčko je záležitost až poslední čtvrtiny 18. stol. Ale nedávno jsem objevil toto http://contemporarymakers.blogspot.com/ ... 60-by.html tak nevím.

Ještě k tomu trombonu. Na webu "militaryheritage" (který ohledně informací považuji za celkem solidní) taky jeden nabízí a píšou k tomu, mimo jiné, že existuje spoustu dokladů o jejich používání osadníky. Takže asi jo :-k , zřejmě pro takové to domácí žvýkání. Já jsem uvažoval přísně v intencích toho, proč by někdo s sebou vláčel na výpravu do lesa trombon, když na delší vzdálenost je k ničemu.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Radovan »

ano tenhle odkaz taky znám
ale dřevěnej šuplík se mě víc líbí, a mám jistotu, že je echt i když asi semo tamo se plech už objevoval
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Joe »

Kdysi vyšel v Buskinnigu o trombonech článek. Psali tam, že se rozšířili v USA zejména po Napoleonských válkách díky armádním výprodejův v Evropě a že byli velmi populární na noční hlídky. Do jaké míry se používali před tím tam ale nepsali, ale neznámé rozhodně nebyli.
Joe M.
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Kopnuty_konem »

Jeste k trombonum, v roce 1749 udajne bylo soucasti uskladneneho arzenalu v kralovskem skladisti v Quebecu i 12 kusu trombonu (vedle uskladnenych 2 062 fusil z Tulle opravdu zanedbatelne cislo) neni to sice odpoved na puvodni otazku rozsireni mezi milici, ale zase to jsou konkretni cisla.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by eye »

Chtěl jsem se zeptat ohledně amerických dlouhých riflí a zdobení. Mám hodně obrázků originálů, které jsou hojně zdobené, až přezdobené. Nejen mosazné vykládání okolo patchboxů, ale vykládání celého pažbení, bohatá řezba, rytiny. Naopak těchto zbraní nezdobených mám na obr. jenom málo a literatura uvádí, že nezdobné dlouhé pušky jsou doménou chudších jižanůl (Tennesse, atd.).

Nějak se mi to nezdá, intuice mi říká, že zdobené pušky musely být doménou šlechty, nedovedu si představit obyčjného amerického lovce resp. ostrostřelce s vyšperkovanou riflí.

Mám tomu rozumět tak, že bohaté zdobení bylo jakýmsi standardem, nebo je to tím, že se v knihách uvádí spíše zdobené kusy, které jsou pohledově atraktívnější, ale neznamená to, že byly běžné?
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by eye »

Dále jsem se chtěl zeptat na plains rifle a mountainmany. Uvádí se, že plains rifle se vyvinuly z tradičních dlouhých pušek přizpůsobením se oblastí plání, zejména se vyznačovaly tím, že byly zpravidla perkusní, byly kratší, polopažbené, měly železné kování a větší kalibr, aby se s ní dali zabíjet bizoni, medvědi a indiáni. Bratři Hawkenové začaly tento typ pušek vyrábět již v roce 1823.
Nicméně podle toho, co jsem četl o moutainmenech, nebyly tyto pušky u nich běžné a měli je spíše vedoucí brigád, zkrátka předáci. Rozumím tomu dobře tak, že tyto pušky pro obyčejného trapera drahé, nebo nedůvěřoval modernímu perkusnímu systému a tak si je kupovali předáci,, kteří se snažili mít vždy něco extra?
Podle mých informací měli obyčejní mountainmani buď klasické dlouhé rifle nebo komerční či vojenské muškety.
User avatar
Vitouš
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Tue 27. Oct, 2009 19:21
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Vitouš »

Dovolím si jen teoretizovat:

Co se zdobených pušek týče - myslím, že se zachovávají hlavně ty krásné kusy, zatímco ty obyčejné se jednoduše "spotřebovaly" a nikdo neměl potřebu je zachraňovat pro muzejní sbírky.

