bitva Malešov

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Rabe: díky za konstruktivní připomínky, jen podotknu že foto: 1,5,6 byly foceny mimo dobovou část. U kameníka kritiku berem, letos se nám ještě nepodařilo Bořivoje domanipulovat do total LH. Na tu hlínu si dáme pozor příště aby byla zakryta neustále. No a co se týká té sekery - tak to je fakt máslo na naší hlavě, ale zatím nemáme kompletní vybavení. Dále si klidně nasypu popel na svojí hlavu a hlavu mnoha dalších - nesundali jsme si naúšnice a na některých fotkách jsou vidět i hodinky, za což budem příště jistě trhat hlavy:-)
Viktorie
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

abaddon wrote:ta hlina byla fakt v hadru ... cestny pionyrsky...
Omlouvám se, asi budu muset k vočaři :oops:
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

No, jak jsem to tak četl, tak si čert Malešov moc neužil, ale netřeba jeho názory brát tragicky. Já coby účastník to sice vidím jinak a považuji to možná za nejlepší akci co jsem zažil, ale každý to tak vidět nemusí.
Když přijede někdo na Malešov poprvé a začne vše hodnotit od hasičárny, přes čajovnu až po sousedovic bazén a sloup VN, tak se to dá i docela pochopit. Když ale začneš od interiéru tvrze, přes ty zapálený lidi, který znáš a je ti s nimi fajn, tak to vidíš jinak zase ty.
Já si myslím, že jsme na velmi dobré cestě, abychom za pár let dosáhli opravdu kvalitní rekonstrukce sklonku 15. věku v prostředí venkovské tvrze.
Co se týče vystoupení Bravusu, tak se mi líbilo před měsícem v KH i teď. Nejsem už aktivní šermíř, jsem střelec-žoldnéř, LH-aktivista nebo tak něco a dobře vím proč. Kritika seků, kroků, krytů a otoček, mne vždy sra.a. A všechno to bylo stejně tak nereálné. Mne teď zajímá reálný život a boj ve středověku. Vůbec neodsuzuji šermířské školy, je to byznys jako každý jiný. Stejně tak špičkové šermířské skupiny to nedělají jen pro potěšení.
Mne by se velmi líbilo vytvořit na Malešově menší šik českých žoldnéřů (pavézy, tyčovky, střelci)? A někdy si to rozdat s lancoši.
Někdo preferuje scénický šerm a dělá dobrá vystoupení, ale Malešov skýtá prostor a možnosti pro jiné pojetí historie.
Kritika je nutná, ale ta čertova nebyla objektivní, to je bez debat.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

To Kuba: Nebudeš ho mlátit, že ne? :lol:

To Čert:
Sice nemám právo zasahovat do chodu věcí v Korouhvi, ale pokud se ti rozdělení částí areálu zdálo nezřetelné, museli bychom příště vyhnat všechny diváky a brány tvrze zavřít. 8)
Co se týče vurstů a tácků na fotkách -to... se nedá uhlídat. V oficiálně vyhlášeném řádu sobotní OH akce na tvrzy stojí, že jakékoliv PVC výrobky apod. se nesmí do separovaného OH jarmarku ani tvrze samotné nosit. Vzhledem k tomu, že v OH area byly k jídlu pouze placky a polévka (nebij mne Viky,ale na jiné jídlo jsme neměli čas), účinkující si zašli k tělocvičně koupit nějaké to jídlo. No a když se člověk vrací s plnou hubou a spokojeným žaludkem, málokdy si uvědomí, že s sebou na tvrz nese něco, co tam nepatří.
Mě také mrzí, že tam tolik dobových řemesel nebylo, alespoň o to víc se snažím dostat ze střední školy co nejrychleji, abych tyto řady doplnil a NEMĚL TAKOVÝHLE BLBÝ POLSKÝ KECI, JAKO TY!
Byl jsem na spoustě bitev, ale tuhle mi nikdo nezkazí...má určitej historickej nádech...cítíte ho, OHaři? Když si vzpomenu na ostatní akce z období gotiky na kterých jsem byl,vzpomenu si pouze na hovno vedle našeho 'Áčka' a na to, jak jsem čekával na pivo,'bych se mohl opít,páč mi z té nudy vyschlo v krku. Jo, akce která mě POBAVILA, tak byly Křešice.
Z pohledu diváka: :idea:
Pokud někdo dělá OH akce a nevíme o něm/nich tak asi nebude/ou moc dobrý/ří, protože mu/jim jde pouze o soukromé 'kydlení' a ne o veřejný roleplaying.

