Nátěry dřeva

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové
Contact:

Nátěry dřeva

Post by Václav »

Poradil by mi někdo čím vším se ve středověku natíralo dřevo jako třeba sochy kuší nebo násady dřevcových zbraní?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Napadá mě krev nebo olej, případně kolomaz. Ale k čemu vlastně? Vždyť po čase to dřevo hodně zajde. Snad jedině jako jistý stupeň ochrany proti vodě v případě oleje. Co se týče např. lakování, pak asi šelak, ale opatrně, je to východní produkt který nemusel být až tak dobře k dostání..
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Medvědí sádlo.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

podle mě to sádlo nemuselo být jen medvědí, ale jakékoliv. A napadla i má oblíbená býčí krev, ale pokud se pletu, tak mě opravte.
Sipkos

Post by Sipkos »

S tím shelakem opatrně. Rozšířil se až v 17. stol. Ve středověku byl běžně používán včelí vosk s terpentýnem. Podívej se na http://www.medievalwoodworking.com/. Docelá dobrá stránka o zpracování dřeva. Je tam i článek o povrchových úpravách dřeva.
Last edited by Sipkos on Thu 22. Sep, 2005 16:14, edited 1 time in total.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

Sipkos wrote:Ve středověku byl běžně používán včelí vosk s terpentýnem. .....
prave dnes som si vyrobil polituru na nabytok, prave zo vcelieho vosku a terpentinu a dobre som to odhadol ze tuna sa o tom dozviem trochu viacej??? poradite mi niekto z coho je terpentin? a do tej mojej politury islo aj mydlo.... ak by bol zaujem dam sem aj recept....a mate niekto skusenosti s tymto pripravkom? bohovsky to islo potom nalestit....
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov
Contact:

Post by MadHamster »

Ještě připadá v uvahu lněná fermež, ale u te si nejsem jistý kdy se přesně začala používat.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím. Mám za to, že se terpentýn vyrábí lisováním borových semen :roll:, ale nejsem si na 100% jistý. Jestli bys mohl zveřejnit recep, byl bych velice vděčný.

Děkuji
Vítězství nebo smrt!
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

politura na nabytok:
200 g vcelieho vosku sa rozpusti v 200 ml terpentinu na vodnom kupeli, 50 ml tekuteho mydla (nastuhal som mydlo na pranie) sa rozmiesa v 50 ml teplej vody (pripadne sa to ohreje v mikrovlnke). tato mydlova zmes sa pomali a za miesania vleje do voskovej zmesi a miesa sa, az kym to cele nezacne vychladat. potom to treba naliat do nejakych kelimkov s vrchnakom. to je vsetko....
Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

Ahoj
Mám dotaz, chtěl bych si nějak namořit dřevěnou rukojeť na noži, aby mi nechytala plísně atd. (přece jen je nůž často používaná věc, která přijde hodně do kontaktu s vlhkostí). nechci to natírat ničím moderním, nůž je echt dobový, takže to chci napustit také něčím dobově správným. Napadla mě už zmiňovaná volská krev, ale nevím jestli se na dřevěné rukojeti používala, a také nevím, jestli vyžaduje nějaký speciální postup. máte s tím někdo zkušenost?
Díky!
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Já bych to moc nehrotil. Pokud ho budeš často používat, sám se ti nacucá vším potřebným. Třeba já jsem svůj jídelní nožík pořádně zamastil na několika žranicích a je pořád v pohodě. Doma mám asi 25 let starou vidlici a ta má zamaštěnou rukojeť skrz naskrz. Takže ji po umytí jenom otřepu a dám zpět do příborníku.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

no, já bych to zase neodbýval... Pokud není nůž do začátku ošetřen, stačí jediné zmoknutí, a může být po něm...

Mě se osvědčil recept, který si myslím nemůže historicky urazit nic...

Ve vodní lázni ohřeji na co nejvyšší teplotu ve vysoké a úzké nádobě lněný olej (vysoká a úzká akorát pro to, aby se do ní vešla rukojeť, a nezehříval jsem zbytečně moc oleje...)

Nůž do lázně rukojetí položím na cca 20minut (za tepla pěkně jdou ze dřeva bublinky), pak vytáhnu, otřu, a vložím znovu na 20 minut, a pak ještě jednou...

Potom nůž nechám zchládnout, olej na povrchu měkkým hadříkem otřu, a rukojeť napatlám rozehřátým včelím voskem. Ten vlněnou látkou rozvaxuju, a hotofson...
Takto nazákladované dřevo pak vydrží (téměř) cokoli.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

mimochodem... před pár dny jsem při cestě autem náhodou přeladil na nějaký ČR, kde měli rozhovor s dajakým slovákem, který vyrábí lidové klasické hole a nože )a nějaké další doplňky). Co mě upoutalo byla zmínka, že dřevo napouští nesoleným vepřovým sádlem, a pak je v udírně vyudí...

Prý má nějaké hole a nástroje po prapředcích staré přes sto let, a pořád jsou díky této údržbě v kondici...
Docela bych tomu i věřil...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Alistaire: Potvrzuji, ten postup s horkým lněným olejem funguje výborně. Jen je potřeba dávat pozor na to, aby dřevo rukojeti bylo předtím dokonale suché, jinak může tímhle teplotním šokem popraskat (vlastní zkušenost :evil:).
Jo a lepší než včelí vosk je karnaubský, ale ten zase není LH - aspoň pro středověk.
Tu ora, tu protege, tu labora!
Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

Alistaire: Díky za tipy! Zaujalo mě to uzené sádlo. Akorát ten nůž pak budu muset mít asi v nějakém smraduodolném místě, počítám že to nebude vonět po fialkách:-)
Hledal jsem různě po netu návody i na moření tou krví. Ale každý tvrdil úplně něco jiného. Jeden tvrdil že musí být volská a ne býčí, kvůli tomu, že volská neobsahuje nějaké hormony, které jsou tam na závadu či co, další že je jedno jaká krev, ale musí se s něčím míchat (už nevím s čím) a ředit vodou a jiný zase zě se používá tak jak je... tak prostě nevím. Asi zkusím jeden z postupů co jsi mi tu napsal a na volskou krev se vyprdnu.
Post Reply