Odívání, šití a tkaní

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Na zmíněném webu www.kostym.cz je přímo kontakt na autory. Zeptej se po inspiraci, či pramenu. Případně sem hoď přímo odkaz na zmíněný oděv :wink:
Ich dien!
Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

Volkolak

Post by Volkolak »

Chystám se do šití kostýmu, který by měl být situovaný do 1.pol. 15.století v Čechách. Chtěl bych představovat měšťana/řemeslníka.

Kdy se u nás objevuje vázání nohavic ke kabátci (viz. obrázek)?

Image
Volkolak

Post by Volkolak »

Když nad tím tak přemýšlím, tak u nás se to bude spíš objevovat až v 2. polovině 15.století.

Vaverka to sice ve svých publikacích datuje již do 15.století, ale on se zabývá středověkem jako takovým a ne pouze naším územím. Navíc to bude také dost podobné jako je to se zbrojema - co je v německu, tak to je u nás až o několik (o hodně) let později.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Volkolak wrote:Navíc to bude také dost podobné jako je to se zbrojema - co je v německu, tak to je u nás až o několik (o hodně) let později.
Některé věci mne přesvědčují, že zpoždění za Německem bylo minimální. Např. soubor hradebních pušek a hákovnic s luntovým tlačítkovým zámkem v plzeňské městské zbrojnici je už z konce 15. stol. Tento typ zámku s objevuje v Burgundsku a ve Švýcarskou od 70. let 15. stol. Dá se to ale vysvětlit "freundschaftem" mezi Plzní a Norimberkem.

Pokud se týče kalhot s "krytím" na obrázku výše, vázaných ke kabátci či vestě, tak bych je datoval do celého 15. stol., nicméně pro II. pol. jsou typické.
Volkolak

Post by Volkolak »

Martin wrote: Pokud se týče kalhot s "krytím" na obrázku výše, vázaných ke kabátci či vestě, tak bych je datoval do celého 15. stol., nicméně pro II. pol. jsou typické.
Tak oni jsou obecně datované do 15.století. Mě jde spíše o to, jestli je doložené, že se to u nás v 1. polovnině 15.století používalo. Popřípadě jaké společesnké vrstvy to v této době používají.

Kdybych se zabýval 2.pol. 15.stol. tak bych neváhal.
Volkolak

Post by Volkolak »

Tak jsem se rozhodl pro klasické přivazování nohavic. Kostým potřebuji již tento víkend a experimentovat se mi nechtělo.
Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

co je to klasicke privazovanie nohavic?

pozeral som vo veciach co mam, ale nenasiel som kabatec s viditelnymi snurami. dokonca ani krytie pred pol. 15.st. nasiel som nohavice pred 1420 kryjuce zadok po pas, neviem ci su zosite, ale cez ne ide kabatec dlhy tak, aby nebolo krytie treba...toto riesenie vyzera bezne aj v zvysku europy v tej dobe. teda, neviem ci v taliansku neboli uz dalej...

btw. ak je pan husita, mal by, podla mojich informacii, volit konzervativnejsiu liniu...

k tomu sant-olafakovi - keby mal svihak jeho doby take zahyby na nohaviciach, asi by chodil pod zemou a nie sa sebavedome ceril do kamery...
Volkolak

Post by Volkolak »

Vulpes de Bozin wrote:co je to klasicke privazovanie nohavic?
Tím jsem myslel přivazování nohavic k bruchám :wink: (viz Vaverka).
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Schwarzhelm wrote:Nevím jestli už někde zazněl dotaz, jak se vlastně vyráběly ony "bodce" tj. kovová nákončí tkanic. Nikde jsem zatím nenarazil na žádný dochovaný exemplář. Mimochodem, nevíte o někom, kdo by je vyráběl?
nebo tady, muzes si koupit jen jedno a vyjde to na neco pod 10kc, kdybys to kupoval, tak rekni, potrebuju od nich taky neco.

http://www.venacavadesign.co.uk/Product ... glets.html
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

http://www.ukdfd.co.uk/ukdfddata/showre ... 575&cat=21

http://www.ukdfd.co.uk/ukdfddata/showre ... 994&cat=21

http://www.ukdfd.co.uk/ukdfddata/showre ... 372&cat=21

Akurát ,nevím jestli bych se držel přesně těch datací.


tento odkaz mám od Matěje, jsou tam super věci
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Super odkaz, tak ten si zapamatuju:-)
User avatar
Triss
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 62
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň
Contact:

Post by Triss »

Zdravím všechny a chtěla bych požádat o radu. Jak vypadal běžný oděv české měšťanky z konce 15. století? Jak vypadal střih a jaké byly obvyklé barvy a zdobení (výšivky apod.)? Pokoušela jsem se to najít v této diskusi, ale buď jsem to přehlédla,nebo to tu není.

Děkuji za jakoukoli radu, tip na střih, odkaz na literaturu, web apod.

Triss
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Ted me zrovna nenapada nejaka vhodna ceska literatura, kde by bylo hodne obrazku apod., ale muzes zacit patrat treba u obrazu van der Weydena. To je sice Holandsko, ale prave Weyden ma na svych obrazech obrovske mnozstvi detailu vcetne svu, odepinacich rukavu a podobnych vymozenosti. Vubec holandsti maliri z tohoto obdobi se vyznacuji obrovskou detailnosti, coz je velice prospesne.
Krome toho treba Weyden kresli stredni vrstvy, coz je fajn, nebyva to moc zvykem...obvykle na obrazech vidame slechtice...
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Také bych doporučil Van Eycka.
Vítězství nebo smrt!
Post Reply