Stránka 1 z 7

Odívání, šití a tkaní

Napsal: stř 05. kvě, 2004 9:09
od Wothan
Já jsem to hodil do raného středověku, nebráním se tomu aby byla paralelní debata i tady, přece jen je v lecčems gotické a pozdn gotické odívání jiné. Ale nitě jsme holt už dal tam, tak jen stručně - šiju buď vlnou (přízí) nebo lněnými nitěmi - ty se prodávají buď jako režné (čili nebarvené lněné nitě) od Texlenu jak psal vedle Ondra nebo jako tzv. sedlářské dratve v různé síle - buď bílé (ty se dají barvit dle libosti) nebo hnědé a černé.

Napsal: stř 05. kvě, 2004 10:23
od Wothan
No pokud se kupují hotové tak se přiznám často už barvené (sukna), pokud barvíme tkaniny tak zkušenosti máme jen s některými barvivy - o tom by asi mohl mluvit Ondra - kopřiva, cibule, já zkoušel borůvky, maliny, šafrán a nějaké bylinné směsi apod. Obecně lze říct, že vlna chytá barvu mnohem lépe než len. Pokud jde o další používaná barviva - opět musím odkázat k nám domů: http://www.wothanburg.cz/barvir.html :)

Napsal: pon 26. črc, 2004 11:12
od ExEFX
Ahoj, potreboval bych sehnad nejake vyobrazeni a info ohledne cechovnich odevu, konkretne sperkovskych. predem diky

a taky by se mi hodil nejaky seznam doporucovane literatury o odivani zabivajici se 14. - 15. stoletim taky predem diky :)

Napsal: úte 27. črc, 2004 0:53
od Mrkvoslav
Co se tyce odivani tveho konkretniho cechu, ted ti z hlavy neporadim... Ale cose tyce doporucene literatury pro 15.stol., neco malo muzes najit na nasem webu http://www.korouhev.cz.
Zdar!

Napsal: úte 10. srp, 2004 19:11
od ExEFX
Jeste mam jeden takovy dotaz, potreboval bych nejake vyobrazeni pantofli (drevena podrazka) z 14. - 15. stoleti. Nejlepe hodne podrobne.

Šňůry nebo tkanice na oděvu

Napsal: pon 16. kvě, 2005 1:07
od PeZ
Potřebuji poradit jak a z čeho udělat tkanice na uvázání nohavic a rukávů na doublet pro střední společenskou třídu (voják, řemeslník) , jestli byly kroucené nebo pletené a jak a čím je zakončit, nejlépe link na fotku zdařilého provedení.

Napsal: stř 18. kvě, 2005 22:54
od PeZ
Měl jsem představu, že je upletu jako pomlázku - z osmi nebo více pramenů a zakončení buď z cínu nebo mosazné trubičky. Dosáhne se tímhle způsobem pletení dobového vzhledu?

Napsal: stř 18. kvě, 2005 23:09
od Mrkvoslav
Ještě mě napadl jeden druh "tkanic" a to z kožených řemínků - i na ty bývala přidělávána kovová nákončí, o kterých mluvil Honza. Obrázek bohužel při ruce nenám, ale odkážu tě na časopis Dragon, který lze stáhnout na http://www.companie-of-st-george.ch - v jednom z čísel jsem jej zahlédl :badgrin:

PeZ

Napsal: pon 06. čer, 2005 8:20
od PeZ
Mám ještě dotaz ohledně směru vláken osnovy vůči střihu. Z Vaverkovy příručky vím, že se nohavice stříhaly po úhlopříčce, aby se dosáhlo elasticity, ale jak to bylo s dalšími těsně padnocími částmi oděvu - vesty, rukávy, živůtky dámských šatů apod.?

Napsal: pon 06. čer, 2005 9:29
od Viktorie
POkud je mi známo, tak ty se stříhali klidně normálně, protože u vesty ani u dámský šatů nic ohýbat nepotřebuješ, ad rukávy - pohyblivost v nich zvýšíš a) prostřihy v podpaždí b) oddělenými rukávy navazovánými na tkaničky. Jinak musíš samozřejmě počítat zvlášť u dámských dvorských šatů s velmi sníženou pohyblivostí.

Napsal: ned 09. říj, 2005 15:17
od Wothan
Nepoužívaly. Přesněji řečeno někde se už v 15.st. objevují směsi bavlny se lnem, ale u nás (a počítám stejně tak u vás) je zavádění bavlny až mnohem mladší záležitost a nějaké její masivnější rozšíření je až tak záležitost 18-19.st.

Napsal: pon 10. říj, 2005 17:31
od Wothan
No zrovna na anglického lučištníka to podle mně nebude v pohodě ani omylem - Anglie byla proslulá právě výrobou sukna, resp. asi nejkvalitnější vlnou v Evropě. Nejkvalitnější sukna se sice vyráběla na kontinentě (vlámská, fríská sukna) ale z anglické vlny. Také soukenictví tam patřilo k dost významným anglickým zájmům. Vlna je odolná, teplá (hřeje i vlhká), kdežto bavlněné tkaniny byly v té době přece jen vzácným importem, navíc jsou bavlněné tkaniny choulostivější. Podle mně nosit jako lučištník bavlněný oděv je podobný noncens jako hedvábí - nejsem si ani jistý kolik se tak mohlo bavlny do Anglie dostávat. Prostě na to zapomeň a dělej to tak jak se to dělat má - vlna, len, kůže.

Napsal: pon 10. říj, 2005 21:07
od hawkwind
Wothan : anglie sice byla proslulá vlnařským průmyslem, ta proslulost ale vznikla později až 16. století, kdy tradiční zemědělství nahradio pěstování ovcí ve velkém, což v konečném důsledku vedlo také ústupu lukostřelby, protože z pasáka dobrého lukostřelce neuděláš...(jak tak pěkně píše biskup Latimer"

Každopádně je správně vlna a len....

Napsal: úte 11. říj, 2005 15:39
od Wothan
To jo, ale o dovozu vlny pro vlámské tkalcovny víme už z vrcholného středověku stejně jako o importu hotových suken zpátky do Anglie.

Napsal: stř 12. říj, 2005 12:57
od Mrkvoslav
Vlamik: Nemám sice doklady o tom, že by se v Anglii nepoužívala Wothanem zmiňovaná bavlněná směs, ale zrovna u anglického lukostřelce bych to viděl na vlnu-vlnu a zas jen vlnu...

A neodpustím si poznámku, pokud ze zjištění, že se bavlna nepoužívala u nás, přepokládáš, že na anglického lučištníka je to v pohodě, považuju to za neskutečný ojeb...