Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Post Reply
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Ta brasna s kotvickou nepatri k dobe, ale vylozene k namorni pechote - mas pravdu a budu si ji porizovat a dokonce i ty kartridze, ale az budu mit musketu. Do lovecke flinty jsou mi k nicemu. Mimo to chodim take obcas civilne oblecen :)

Co se doby pouziti tyce, mrknu se do skecu, na co narazim, me ale v dotazu slo o zdobeni jako takove. Je mi jasne, ze spousta lidi vystacila s hranatym prkynkem, ale urcite se nasli magori, co si s tim vyhrali, stejne jako najdes obleceni naprosto jednoduche a na druhe strane zdobene uzasnou vysivkou.

Ten pytlik na kule se pouzival, vim. Ale kam potom ukladali flastry? Mozna do neni vylozene dobova zalezitost, ale je to spis pro nase strelecke discipliny. Jinak ty prkenka se daji prenaset v brasne, nemusi byt vylozene povesene na ni.

Co se zelvy tyce, vim, ze je to indianska symbolika, ale ja netvrdil, ze to ma byt indiansky vyrobek. To je moc tenky led, na ktery se nepoustim, jelikoz se v indianech moc neorientuju a pokud si budu neco porizovat, ucinim tak az po konzultaci s indosema, pripadne si to necham od nich vyrobit.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Začnu od zadu. Želva - myslíš si, že by nějakého bělocha napadlo si zdobit něco náboženským symbolem tak ryze indiánským? :? Navíc Francouze - nepochybně věřícího katolíka? :wink: Spíše by volil symbol kříže.

Vyhráli :? To je další otázka. Ono je to jinak. Am. hobbysti se shlédli v 80 letech 20.století právě v pestrosti Indiánského oblečení. Jenže čím víc se to začalo dělat histroricky, tak tím víc od toho ti skutečně echtovní hobbysté odstupují a ba co dím, velice tvrdě toto kritizují. K nám to asi ještě nedošlo :lol: Např. právě u traperů podle posledních historických bádání se dospělo k závěru, že ve skutečnosti krom třásní skoro žádné zdobení v podobě výšivek nenosili, že si moc věcí sami nedělali, nýbrž nechávali dělat atd.! Docela bych doporučil článek Wothana na LH, kde popisuje co to je LH a kde se právě zmiňuje o tom, že se mnohdy výjimky mnohdy nepodložené reprodujují jako nezvratné fakty. Vysvětluje tam, že správný vynavač LH by se měl pokud možno opírat ne jen o doložené věci, ale také o míru pravděpodobnosti reálného využití či použití.
Jinak řečeno, ano, co píšeš se vyloučit nedá, ale nevíme o jediném příkladu, že by to prkno bylo někdy někým nějak zdobené a dokonce že by mělo jiné tvary než obyčejný obdélník, kruh a srdce.

Co se týká flastrů, tak ty zavedli prý až Long Hunters, čili až po Francouzko Indiánských válkách! :cry: Dokonce bych měl vážné výhrady u FM k ryfli :cry: Proč myslíš, že váhám s tím se dát k námořnictvu :lol: Nermám na mušketu a bez ní je to na h.....

Neber ale to co píšu jako kritiku, či že bych ti to chtěl rozmluvit. Nepochybuji o tom, že se k FM přidáš třeba ještě lovce starý doby :lol: a tam to plně využiješ :) Jen upozorňuji na jisté věci, nic víc a nic méně! Ptal jsi se na vzory a odpověď je, že nejsou, protože takové prkna velice pravděpodobně prostě nebyli :cry: Howgh
Joe M.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

nechci se plest do tematu do kteryho nevidim, a navic jeste tak teoreticky, ale nemohl i verici krestan sebrat nekomu koho musel sejmout nejakej predmet co se mu libil? treba desticku s zelvou?

jen tak na okraj, muzete mi nejak strucne vysvetlit jak se to pouzivalo? nemam ani nejak moc tuseni....
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

JOE: jiste ti je znamo, ze prave francouzi byli povestni ti, ze indianum nic nediktovali a nezasahovali do jejich zvyku a nabozenstvi, ba co vice, casto nosili a pouzivali indianske veci. Zelva je sice nabozensky symbol indianu, ale uz neni symbol nabozensky pro me.

Respektuju tvoje tvrzeni, ze zdobene prkno se nedochovalo. Mimochodem jsem se dival do skecu a uz za valky za nezavyslost se prkenka pouzivala, coz je ode me 20 let. Byly pouzivany prave v konfliktu pro nabijeni loveckych pusek.

