Chladné zbrane vo FIW

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

cossack wrote:#-o Kristepane smaž tu prasárnu.
Trošku úroveň na LH fóru, ne? [-o<
Prasácké bylo jen to řemení - topor i železo je gut - však je to dělané podle originálu :wink: Ale abych ti udělal radost, nahradil jsem originálem :wink:
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Co říkáte na tyhle kudly? Prošly by?
Ta velká je v naší rodině prokazatelně už od 19.století, tu malou jsem našel na smeťáku. Obě z výborného materiálu. Ta velká potřebuje trochu dotáhnout nýty, už se viklá - ale když uvážím že jedna generace ji používala na štípání třísek, mohlo to dopadnout hůř.

Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Já bych si osobně ještě trochu pohrál se střenkama, ale v zásadě jsou košer.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já bych samozřejmě mohl předělat střenky, koneckonců i čepele, nebo je udělat komplet nové, ale právě se mi na nich líbí že už jsou fajn jeté, rukojeti ohmatané a oštípané...
Ještě bych ocenil nějaké rady ohledně futrálu, něco jsem tu už v různých příspěvcích viděl, ale jestli máte někdo něco souhrnnějšího, nebo odkaz na dostupnou literaturu...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Knecht wrote:Já bych samozřejmě mohl předělat střenky, koneckonců i čepele, nebo je udělat komplet nové, ale právě se mi na nich líbí že už jsou fajn jeté, rukojeti ohmatané a oštípané...
Ještě bych ocenil nějaké rady ohledně futrálu, něco jsem tu už v různých příspěvcích viděl, ale jestli máte někdo něco souhrnnějšího, nebo odkaz na dostupnou literaturu...
Mno, ten menší si volá o pouzdro na krk, na ten velký bych volil jednoduché kožené pouzdro na skoro celý nůž buď s šikmým poutkem nebo jen s překlopeným nehtem. Pohledám obrázky a dodám.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Něco málo zde :
http://spicimedved.rajce.idnes.cz/Pouzdra/
Těch pouzder na krk je celkem hafo variant, když tak dodám další.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Děkuji! Klidně se rád podívám na další, já mám těchhle věcí málo a většinou je to k pláním.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Knecht »

článek o boji tomahawkem ( v moderním kontextu) - nic zázračného, ale když už jsem o to zavadil...
http://lib.store.yahoo.net/lib/csstoreo ... icle13.pdf
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Mám dotaz. Jak dlouho se používali v koloniích špuntbajonety? V jaké době je to ještě doložitelné?
Díky Radek
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Královák wrote:Mám dotaz. Jak dlouho se používali v koloniích špuntbajonety? V jaké době je to ještě doložitelné?
Díky Radek
Doložitelné nálezy jsou co vím ještě z doby Am. Revoluce.Ale počítám, že je používaly tak max. milice.
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Paráda, díky za odpověď. Jen prosím nemáte někdo obrázky z tohoto pozdního období pro špunťáky. Mám jen evropské z 80. a 90. let 17. stol.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

Polovina Idependent company tyhle zátkové bajonety má a letos v létě jsme vyzkoušeli, v rámci fungování kumpanie, jak úžasně nepraktická věc to je. Takže bych se divil, kdyby to v době masívního používání tulejových bajonetů byla něco víc než jen extravagantní rarita s pravděpodobností výskytu 1:miliónu. Mám pocit, že pro Compagnies French de la Marine během FIW je mají kluci doložené, ale jako možnou variantu, ne jako běžnou věc. I při těch našich sranda napodobeninách boje se to absolutně neosvědčilo. Za jediný relevantní důkaz, že se v 18.stol. tyhle bajonety používaly považuji písemnou zmínku v dobových pramenech. Jestli se někde objeví exemplář zátkového bajonetu s datací do druhé půle 18.století může to klidně znamenat, že to někdo používal primárně jako nůž/dýku, která se asi bude blbě držet, ale v nouzi se dá nasadit na flintu.
Královák
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Mon 12. Oct, 2009 11:40

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Královák »

Ještě k těm zmíněným milicím z dob am. revoluce, dělá je v ČR někdo?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by Spící Medvěd »

Ad. cossack : V obrazové enciklopedii Am. Rev. je několik nálezů špunťáků a i pár závěsú na ně. Souhlasím s tím, že pravidelná armáda určitě ne, pro boj na bajonety taky v té době na prd. Ale u milicí jo ( samo ne masově ) a pokud je používali jako nůž potažmo dýku ( což je nejpravděpodobnější ) , pořád to použití je :wink:
Ad. královák : pokud vím milice z Am.Rev. u nás nedělá nikdo. Celkově revoluční období dělá dooost málo lidí. Většina se zabývá FIW.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Chladné zbrane vo FIW

Post by cossack »

No jo, já jsem to bral striktně jako bajonet, na což byl myslím i zacílený dotaz.
Dělají kontinentální milici v rámci jednotky z Německa. Třeba R.S.Black. U nás žádné akce zaměřené na Revoluci nejsou. Takže lidi od nás jezdí do Němec a Němci zase na FIW k nám. Ačkoli se tyto dvě období krapet liší, většinou si nikdo s outfitem a vybavením starosti nedělá a používá to samé. Není to zase až tak přísně vymezeno.
Post Reply