bitva Malešov

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

No já myslím, že Pěnkava z Faberu nemá co kritizovat, ten člověk je diletant.
Tím nechci říct, že by se nedalo něco zlepšovat...
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

to nenajde ani u nas na WB... netreba nase akce povazovat za etalon pro LH...
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

Děkuju, že jste mi vrátili pocit, že psát sem má smysl. Zařekl jsem se, že už nebudu kritizovat, tak zkusím jen pár podnětů
Když si přečtete můj úvodní příspěvek tak on není až tak negativní, a rovnou upozorňuju (a myslím to zcela vážně), že jsem viděl jen malou část programu a ten jsem posuzoval. Nikde jsem nehodnotil celou akci, bitvu...
Ke konkrétním podnětům:
- zvážil bych jestli nedat vstupné až do LH části, průměrný divák nemá šanci poznat kde je ten rozdíl
- zkuste nějaké vysvětlující tabule s nákresy, info o době, socio rozvrstvení, třeba i jakousi legendu...(stačí pár papírů z tiskárny na kusu prkna u vchodu). Dělali to tak třeba kolíňáci když předváděli římany a bylo to diváky hodně chváleno - ne každý chápe co je to LH a jakou dobu vlastně děláte
- zásadně hlavním prodejním artiklem by měly být místní zemědělské produkty, zelenina, luštěniny, vejce, med, ovoce a pak nějaká zviřátka, nemyslím zrovna koně, krávy a slony, spíš slepice, kachna, králík, ovce, koza....
- řemesla na venkovském jarmarku budou rozhodně v menšině, mělo by být i z oděvu a způsobu komunikace patrné kdo je venkovan a kdo přijel prodat svoje zboží z města. Výběr řemesel by měl mít logiku - komu bude na vesnici prodávat svoje zboží brníř? Proč by tam jezdil?
- na druhou stranu škoda neukázat práci řemeslníků, udělejte jim třeba extra uličku, přidejte vysvětlující tabule kdo je kdo, co dělá a jak a proč... Když to nemusí řemeslník vysvětlovat může zase hrát svou dobu.
- zvážil bych použití plastů v jakékoliv podobě a to hlavně v tvrzi. Když už projdu branou a jsem v LH, tak vejdu do tvrze a nejsem v LH?
- a teď to hlavní: zahrajte tu iluzi doby!!! řemeslník a prodejce nesedí a nekouká! snaží se ulovit zákazníka, vnucuje mu zboží, vychvaluje to co dělá... dojeďte se podívat na současný jarmark někam na vesnici nebo do menšího města, to je přeci mumraj.Rab někde psal, v Řepoře na to měli študáky z divadelní fa, ale dá se to zvládnout i bez toho.
- doporučoval bych objet pár kvalitnějších městských slavností a vychytat zajímavé lidi a okouknout. Já vím, je to komerce, učinkující neřeší látku ze které mají ušité kostýmy (i když to taky není pravda) jenže umí právě tu iluzi. Třeba skupiny které jsem jmenoval, nebo třicítkáře(Green regiment), lancoše(Zbrojné houfy).
- jo a nakonec mě napadlo to co znám ze světa a u nás to myslím nikdo nezkouší: zapojit místní lidi - třeba právě jako dodavatele těch zem. produktů a taky koláčky, uzený, jitrničky... Když jsme dělali jednu takovou výročně vesnickou akci (Spomyšl)tak jsme byly až překvapený jak pozitivně to brali a bylo to moc fajn.

