bitva Malešov

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Wanda: To je sympatické :wink:

Viktorie: Jo, to je fajn, jen jestli nehrozí nebezpečí, že někteří z návštěvníků už se příště nevrátí :(
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Rab: no zatím naše zkušenosti jasně potvrzují, že se valná většina diváku vrací a ráda, takže to je pro nás výbornou motivací je každý rok opět překvapit (mile samozřejmě).
Viktorie
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

On to Wothan (ta celebrita s fanklubem až ve francii) píše dobře, že není dobré, aby návštěvníci chodili v kostýmech, protože se pak nepozná kdo je účinkující a kdo návštěvník,
ale ted´už Ti nejspíš uši nikdo neutrhne??? :)
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Já jsem byl na merleťáckém Točníku pouze v r. 1993 a musím říci, že na to dodnes s nadšením vzpomínám. Byla to úžasná akce, po určité stránce bravurně zvládnutá (a detail: nikdy od té doby se mi nepoštěstilo tancovat v krčmě na stole v plné plátové zbroji). Diváci byli jistě nadšeni, ale co se týče všeobecné výbavy, tak byla poplatná své době. Myslím, že bychom se dnes smáli, co bylo považováno za dobrou zbroj, kostým či zbraň, a vůbec dobré vybavení. Měl jsem tehdy novou plátovku o Somozy a dost lidí mi ji závidělo. Když jsem ji, jako léta nepoužívanou, loni prodával (a porovnával se současnými výrobky od Brožka), trochu jsem se styděl. Přece jen doba pokročila. Tenkrát se pojem "living history" nepoužíval, protože se o to nikdo nesnažil. Skutečně to bylo hlavně pro diváky. Myslím, že třeba nesamonosné nohavice či kalhoty, bruchy, hacě, apod. tehdy neměl nikdo, alespoň o tom nevím. Plátové zbroje ani kostýmy nebyly rozlišovány podle období. Byla to prostě skvělá "nadhistorická" akce Loutnou a mečem.
Hezky se na to vzpomíná a na tu dobu to bylo opravdu dobrý (ostatně co k Merletu dodat i dnes), ale s dnešním pojetím LH to nemělo společného prakticky nic. Nakonec Merleti se o LH nikdy nesnažili, jejich zaměření je jiné.
Snahu Korouhve a ostatních nadšenců (naše třeba) z Malešova je třeba hodnotit trochu jinak. Monstrózní akce čistě pro diváky, kdy je vše podřízeno efektu, případně zisku, zde asi nebudou pořádány nikdy. Cílem je ukázka života na tvrzi a na venkově se všemi detaily a takováto rekonstrukce je práce na mnoho let.
Srovnávání klasických šermířských akcí (i těch dobrých) s Malešovem a Wothanburgem, které mají charakter dlouhodobých projektů, nemůžu považovat za objektivní. Zde je nějaká konečná vize, které není možné dosáhnout za rok či za dva, i kdyby čert na koze jezdil.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

takhle nejak sem tu rozdilnost vizi vnimal i ja, jen mi chybely slova, diky...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

To jsem rád, že je tu další pamětník, a že vzpomíná v dobrém :) Konečně vím, kdo ten stůl tenkrát tak rozvrzal :biggrin: Ano, Martine, přesně tak, doba byla jiná, vývoj šel dál - jen bych doplnil, že jsem popisoval záměrně jen dění přímo na hradě, nikoliv bitvu, a proto jsem si dovolil jej přirovnat k dnešnímu pojetí LH, protože k tomu směřovalo veškeré vybavení a zařízení hradu, dělané právě a jen pro tuhle akci, interiéry, trh, předhradí, a k tomu také jednání osazenstva. Bitva pak byla skutečně "nadhistorická" či spíše pohádková (černí - zlí vs. bílomodří dobří), ale jako celek to docela ladilo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nedá mi to ale s trochou sarkasmu utrousím, že bychom taky rádi dělali akci jen "s několika místními sponory" - WB akce bývají tak z 90%, často však i kompletně financovány z našich vlastních zdrojů (vstupné, členské příspěvky, pěníze členů...) o štědrých sponzorech nebo grantech my tak leda sníme. Bitva musí navíc vydělat nejen sama na sebe ale na náklady celé stavební sezóny na WB a proto že kupujeme materiál před ní "na sekeru" (to je dané časem, táborem aj.), nesmírně riskujeme, což nám moc na klidu taky nepřidá.