Tvrzeni, ze flastry se zacaly pouzivat az v dobe longhunteru me pripadne ponekud prehnane. Vim, ze se nemuzeme pevne spolehat na knihy, ale napr v Ceste na severozapad se o flastru zminuji, koneckoncu nabyt musketu bez flastru??? Posledni mohykan - Nathaniel si tam libuje nad ziskanym hedvabim - pevne a tenke - idealni na nabijeni

Co se rifle u French Marine tyce - vim, neni to to prave, proto uz mam objednanou musketu, ale francouzsti dobrovolnici, kteri byli vystrojovani uniformou (pokud teda bylo cim) si nosili svoje flinty z domu a zde se ta lovecka da omluvit. Jinak mame objednane primo echt marinacke muskety 1728, pokud se do toho da nekdo s nami, bude vitan, cena by se mohla trosku srazit dolu.

Jinak jsi spravne poznamenal - hodlam k marine delat i lovce stare doby - ta uniforma vzdycky neni idealni, zvlast, kdyz treba jedes sam, nebo ve dvou na harc... Proste k te lovecke flinte budu mit taky hadry :-)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

ABADDON: je to drevene prkynko tloustky neco vice, nez prumer kule s dirama. Do der se nastrkaly kule zabalene ve flastru a pri nabijeni de prkenko prilozilo na usti hlavne a nabijakem se kule zasunula z prkenka primo do hlavne, takze jsi ji vlastne nemusel vubec brat do ruky. Takovy predchudce "zasobniku" :-)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

ABADDON: Tady to prkynko vidis vedle hlavne nad opaskem - vysi na remenu s prachovnici (ta je schovana pod rukavem)
Image
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

jo uz to chapu, dik!
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

VOTOUS: předně netvrdím že mám pravdu :D leč vrtám se v tom od roku 1989 a tak jsem ledacos vypozoroval a narazil na nesrovnalosti na které jsem se Tě snažil jen upozornit. Jinak pro mne za mne prkno sem prno tam :D Ale stejně. Ryfle - no právě, od kdy se používali a od kdy se používali ve velkém? Ono to souvisí s historií Centucky. Jinak řečeno, ryfle ve válce za nezávislost ANO, ve Francousko Indiáských válkách - nedá se vyloučit ale..... O tom to právě je, 20 let někdy může být podstatných 20 let :D Pensilvánky pak souvisí s historií petchboxů a tím se dostáváš k falstrům. Mimochodem, netřeba mne poučovat :) reju se v tom dost dlouhou abych si na to udělal názor a něco věděl :wink: Mimochodem, v TC mne právě štve to, že kluci jsou dobří po stráce rukodělné atd., ale historické souvislosti jim dost často unikají atd.! Závěr - nechme prkno prknem. Nechtěl jsem ti to rozmouvat či se tady chytat vzájemně za pysk (či klávesnici :lol: ). Stejně si musíš udělat svůj názor. Já jen cítil za povinnost tě upozornit na jisté zádrhele. Howgh - mažu do roboty :cry:
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

JOE: v klidu, ja jsem za tu diskuzi rad a kladu sve argumenty a jsem rad, ze ty mi zase davas sve. :-)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

VITOUS: Pro Boha :shock: já to nemyslel nijak agresivně :lol: Vždyť se známe ne :) Šlo mi o dvě věci. První je, že jsi se ptal na vzory nabíjecích prken a ty krom obdélníku co máš níže na sobě prostě jiné nejsou. Druhá věc byla, zda bylo či nebylo možné, aby měli jiný tvar, např. želvy. Odpověď je, že se to vyloučit nedá, ale důkazy pro to neznáme. Navíc jsem uvedl důvody, proč se dá spíše předpokládat, že ne než ano. Jenže jsme stále na teoretické úrovni. Ona je tu totiž ještě rovina řekl bych vlastní invence, která vychází z historie a zde říkám proč ne! :wink: Nazval jsem to jakousi frajeřinkou a dodávám, proč ne :wink: Jinak řečeno - neodsuzuji to! Ba co dím, inovace tohoto typu je podle mne přijatelná. Horší jsou případy, kdy si třeba někdo udělá a nosí věc z jiné doby a to jen proto, že se mu to líbí.

Ještě dodám k těm ryflím. Divým se, že jsi mne nesetřel :D Např. u Rangers byli tzv. Riflmeni. Jenže nesmíme zapomínat, že se jednalo o speciální nepočetnou jednotku se speciální výzbrojí. U nich právě byla prachovnice atd. místo brašny s kártridžemi. Drtivá většina RR ale byla vyzbrojena mušketou.
Ono s těmi flastry a ryflemi je to tak, že přesný datum vzniku není znám. Prostě se začali obvěvovat právě v padesátých letech + - 20 let. Masově pak začali být používány při kolonizaci Centucky, čili hned po Francouzko Indiánských válkách. Docela by mne ale zajímalo, jak to bylo u Vás Fratíků :? Pensilvánky totiš pochází z Americko Anglického prostředí a nevšiml jsem si, že by Frantíci měli něco podobného (to je dotaz - napadlo mne to teď při psaní).
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Joe: Co se mě zatím podařilo zjistit, tak asi předlohou pro Kentuckou rifli byl nějaký němeský vzor, protože už jsem se několikrát setkal s "Jägerovkou", což byla puška náramně se podobojící Kentačce či Pensylvánii, jak ji známe dnes... A neměli Frantíci blíže k Němcům než k Angličanům?
Hlad

