Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote:No a to je ověřitelné v nějakých zdrojích, nebo jde o takovou tu tradovanou informaci a nikdo neví kde se vzala?
U lovců bych právě předpokládal spíš přesnější lovecké pušky.

:-k Ale kdyby přeci jen, mohlo by se teoretizovat, že lovci se pohybovali v prostředí, kde vymahatelnost zákonů bylo problematičtější a tudíž se nad lecčím mávlo rukou.
Kdesi jsem to četl, právě v souvislosti s tím nekontrolovatelným prostředím jejich života, někde to pohledám, snad to najdu. ( Si přeci nemyslíš, že ti budu lehounce oponovat s nepodloženejma údajema :wink: :twisted: :mrgreen: )
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Knecht wrote:tady jsou dvě krátké pušky co mi poslal BlueL.
Ty prostě za každou cenu chceš nějaký atyp. :roll:
Ale víš přece moc dobře, že by se měly používat věci typické, to platí jak pro RS, třicítku tak i FIW. Kor když by jsi chtěl dělat bělocha na britské straně.
Ta kraťounká flinta je typicky indošská záležitost a ta karabina evidentně vojenská - podle toho háku na zavěšení k bandalíru. Takže těžko nevzorová.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Jo,to jsi trefil. Ja musim mit vzdycky atyp. Protoze i veci netypicke k obrazu doby patri. Nicmene u te karabiny se v popiscich uvadi: 'non-pattern' a 'atypical mix of Sea Service and Dutch parts'
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
BlueL
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by BlueL »

takze k te karabine, je to kver vyrobenej nejakym puskarem v americe ,ale ma na sobe anglickou vojenskou prebiraci znacku, tzn jim to proslo skladem, jedna se samo o jezdeckej kver ,ale je vyrobenej z toho "co dum dal". krom toho ma na klasickou jezdeckou karabinu ponekud vetsi razi a sice .77
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Asi bych se fakt nejdřív zamyslel nad imaginární postavou, kterou chci představovat ( už to tu výše někdo řek ) a pak bych se začal pídit po tom, co by ona postava mohla mít reálně za kvér. Ten zámek je fakt dost variabilní.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Ten zámek se dá myslím v pohodě plácnout na jakoukoliv loveckou flintu, bez toho, že by se nad tím někdo moc pozastavoval. Nad čím se ale kdekdo pozastaví je ta zkrácená hlaveň. Prostě to běžné nebylo. Zkrácení hlavně je kompromis, za ztrátu přesnosti získáš snadnější manipulaci např na koni, či v kanoi, kde je nabíjení dlouhé pušky a střelba s ní problematické.

Pokud budeš oblečenej jako voyager, který trávil život pádlováním na kanoích, neřeknu ani popel, pokud se ale objevíš v běžném oblečení, budu kroutit hlavou, v případě že budeš mít na sobě něco co připomíná uniformu, případně oblečení riflemana z války za nezávislost, budeš sklízet uštěpačné poznámky na každém kroku.

Jinak co se "vyjímek" týče, je to dle mého názoru jen oblíbená výmluva těch, co se buď snaží "ojebat" svou výstroj, či výzbroj, tím co někde splašili za babku, nebo se snaží být za každou cenu vyjímeční, což v living history myslím není moc žádoucí. Když budeme všichni mít něco extra, jeden dochovaný atyp z tisíce, asi si každý představí, jak to bude vypadat... Bacha, abys nezačal trochu "nathanielovatět" :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

No presne to som si mohol myslieť Vitous :lol: A však toľkí ste boli proti mojim názorom, že som už ustúpil :oops:
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Doktor

Post by Doktor »

