Zbraně - od křesadla po opakovačku

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

Doktor

Post by Doktor »

černění, hnědění a podobné věci čili brynýr je laicky vzato v podstatě rez. Já jsem kdysi používal k jeho odstranění běžný odrezovač.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by eye »

Díky chlapi, vyzkouším.
BlueL
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Seznam zbraní používaných jedním sborem milice 1755

Post by BlueL »

R.S.Black wrote:Co je co!!
Fowling Piece ? ptáčnice,hladký vývrt,používá se na střelbu broky
Buckanneer - Zbraň konstruovaná pro boj na palubě lodi,krátká hlaveň někdy u ústí zploštělá,střílí broky atd,často používaná piráty-že by trombon?
dovolim si par uprav
Fowling peice - muze mit drazkovany vyvrt raze od nejakejch .60 po nejakejch .80+, strelba jak broky tak kuli, delka laufu, aspon co se tyka "hudson walley Fowler" se pohybuje od 50 do 70 palcu (nejsou az zase takovou vyjmkou kvery o celkove delce prez 80 palcu)

Buccaneer defakto tezka musketa ale lehci nez hradebnice vetsinou raze mezi .70 - .90 lauf ma silnejsi steny aby sla pouzit vetsi davka prachu nez do stadartni muskety, taky to ma delsi lauf nez stadardni musketa, vetsinou se to pohybuje okolo 46+ palcu, vyrabely se v zbrojovkach v St. Etieene, Dieppe, La Rochelle, Nantes, Bordeux a v Tulle v nove francii, cast z nich je vzorova shodne stejne s musketami 1717 a 1728 a byvaji znaceny (v anglicke literature a zdrojich) jako "rampart muket", ale je mozne i znaceni "Buccaneer pattern" na mori pouzivano pro mirenou strelbu z kosu na karomidelniky a jine dulezite osoby.
Mirekk
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Mirekk »

Zrovna čtu knihu K. Robertse "Cesta na severozápad". Můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak udržovali harcovníci střelný prach v suchém stavu? V dešti, po pádu do vody apod. Předpokládám, že každý měl roh (prachovnici), který na mě nepůsobí vodotěsným dojmem. A zásoby neměli žádné, jen co kdo nesl. Nicméně výkony podávali obdivuhodné :shock: .
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Tak to by jsi se divil. Máme v praxi vyzkoušeno, že pokud máš roh dobře uzavřen, tak mi na to třeba celou noc pršelo a ráno se jelo na střelby a normálně jsem střílel. Mě naopak právě toto zaujalo v kontextu, že jsem v někteých filmech viděl - ono prší, máme vlhký prach - nelze střílet. Blbost!
Skutečně záleží na kvalitě prachovnice! A také a to hlavně těsnění!!!
Joe M.
Mirekk
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Mirekk »

Aha.... :idea: , takhle tedy. V každém případě děkuji za informace. Ono tedy.....ehm, abych byl upřímný, roh na prach jsem neměl v životě v ruce... :oops: . Provozuji pouze "nábojovou" střelbu....zatím, ale černý prach mě láká čím dál více....asi je to tím, jak stárnu. Musím někde okouknout černopraché střelby a občas zde budu mít (pro vás nejapný) dotaz. Děkuji.
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

trochu paradoxně jsou na tom staré rohy lépe, než kovové prachovnice. Zátka vždycky těsní lépe než dávkovač :)
Peggy, Trappers´Corral
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Při normálním skladování nezvlhne ani v kovové prachovici - měl jsem na mysli venkovní použití.
Hygroskopický byl hlavně prach s dusičnanem sodným, který se dnes IMHO nevyrábí. Vylepšuje to taky grafitování zrn a pokročilejší granulace.
Peggy, Trappers´Corral
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

Co si myslite o tychto zbraniach a tejto stranke?
http://www.militaryheritage.com/muskets.htm
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Je to indie, ceny jsou super, poštovné už je trochu horší, dodací lhůty a jednání katastrofální. Objednali jsme si v červenci zboží s naivní představou, že to kamarád přiveze jak se bude vracet v září z Kanady. Napřed napsali, že nemají skaldem ale nechají to pro nás udělat, pak dlouho nekomunikovali a teď mám tři dny starou zprávu, že na nás myslí, ale bude to ještě chvíli trvat. Pět pistolí a nějaká galanterie k tomu asi není pro takovou firmu žádné terno. Ale kdyby jsi objednal kontejner nebo radši dva, případně produkoval nějaký "historický" velkofilm, třeba by ti to přivezli osobně až před barák. :twisted:
Martin Vokáč
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beroun

Post by Martin Vokáč »

Mám perkusní pušku hawken woodsman od ardesy nevíte náhodou do jaké doby popřípadě jakého místa patřím, za radu předem děkuji
User avatar
peggy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 311
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by peggy »

Zhruba polovina 19. století, USA - jihozápad.
Jde o repliku poměrně moderní civilní (lovecké) předovky z konce jejich éry. Značka Hawken byla proslulá, tato replika je spíše reminiscencí, než skutečnou kopií. Typ "Woodsman" nemá IMHO konkrétní předlohu.
Firma J&S Hawken byla založena r. 1825 v Hagestownu v Marylandu. Produkce byla malá, ale proslula kvalitou a tím, že jako jedni z prvních zavedli standardně perkusní zámky. Pušky kupovala např. American Fur Company pro své "horské brigády" (už v r. 1831 v perkusu !!), a oblíbené byly i na Santa Fe Trailu. Byly ve skutečnosti rozšířené méně, než se traduje, protože byly dost drahé.
Jacob Hawken zemřel r. 1849, jeho bratr pak v r. 1854. Poté přišla firma na syna, ale zkrachoval a po různých peripetiích značka zanikla kolem r. 1865.
Často se tvrdí, že f. Hawken podnikala v St.Louis, ale ve skutečnosti se zde pod jménem Hawken vyráběly typově podobné pušky (plains rifle), na čemž se podílela řada puškařů.

Literatura: "The Hawken Rifle. It's Place In History", Charles E.Hanson Jr., (Chadron, NE 1970)
Peggy, Trappers´Corral
BlueL
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by BlueL »

zdravim nemate nekdo prosim nejake informace o fusil de rempart? neco malo jsem nasel uz tu http://www.thayeramericana.com/back/res ... earch7.pdf
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

To označení slyším poprvé. Nicméně na prvním obrázku dole je "1717 rampart musket". Přijde mi to jako klasická francouzská pěchotní 1717, podle záznamů se ale do Ameriky nevozily, aspoň ne v době sedmileté války. Možná se tam objevily v době Am. revoluce.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Mno, vzhledem k tomu, že rampart ( anglicky ) rempart ( francouzsky ) je jedno a totéž a to hradba , val ,opevnění. Nebude to jen nějaká hradební mutace 1717 ky ?
Post Reply