uff a dost...
jen poznámka k šermířům. Už to tady nechci rozebírat, tak jesli Vás můj názor zajímá napiste mi na maila(cert@ceskyserm.cz), jinak, že Vám přeju hodně štěstí a držím všechny palce :wink:
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Čerte,
vezmu to po bodech...
- vstupné až s v LH sekci jsme zavrhli jednak kvůli tomu, že většina vystoupení se odehrávala v sekci non-LH, a za druhé proto, že návštěvník si po zaplacení vstupného váží i těch non-LH stánků (tedy za stejné vstupné toho má víc :wink: )
- informační tabule je dobrý nápad - mohla by sloužít i jako hranice mezi LH a non-LH, my jsme měli u některýh stánků a řemesel A4 papíry s povídáním o daném prodejci...
- více zemědělských produktů a potravin, toho jsme si vědomi - letos byl však problém s lidmi, kterých není dostatek stejně jako kostýmů pro ně. Pokud přijde kovář, je samozřejmě lepší pokud ková a neprodává med. Každopádně, dobrá připomínka...
- co se řemesel týče, ta jarmark pěkně oživí a zbavovat se jich nehodláme, je pravda, že u takových extrémů jako je brníř by to chtělo bližší vysvětlení proč je na tržišti, popř. jej umístit někam do tvrze, kde by dělal kroužkovku pro pána tvrze. ..
- vysvětlující tabule jsme zamítli, protože nám to přišlo jako v ZOO. U některých stánků tedy byly alespoň výše zmíněné A4 k volnému odběru...
- použití plastů v LH je problém, který bychom chtěli vyřešit - zatím to děláme tak, že je nepoužívá žádný z účikujících...
- a co se týče iluze doby, nemohu soudit, jelikož jsem byl většinu doby ve tvrzi a tam jsem dělal písaře, párkát jsem promluvil s pánem tvrze, který se šel do své místnosti najíst (z dobového nádobí) a ten mi poreferoval, že to na tržišti žije. Je jasné, že i tady máme co dohánět, ale na iluzi doby jsme opravdu nezapoměli - o tom svědčí výkon našich kutnohorských žoldnéřů...
- a co se týče zapojení místních lidí, je to jen věcí kostýmů, které bychom měli navíc. Každopádně ten vysoký hrnčíř, který prodával keramiku a točil ji na dřevěném nakopávacím kruhu je nefalšovaný malešovský hrnčíř. Jeho manželka pak prodávala non-LH kramiku v non-LH sekci.

Z bodů, které jsi uváděl, a které jsou rozhodně zajímavé, mi přijde, že problém není až zas tak v pojetí akce, jako v dotažení detailů. Více roleplayingu u účinkujích, více prodejců zemědělských produktů, nápadnější oddělení LH a non-LH sekce apod. Každopádně, dobré postřehy pro příští rok, ale nevymluví mi, že III. dobývání Malešova byla povedená akce :wink:
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

Já si taky myslím, že pojetí akce je fajn :p , konečně právě proto jsem tam jel, abych se poučil, něco nového okoukal. Holt jsem asi trošku zmlsaný(dělám třeba napoleony, kde nikdo neřeší co je a není LH, prostě se to dělá tak jak to bylo...). Jen jsem neviděl nic co by zásadně vybočovalo z historických(jak to definuje Wotan - koukatelných) akcí, které se nehonosí přídomkem LH. A z tohoto,možná přehnaného, očekávání vycházejí moje názory.
PS.Moje srovnání ovšem nevychází z bitev typu Libušín :twisted:
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

Jakub:Jsem z Prahy, mrkni na ceskyserm - Zahrada pozemských rozkoší, to je takový šermířský klub, kde funguju. Jestli to časově vyjde rád se zastavím i u Vás, ne že bych byl nějaký expert, ale jestli budete chtít tak pokecáme :twisted:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

v posledním příspěvku už čerte narážíš na obecnější záležitosti....u napoleonik i třicítka je, mám takový dojem, delší uvědomnělá tradice, stejně tak i u některých měst. slavností. Další věcí je existence nějakého zázemí, apod., což třeba je při konání akcí v "rozestavěném" prostředí (wothanburg, malešov. tvrz,...) další koplikace v navození co nejautentičtější situace, o chronickém nedostatku lidí se snad ani netřeba zmiňovat....
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

Ale pak už se dostáváme k tomu co popisuje Rab, když mu předělávali Tuležim na Řeporu. Prostě oživlou historii si já představuji jako vykouslej kus světa z daný doby a v jakési časové bublině přenesenej do dneška. Jsem asi moc náročnej. Vím, že je to obtížný. A proto nemám ambice to dělat.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Tak...jsem rád, že se to všechno vysvětlilo.
Já jsem vždycky naší učitelce společenských věd říkal, že v komunikaci non-verbum jsou a budou potíže. Díky Čerte za podrobný seznam návrhů na vylepšení akcí. To je to, co se mělo objevit už v prvním přízpěvku.
Takže teď jsem zase v klidu. zatím čůůůůůs :-k
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