Radim van Ousek

PPS: sorry za pravopis a slovosled...a stavbu vět :)
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

No jsem rád, že máte jasno. Komu se to co děláte nelíbí, tak tomu nerozumí. OK. To je zase Váš názor. Není tedy důvod rozebírat do detailu proč trvám na tom co jsem napsal. Ovšem závěrečnou poznámku si neodpustím, jestli Vás takhle učil šermovat Vytouš se Žákáčem tak asi existují ještě jiní pánové těchto jmen než které znám já.
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

No, abych to za sebe uzavřel. Omlouvám se pokud jsem se kohokoliv osobně dotknul a tímto slavnostně slibuji, že už nikdy nebudu na netu hodnotit jakoukoliv Vaši akci. Natož pak abych vám slušně řekl svůj názor a byl poslán do prdele.
S pozdravem práci (i té Vaší) čest a vzhůru k lepším zítřkům pod vedením jediné a nerozborné pravdy, se s Vámi již definitivně loučí, pomýlený nechápající a krvavé mozoly na Vašich sedřených dlaní nerespektující,
čert
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Hmm...co jsem viděl (a pardon jestli to není pravda :oops: ), tak Bravusáci nejraději používají tesákovou školu -asi zlozvyk nebo co. Zajímalo by mne, jak by se takový způsob boje dal přemístit do scéniky -to je blbost, nemám pravdu? Jak jsem někde už reagoval:"školu šermu nikde dneska nevyužiješ"...a pokud ano, tak by jste si mohli po představení sezbírat svoje části těla a naskládat je do košíku.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Pro upřesnění:
mám namysli striktní dodržování jednotlivých škol
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Musím říct, že s jednou rukou zralou na gyps a druhou v podobném stavu jsem nejel nikam, (jsou to šlachy, držte mi palce) ale nevěřím, že to bylo "*tak špatné*". Navíc mám report z první ruky od Kroka, takže jde jen o to co kdo viděl a jak.....
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Brodeckej řezník wrote:No a když se člověk vrací s plnou hubou a spokojeným žaludkem, málokdy si uvědomí, že s sebou na tvrz nese něco, co tam nepatří.
Promiň, ale to je prazáklad LH, si to uvědomit! A vůči těm, kdož si to uvědomit nedokáží, a přesto se účastní LH akce, musí bezpodmínečně zasáhnout organizátor! Jinak to přeci nemá smysl!
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

rab wrote:
Brodeckej řezník wrote:No a když se člověk vrací s plnou hubou a spokojeným žaludkem, málokdy si uvědomí, že s sebou na tvrz nese něco, co tam nepatří.
Promiň, ale to je prazáklad LH, si to uvědomit! A vůči těm, kdož si to uvědomit nedokáží, a přesto se účastní LH akce, musí bezpodmínečně zasáhnout organizátor! Jinak to přeci nemá smysl!
Nerad někoho cituji, ale musím -v zájmu pořádku této debaty.
Ano já vím, že si to člověk musí uvědomit. V tom s tebou souhlasím. Ale, co se konkrétně této akce týče, měl organizátor a jeho zástupci plné ruce práce v několika dějstvích celého jarmarku najednou.
Proto do budoucna navrhuji zlepšit stráže (a že to byl od kluků docela dobrej nápad se za ně vydávat) ...tedy alespoň jejich post. Měli by nejen dělat bodyguardy ale měli by i dohlížet na dodržování OH pravidel. Mě by to třeba bavilo...stejně chci v budoucnu dělat poldu.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

je fakt, ze tam vetsina z poradatelu mela plny ruce prace, ale delegovat tohle na straze je dobrej napad...
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

A ještě aby to mělo šmrnc, tak bych udělal pravidelné pochůzky. A hlavně stráž u brány. Zase by se o něco vylepšila atmosféra. Ale záleží na ostatních. Já si klidně na tu hoďku k tý bráně stoupnu a budu se tvářit na každýho přimhouřenýma očima. :twisted:
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Mrzí mě, že jsem tuhle debatu nezastihl včas, abych se mohl zapojit, když byla rozjetá a plná emocí...

Čerte, znám tě jen z diskusí na různých fórech a z různých akcí podle vidění, nikdy jsme spolu dýl nemluvili. Každopádně tě považuju za člověka, který se v českém (historickém) šermu vyzná a potěšilo mě, když jsem tě na Malešově viděl - bohužel jako jeden z organizátorů, jsem neměl čas se zastavit a optat se na tvůj názor. Možná je to dobře, takhle s odstupem se tvoje zásadní kritika snáší lépe, i když žádná radost to není :wink:.
A to zejména proto, že tě mám za člověka, který má s čím poměřovat. Pokud bys mi byl ochoten uvést akci, na které se budeme moct něčemu přiučit, byl bych ti vděčný.