Tak si to trochu probereme:
1.) flinta č. 112 nejvíce svou stavbou připomíná Španělský věci (srovnej s katalogen f. Denix)-tyto zbraně se používaly na ochranu dostavníků (nejen!) a střílelo se s nimi bez míření-od boku.
2.) armádní flinty se do civilních rukou nejčastěji dostaly po prohrané bitvě (v Evropě) nebo z armádních přebytků (všude). Armáda se vždy ráda zbavila "zastaralé" výzbroje a vzhledem k tomu že v amérii se na zbraně pohlíželo obecně jinak než v Evropě tak tam armáda zbraně sama dodávala-uvědomte si, že se jednalo o téměř nepřetržitou válku -ať už o území nebo mezi osadníky, či indiány. Drobné či větší potyčky byly na denním pořádku a armády tam dodávaly zbraně svoje i ukořistěné.(zlí jazykové tvrdí že např. u Alama byly mexikánci vystrojeni a vyzbrojeni tím o co frantíci přišli u Waterllo)
3.) krátké "dlouhé" zbraně se vinou celou historií palných zbraní. Už kolečkovka gardy arcibiskupa von Reitenau měla nějakých 70cm. Další příklady přináší přehled rakouských palných zbraní (jezdecké karabiny), a ani Prusové, Francouzi, či Rusové na tom nebyli jinak. Ona i Pensylvánská dlouhá flinta byla původně Bavorský štuc, a teprve když přelezli prví kopce pochopili, že v těch rovinách co tam jsou potřebují "došahovačky" a ne přerostlý pistole. A u toho už zůstalo. S vyjímkou míst kde dlouhá flinta spíš překážela. Jako např v kánoi. Ale nezdá se mi, že by Voyageři používali tyto zbraně běžně a často. Navíc je zkracovali jen o to nejnutnější-zkrácení hlavně na 12palců je nejspíš "hollywodská" záležitost.
Ale pušky pod metr nejsou zas tak neběžné jak by to vypadalo na první pohled.

P.S. Vitano tím "Nathanielem" si myslel toho co zde občas vznáší "zajímavé" dotazy nebo toho co s náma už zaplaťbohu nejezdí ? Mě totiž přijdou oba podobní-dokonce mě napadlo jestli ten kdo si dá méno Nathaniel (takovou přezdívku snad nelze ani dostat) si tím něco náhodou nekompenzuje.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Doktor wrote:Tak si to trochu probereme:


P.S. Vitano tím "Nathanielem" si myslel toho co zde občas vznáší "zajímavé" dotazy nebo toho co s náma už zaplaťbohu nejezdí ? Mě totiž přijdou oba podobní-dokonce mě napadlo jestli ten kdo si dá méno Nathaniel (takovou přezdívku snad nelze ani dostat) si tím něco náhodou nekompenzuje.
Ďakujem za kompliment. Ľudia, ktorí si vytvárajú názor o ľudoch len vďaka diskusií na tomto fóre mám veľmi slabú mienku. No čo už aj taký ľudia existujú :(
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by eye »

Ahoj chlapi,

chtěl jsem se zeptat, kdo jste z Brna a okolí, jestli nevíte, kam se dá chodit v Brně střílet z perkusní předovky (puška i revolver). Mám na mysli nějakou krytou a vytápěnou střlnici. Díky předem za info.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

eye wrote:Ahoj chlapi,

chtěl jsem se zeptat, kdo jste z Brna a okolí, jestli nevíte, kam se dá chodit v Brně střílet z perkusní předovky (puška i revolver). Mám na mysli nějakou krytou a vytápěnou střlnici. Díky předem za info.
Co já vím, tak chlapci chodili do Gun Clubu,aale s černým prachem tě z kryté střelnice doost brzo vypakujou.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

V GunClubu jsem neměl nikdy problém
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by eye »

Vitouš: taky jsem tam chodil, když to byl ještě Gun Club. Potom to ale změnilo majitele a přejmenovale se to. Teď je to TRIGGER. Byl jsi tam i po této změně?
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Jednou, ale pan Malánik tam stále figuruje. Myslím že nebude problém se střelbou černým prachem, spíš bych se obával cen - přišlo mi to tam trochu luxusnější, než předtím. Tehdy jsme měly speciální ceny, protože jsme pochopitelně stříleli pomaleji, než pantronkáři a oni byli rádi, že nás tam mají, že jsme jim to tam trochu zpestřili. Jestli budou i teď spolu s novými majiteli nakloněni černému prachu, to nevím.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Zajímavé...
Flintschloss Theorie
Post Reply