Perkusy u mountainmanů - tady by se dalo předpokládat, že lovci měli svoje pušky a asi nepotřebovali hned měnit za nějakou novinku, do které bylo navíc třeba kupovat perkusní zápalky. Přece jen ten šutr je na víc použití. Druhá věc je, že je puška neživila, živily je pasti. Puška byla pro vlastní bezpečnost a pro lov něčeho k jídlu.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Joe »

Vitana to vpostatě vystihnul. I když co se zdobení týká, setkal jsem se už s tvrzením, že zdobení bylo jaksi v ceně (fakt je, že tehdy ruční práce nebyla zdaleka tak drahá jako dneska), a právě fakt, že se nejvíc zachovalo právě těch zdobených tomu nahrává. Taky je ale pravda, že si je mnohdy zdobyli i sami. Je tu ale ještě jedna věcička, která asi není moc známá. Některé ty ozdůbky totiž nejsou ozdoby, ale amulety!!! Např. se často setkáte se symbolem 8 cípé hvězdy. Tak toto mělo uchránit majetele před zásahem a naopak zvýšit jeho šanci se trefit. Tohle je mimochodem zcela naprozkoumaná oblast, tedy ze strany hobystů :-) Lidi té doby zcela běžně prostě v čáry a kouzla věřili!

To mimochodem do značné míry souvisí i se zbraněma horalů. Kdo by se zbavoval flinty která je očarovaná že ;-) Jinak ono je to trochu složitější. Mělo to svůj vývoj. Je zdokumentováno, že se trapeři dělili na modernisty a tradicionalisty a běžně se hádali jako sviňa, co je lepší, křesadlo či perkus. Ale popořádku. Do cca r.1830 jednoznačně převládali křesadla, a nejrozšířenější zbraní byla tzv. obchodní puška. Dalším problémeme je, že mnozí si přivezli své zbraně např. z Evropy, do toho vztupovali armádní výprodeje a navíc zcela běžně se tehdy objednávala puška u zbrojíře a tedy dotyčný si ji nechal dělat jaksi na míru. Sktutečně zde záleželo na tom, jak kdo na tom byl momantálně finančně. Je i pravda, že Hawken byl skutečně vyvinut přímo programově pro ně! Nebyli ale jediní puškaři, čili odvážím si říci, že plejáda výzbroje musela být hodně pestrá. Hlavní slovo ale zde nepochybně měli i rendezvous. Přesněji, co se na ně dovezlo. Myslím že to bylo v r.1830, kdy jaksi dovezli jen právě Hawkeny na perkus a proto je známo že to bylo haló, protože mnohým se ta novota jako je pekrus vůbec nelíbyla :-) Nicméně toto datum bylo nepochybně zlomem, kdy se začali pomalu, ale jistě prosazovat perkusní zámky. O 10 let později už jste mohli narazit na trapera i s prvním koltem a později i šarpskou. Mimochodem, narazil jsem třeba i na to, že někteří měli i několik pušek, např. Bridger, který měl jak dlouhou, tak i Hawkena a ještě ten trombon.
Čili, lovci nebyli vojáci, a výzbroj byla prudce individuální a fakticky se tam bylo možné setkam se vším co tehdy bylo, od dlouhé pušky po fotrovi po ten Hawken. Pokud bych měl odpovědět na dotaz, co by mohlo být typickou zbraní, již jsem to napsal, křesadlovkář - obchodní puška, perkusák - Hawken ;-)
Joe M.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by eye »

Díky všem za reakce.

Chtěl bych se ještě zeptat na lití kulí. K dispozici je celá řada dochovaných dobových licích kleští. Předpokládám, že každý lovec měl ke své pušce či mušketě svoje vlastní kleštičky a kule si lil sám z ingotů, které koupil na randezvous nebo v obchodní stanici. Nebo máte informace o tom, že by se kule prostě už kupovaly odlité??

A jak to bylo s křesacími pazourky, štípali si je lovci sami, nebo to byl normální artikl třeba na randezvous?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Knecht »

Mám dojem, že kdysi tu proběhl odkaz na stránky kde vysvětlovali vcelku srozumitelně správnou geometrii křesadlového zámku, ale za žádného z bohů to nemůžu najít. Nemáte to někdo? Budu si asi skládat raný "ruský" křesadlový zámek na kozáckou pistoli ze součástek dvou různých kitů (pozdější puškový russian lock a raný britský snaphaunce lock) a rád bych věděl jaká je ta správná finta abych přivrtal kohout na patřičné místo. Dík.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by Královák »

Měl bych prosbu, zda se pistole Pedersolli Bounty blíží nějakému originálu. Používali se vůbec takhle dlouhé drážkované pistole?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by cossack »

Mě přijde že ta datace co mají na webu uvedenou mluví za vše.
1759-1850 [-(
BlueL
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně - od křesadla po opakovačku

Post by BlueL »

Já bych tu bounty úplně neodepisoval. Zkusím se po něčem podívat, ale určitě to bude spíš okolo let 1820-40...
Post Reply