Tvoje kritika, i když některé naše členy nepěkně rozezlila, je a bude určitě přínosná. Minulý rok se tam stavil Mr. Pěnkava z Faberu a taky nám naši akci zjebal - čím nás samozřejmě nepotěšil a zdravě naštval. Díky tomu jsme ji letos uspořádali jinak - lépe. Jistě, že měla spoustu chyb a nedostatků, ale kvalitativní posun nám nikdo nevymluví... Díky tvé kritice můžeme plánovat příští ročník opět zdravě (někteří až nezdravě) naštváni a znovu jej pozvednout. Tvoje konktrétní připomínky a doporučení by tomu mohly pomoci i jinak...

Co se týče nedobových prvků v LH sekci, ty se dají rozdělit na dvě části - opomenuté (igelit v hlíně, hlína v igelitu, účinkující s cigaretou, účinkující s plastovým kelímkem), které jsou chybou a kterých se musíme vyvarovat (a kterých letos nebylo mnoho) a tolerované , které jsme z různých důvodů povolili - diváci, kteří si pití kupovali v hospodě ve tvrzi dobové korbely a džbány skutečně nemají a kameník, který nám nabídl své služby a který LH nedělá, by si bez brýlý odtesal ruku. Ani to není ideální a není to omluva - jen zdůvodnění. Příští rok to snad bude zas o něco lepší.

A nakonec co se týče šermířského vystoupení Bravusu. Tahle kritika mě sice taky mrzí - i já jsem jeho členem - , i když si uvělomuju, že v šermu i v herectví máme co dohánět. Naše vystoupení je přijímáno s povětšinou kladnými ohlasy - z řad kamarádů, diváků i lidí, kteří se pořádáním historických akcí zabývají. Možná to dělají proto, že nás nechtějí ranit či rozlítit tak, že bychom někoho ranili, možná proto, že se jim to opravdu líbí a nemají tak vytříbený vkus. Nevím. Občasné hlasy kritiky nás zas vracejí zpět na zem a ukazují, že bohužel pořád nejsme NEJLEPŠÍ... Aspoň, že nás to zatím baví...

Ukončím svůj krátký románek a poprosím tě ještě jednou, abys omluvil některé naše útočné reakce, které způsobila pýcha na odvedené dílo a rozvinul svou kritiku o doporučení jiných akcí popř. o návrhy zlepšení. Příští rok tě pak možná o napsání článku budeme prosit :wink:

Díky!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

S tím oddělením to bude problém - u nás jsme to eliminovali už jen víceméně na to že jiné stánky než autentické jsou mimo hradiště, jedná se z větší části o věci spojené s jídlem a nápoji (hospoda/y, pečené maso - letos třeba ten stánek s pečeným seletem, medovina, koření aj.). Tady vůbec netrváme na tom aby trhovci měli na sobě kostým (u vědomí toho co by si vzali na sebe mně taková vize spíš děsí) nebo dobový stánek. Na druhou stranu pak je nabídka v jistém směru chudší a někteří diváci si na ten pouťový takyhistorický šmuk potrpí a bez něj se cítí být ochuzeni a někdy to i přijdou říct, leč mají smůlu. Podobných nabídek odmítám každý rok hodně (každý rok třeba vytrvalou paní s cukrovou vatou - i když jí chápu a vím že u ní to je trochu složitější a nejde jen o kšeft, nemůžu jí pomoct). Nicméně lecos se dá řešit.

Z Malešova - moje připomínky - ta pohádka byla bezpochyby mimo LH i historii, ale dětem se to moc líbilo (dokonce i ten můj pošuk na to vydržel koukat až do konce) což je z pohledu rodičů vždycky nezanedbatelné plus. Zbytek by vážně měl být oddělen od toho co je v tvrzi ale moc nevím jak - stánkaři v civilu? Nevím. Ta stráž by byla fajn - mohla by totiž upozornit (třeba píšťalou do žeber) lidi co zapoměli v podhradí odložit něco co dovnitř nepatří apod. S diváky v hradě s kelímky je to těžké - s tím se nedá dělat nic, jen neustále chodit a uklízet ty kelímky, které oni rádi porůznu odkládají na fotogenická místa a více košů. Ty ovšem musí být lépe maskované (což jsme třeba zmrvili letos i my na WB)...ale zase tak aby je diváci našli :wink:
Post Reply