Odívání, šití a tkaní

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Na Thursfieldovou se podivam, obcas ma zajimave tipy, i kdyz ten muj zpusob mam nejradsi, prijde mi rychly - vyhrabala jsem to nekde ve 100 let starych navodech na siti korzetu a uspesne to aplikuji na vse mozne:-)

Urcite doporucuju nechat slozitejsi veci (tesne kabatce apod.) nechat u nekoho sit - k tomu je treba umet kreslit strihy nebo mit alespon dost zkusenosti s modelovanim strihu na postave, a k tomu jsou zapotrebi rozhodne dva. Take tu uz je o neco dulezitejsi mit to i krejcovsky pekne provedene - vsechno nepresne bude strasne videt.

Volne tuniky a spodni odev myslim zvladne skoro kazdy, na to neni treba plytvat penezi, ale u slozitejsich veci stoji za to investovat.

Vojvoda: Obrazky - nejlepe hledej v manuskriptech, napr. krumlovsky sbornik z r. 1420 (http://www.manuscriptorium.com). Zkus mozna hledat i v cizich pramenech - muzes "poburovat" prave modou, ktera se zrovna nosila ve Francii nebo tak. Urcite si ale prostuduj texty, co se v te dobe nosilo v Cechach apod. - nejlepe Zíbrt-Winter (Dějiny kroje v zemích českých I/II) maji v ustredni knihovne v Praze a v knihovne Umeleckoprumysloveho muzea v Praze.

Image
Ignac
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání, šití a tkaní

Post by Ignac »

Rád bych vás poprosil o radu. Dostal jsem se trošku do úzkých, protože moje vědomosti ani sečtělost odpovědět na tuto otázku totiž nestačí, takže se obracím na vás všechny, kdo byste snad mohli znát odpověď.

V druhé polovině patnáctého století se opravdu zapínaly svrchní šaty jen na šněrování? Kdy z dámských šatů zmizely knoflíčky a kdy se na ně opět vrátily?

Na mužských oděvech knoflíky od 13. - 14 .století až do dneška zůstaly, ale všechny obrazy a iluminace co znám, ukazují ženy v druhé polovině patnáctého století jedině se šněrováním. Nejde mi jen o Čechy nebo střední Evropu. Pokud víte o nějakých dokladech z Itálie, Německa, Španělska nebo Anglie či Uher, prosím, sem s nimi.

Jen pro upřesnění, jde mi o zapínání jako je vidět třeba na této cotehardie ze 14. století - tedy viditelné, zdobné a vpředu:
Attachments
cotehardie_891.jpg
User avatar
monik
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 20. Sep, 2011 11:54

Re: Odívání, šití a tkaní

Post by monik »

Zdravím!

Mám za úlohu spraviť lovecké kostýmy na prvú polovicu 15. storočia (Žigmund Luxemburský, oblasť Slovensko?) pre skupinu sokoliarov (1x mužský, 2x ženský). Podľa iluminácií a obrazov si ale nie som celkom istá, ako by mali vyzerať.
Máme kostýmy pre začiatok 14. storočia, z ktorých asi môžeme použiť u dám cotte a vrchná suknica sa bude musieť spraviť nová: vypasovaná, so šnurovačkou a väčším výstrihom ale bez pachov (prekážali by pri práci s vtákmi). S dĺžkou rukávov je to ako? Krátke nosila len vrstva poddaných alebo v tomto období je to už jedno, či sú dlhé alebo krátke?
U muža som ale úplne stratená. Myslíte si, že by sme mohli použiť celý mužský kostým zo začiatku 14. storočia aj na začiatok toho 15.? Alebo je tam nejaký zásadný rozdiel, na ktorý si musíme dať pozor?
Cotte (začiatok 14. st.):
Image

mužský kostým (začiatok 14. st.)
Image
MoniK
Post Reply