Post by Hlad »

Včera jsem se zúčastnil zahřívacího závodu ve Frenštátě pod Radhoštěm a musím kluky pochválit, protože závod proběhl hladce a disciplíny byly zajímavé.Sice nebyl atraktivní oběšenec, ale i tak se soutěžilo v 8 disciplínách, kde krom kombinací pro dva revolvery, opakovačku a brokovnici, byly akční stage pro dlohé, deringer a taktéž jedna mířenkářská stage, kde se střílelo z libovolné jednoranné kulovnice na kance. Díky relativně malém počtů závodníků (17) mohla být přidána ještě jedna stage "Olověný déštů speciálně pro brokovnici. Koho to zahujalo, může se podívat<a href=http://www.western.dh-soft.cz/ a target=_blank> zde</a>, kde budou k vidění výsledkové listiny a fota ze závodů. Zatím jsou tyto stránky ve výstavbě, ale měly by být každým dnem spuštěny. Taktéž by se tam měly objevovat nové propozice na westernové závody a to konané nejen v Frenštátě...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

HLAD: asi takto. Předpokládá se (nevý se to přesně a nejsou pro to ždáné věcné důkazy) že skutečně Pensilvánka měla svůj vzor v Německých loveckých puškách. Právě okolo roku 1730 (+-20 let) se měli v Pensilvánii usadit Němečtí puškaři. Pro nás je zajímavé, že pojmem Německa se myslelo tehdy vše co spadalo pod Německo a Rakousko, a do Ameriky údajně měli prchat především lidé ze zemí jako byli Čechy, kde mimochodem puškařství bylo rozvinuté :wink: , ale to je na samostatnou kapitolu :)
Ti Němečtí puškaři měli vyvinout zbraň speciálně pro lovce, které se podle státu původu, kde se vyráběli, začalo říkat Pensilvánská ryfle. Po válce (Francouzi s Angličany) došlo ke kolonizaci Centucky a protože se touto zbraní kolonisté vyzbrojili, začalo se jí říkat i Centucky ryfle.

Co se týká Francie a Německa, tak těško říci :| , ale jen několik faktů. Geograficky ano, ale bacha, Němci byli v té době na straně Angličanů, čili byli to nepřátelé Francie. Dále, i když Německá puška vykazuje evidentní podobnost, přeci jen to není to samé a bylo to vymyšleno v Americe a to v Britských koloniích.
Na druhou stranu bych možnost, že Frantíci měli něco podobné zcela nevylučoval - proto jsem se ptal. V materiálech co máme mají totiš jen muškety.

Samostatnou kapitolou je pak používání ryflí a mušket. Holý fakt totiš je, že muškety se používali ještě za války severu proti jihu a také, že běžně je používali i lovci - např. slavná Obchodní puška je také hladká a byla prý velice populární i mezi Mountain Many!
Joe M.
Hlad

Post by Hlad »

Jak na tom byli Frantíci s Germány já nemám páru, takže přít se nebudu, spíš naopak.

Ono,když si vlastně seřadíš flinty dle roku/modelu výroby, tak zjištíš, že jedna vychází z druhé... De facto jsou stále vylepšovány a zdokonalovány a případně upravovány dle požadavků uživatelů. Viz Hawkenovy pušky. Je to taky de facto Pensylvánka... ale má zkrácený lauf pro snažší přepravu na koních a odlehčené pažbení... Právě celopažbené pušky jsou typické pro armádu, hlavně pěšáky...

Jinak si nemyslím, že by tento typ pušek byl vyvinut až v Americe, 100% vycházeli puškaři ze vzorů, které znali z domova. Osobně jsem před 14 dny držel nádhernou křesadlovku (originál), který vypadal velmi podobně jako Kentačka, ale byla to evropská práce. Byla ve velmi dobrém stavu, bohužel při ceně 25tis pro mne nedostupná...
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Co se nemeckeho vlivu na francouzske pusky tyce, nevim nic konkretniho, ale francouzske pusky byly velmi dobre, rekl bych tak dobre, ze francouzske lovecke muskety nosili i dustojnici od Rogers Rangers.

Add muskety v Americke obcanske valce - Joe ma pravdu, zezacatku se skutecne pouzivaly, ale nesmi se zapominat, ze slo o pusky vojenske, tedy bylo jich hodne a sami vite i z dnesni dby, co to je prezbrojit armadu. V podstate az konflikt je donutil s tim neco delat.

Muskety se uzivaly v armade predevsim proto, ze se daly rychle nabijet a take si myslim, ze hraje roli cena - drazkovana hlaven je narocnejsi na vyrobu a tudiz drazsi.
Post Reply