S hraním mám problém i já u té brnířiny (jinak mně je v zásadě šumák budu-li usazen do věže (pokud to nebude za trest a bez klíčů) nebo před ní :wink: Ale vysvětlování některých principů bez použití moderní terminologie mi dělá krapet problémy a ne vždy by se to muselo setkat s úspěchem u lidí, kteří po vás skutečně chtějí relevantní informaci, ne jen divadelní iluzi (třeba kdybych při nejčastějším dotazu na váhy/míry zbroje či kroužků převáděl SI jednotky na středověké, bylo by to asi docela zábavné, ale moc informační by to nejspíš nebylo i když se to provést bezpochyby dá) a takových problémů mám při práci vícero - třeba často ani nevím jak se některé nástroje původně jmenovaly, zvláště ty u kterých známe jen jejich otisk na výrobku a zbytek je spekulace apod. Mimo to jsem u dílny často sám (nebo tam zase z jiných důvodů nejsem vůbec jako na WB) - kdyby tam bylo celé osazení - tj. mistr, tovaryš, učedník (pro raný středověk spíš rozumějte postavení než konkrétní cechovní terminologii) dalo by se hrát řemeslo mnohem lépe - lecos bych mohl "vysvětlovat" učedníku nebo tovaryši apod. Bez toho mi chybí reakce, kterou mi přihlížející divák neposkytuje.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

To jsem si tedy početl... :wink:
Na Malešově jsem nebyl, ale z toho co se tu píše bych vám navrhnul ještě takové malé zlepšení. Jako divák či návštěvník mám rád když mne někdo vtáhne do hry:
Postavte k bráně stráž! Ať každému odebéře (ať už účinkujícímu či nikoli) vše plastové v ruce a na hlavu (případně) nasadí LH pokrývku hlavy - nějaký jednoduchý plátěný, lněný čepec, nebo tak něco. Ať má návštěvník alespoň malý pocit, že taky účinkuje a vy zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Místo informačních cedulí u vchodu mohou i stráže, nebo někdo někdo u nich, rozdávat jeden leták o tvrzi a tom co v ní najdou a kde, kdo je jaký řemeslník etc. etc. Stráže nemusí jenom stát, ale mohou se lidí vyptávat co v tvrzi chtějí (trochu je lustrovat)........ zkrátka si hrát i s divákem a podělit se s ním i o tu radost z historie, nedělat jen živé obrazy, těch má současný člověk mnoho v televizi a když příjde k vám tak hledá něco jiného.

:?
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Také mám podobnou vizi, ale je zatím málo lidí, kteří by byli ochotni takovouto činost provozovat. Pak, tomto případě, by se mi líbíla specializace jednotlivých účastníků akce na určenou věc/činost...připomělo mi to tak trochu character sheety, které si korouhevníci zadali a dodnes mají problémy se jimy řídit a doplňovat je. A je to kvůli tomu, že mají sami doma dost práce a ještě k tomu OHařina...
Ale není tomu tak jenom v Korouhvi, je tomu tak u většiny lidí, kteří se do OH z touto vervou angažují.
Bude trvat hodně dlouho než se najde někdo, kdo bude ochoten si najít všechna práva, pravomoce a povinnosti hlídky z 2.pol.15.stol. aby to navodilo lidem tu zprávnou atmosféru.

V každém případě s tvým názorem sympatizuji, ale jak říkám -všechno chce svůj čas.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Ptal jsem se Jaroslava Koláře z Bravusu, jaký je jeho názor na letošní Malešovskou akci.
Hlavní problémy jsou prý:
-málý počet účastníků
-chce to větší rozlohu pozemku (lidé se rádi procházejí dlouhými a zaplněnými uličkami)
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Možná, že se tu Kolda objeví a řekne k tomu něco víc.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Čert:
My si taky oživlou historii v její ideální podobě představujeme jako výřez z tehdejší doby, ale to vyřezávání jde je velice těžko a pomalu. Je škoda, žes nebyl na minulých Malešovech, abys mohl porovnat rozdíl a taky je škoda, že ses nezdržel déle, abys poznal, že mnoho z věcí, které jsi doporučoval na akci bylo, i když určitě ne v takovém rozsahu jaká jsi očekával...

Mokohtavenotaxe:
Stráže si tam minimálně jednou s návštěvníky pokecaly, a to, když je po dobytí tvrze a zrušení jarmarku vyháněly :badgrin: Každopádně mírná lustrace je docela dobrý nápad.

Brodeckej řezník:
Malý počet účastníků a větší rozloha pozemku jsou dvě věci, které se trochu vylučují. Pokud bylo málo lidí, kteří by byli schopni zaplnit odsavadní prostor, není třeba ho zvětšovat - a hlavně není kam. Takže to bych fakt neřešil. Myslím, že připomínky se týkaly spíš náplně akce a jejího provedení...
Post Reply