Asi je to i trochu tím že v tom neumíme moc chodit a tak podané granty nevycházejí a mnohé z nich prošvihneme jednoduše pro to že nemáme nikoho kdo by se tomu mohl profesionálně věnovat. Ale to se snad časem poddá.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

rab wrote:...všude byla sláma atd...
Sláma strašně skvěle "hraje". Štěrk je určitě třeba potlačit (dobový je pouze valounkový z řeky, lomový štěrk v normované velikosti se tenkrát jaksi nedal udělat :wink:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Honza: Ano, dělají se podobné akce, je jich dost, ale jsou opravdu jen "podobné" - výlučnost Točníku byla v tom, že se do středověku "vrátil" celý hrad, tj. včetně vybavení interiérů (sál, ložnice, jídelna aj.) a zfunkčnění jeho prostor (černá kuchyně, hradní kovárna, konírna), navíc se postavilo předhradí s hospodářskými objekty. K tomu tržiště, různá vystoupení, bitva atd.
Náklady už z hlavy přesně nevím, myslím že kompletní dobové vybavení hradu tenkrát přišlo asi na 300 tis., samotná akce vč. bitev asi na 100 tis.
Účinkujících bylo až 300, návštěvnost během 4-5 dnů (termín byl vždy na svátky začátkem července) okolo 10 - 14 tis. lidí. Vydělalo si to, ještě zbylo pro hrad.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

za pomocny personal mohu rict: libilo se mi tam...

takze milionkrat diky, za rok rad pomuzu zase
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Za návštěvníky: MOOOOOOOOOC DÍKY. Dětem se dětská cesta líbila....
Strávili jsme tam něco kolem šesti hodin a pořád jsme měli co dělat.... díky... =D> =D> =D>
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

S dovolením sem umístím odkaz na fotografie: http://www.strelci.webzdarma.cz/Malesov06.htm , které na akci pořídil ostrostřelec Martin Picek z Brodu...
Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové
Contact:

Post by Václav »

IV. dobývání Malešova bylo skvělé. Škoda že takováto akce se koná jen jednou za rok. :( Zde je pár dalších fotek: http://www.fotomalesov2006.wz.cz/
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Podlehla jsem nátlaku obrázkůchtivých čtenářů a tu jsou fotky od našeho dvorního fotografa.
Oko shovívavého diváka jistě s nadhledem přehlédne rušivé pozadí (elektrické vedení, místní rozhlas, betonový sloup vedení), za jehož odstranění již více než rok bojujeme s úředním šimlem.

Fotky z průběhu celého dne z jarmarku probíhajícím na nádvoří tvrze
http://ante.i-net.cz/malesov06/

Fotky ze scénické bitvy odehrávající se na parkáně
http://ante.i-net.cz/malesov06/bitva/

Fotky z divadelního představení Branka Leonova armáda (ve dvoře před zámečkem)
http://ante.i-net.cz/malesov06/branka/

Fotky z praporové šou na nádvoří před tvrzí
http://ante.i-net.cz/malesov06/prapor/

Fotky z šermířského představení Výkvět českého žoldnérstva (ve dvoře před zámečkem)
http://ante.i-net.cz/malesov06/serm/

Fotky z tanečního představení Výkvět českého feminismu (ve dvoře před zámečkem)
http://ante.i-net.cz/malesov06/tanec/
Viktorie
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Děkujeme všem účastníkům i divákům letošního šestého ročníku malešovské "bitvy".

Přehršel fotografií od našeho dvorního fotografa jsou zde.

Výběr bude brzy na webu Korouhve.

Můj tip :-)
Viktorie
Post Reply