Provazová čapka

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
Honsieg

Provazová čapka

Post by Honsieg »

Zdravím. Před několika málo lety jsme na českém šermu diskutovali o možnostech užití provazové čapky. Opírali jsme se na jedno vyobrazení páně Wágnerovo (který si ovšem sám není jist, nejedná-li se o šupinovou přilbu).
Byl jsem dnes na výstavě Růžencová slavnost, kde jsem zakoupil pohlednici s reprodukcí Dürerova dřevorytu Mužská koupel / Das Männerbad, na níž je muž, který má na hlavě cosi...
Chtěl jsem Vás tedy požádat o vyjádření k tomuto obrazu.
http://www.wga.hu/art/d/durer/2/12/1_1500/09m_bath.jpg
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Zdravím tě parde,
to "cosi" mohou být dle mého názoru tři věci:

a) skutečně ona diskutovaná provazová čapka - pokud ovšem počítáme její obranou schopnost, jaký význam by měla v lázni?

b) do copu svázané a kolem hlavy omotané vlasy - to je ovšem dost pracná záležitost a ostatní chlapíci na obrázku to řeší podstatně ležérněji...

c) nebo ta také může být něco uplně jiného - to jen aby zbyl prostor pro další nápady :wink:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

"Klobouček" na způsob slaměné ošatky?
Honsieg

Post by Honsieg »

Proč by si bral ochrannou čapku do vany, to Ti nepovím (i když Agamemnón či Marat by to viděli jinak). Trenér (snad) psal kdysi na českém šermu, že má iluminaci, kde mužík v provazové čapce ubíjí čuníka. Tam ten smysl jejího obranného charakteru také nevidím.
Taky by to mohl být slamák bez střechy (cabriolet), aby si pán nezmáchal vlasy.
Na vlasy samé to nevypadá - jednak je to dlouhé, jednak mu zpod toho koukají jiné.
Ale proti verzi c) vůbec nic nemám.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Rab: K tomu kloboučku - možná by to ještě mohl být slamák (jinak bežně používaný) bez kšiltu.

A ještě mě napadlo vysvětlení k variantě a) - pokud by to byla čapka z hadrových, savých provázků - mohla by fungovat jako ručník a vodu z vlasů vyssoušet... :? ?
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Arannka »

Co třeba pletená čapka z hrubší vlny.
Honsieg

Post by Honsieg »

Ta vlněná pletená čapka (= kulich?) by byla po namočení tuze těžká a smrděla by jak mokrý pes.
Jinak souhlasím s tím, že nejspíš bude na ochranu vlasů, ať už je to cokoliv.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

A co třeba ručník spletený uzlíkovou metodou, předchůdce froťáku?
Post Reply