Barevné kombinace v odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
Mrkvoslav

Barevné kombinace v odívání

Post by Mrkvoslav »

Je to jen o to hledání v pramenech - pokud najdeš správnou kombinaci na postavě podobného sociálního postavení, jaké chceš představovat, nikdo ti nedobovost nebude moci vytknout. Pedpokládám, že "lehkooděnecký kostým" je civilní oděv s nějakými doplňky zbroje, takže jsem zapátral a tady jsou výsledky:

1.Image 2. Image
3. Image 4. Image

1. Francie, 1470
2. Friedrich Herlin, Jakubský oltář, 2. pol. 15. století
3. Olomoucká právní kniha Václava z Jihlavy, 1430
4. Ulrich von Richental, Kronika kostnického koncilu (1464)

Každopádně heslo našich babiček, že: "zelená a modrá pro blázna je dobrá", v 15. století díky bohu nectili, takže s chutí do toho :wink:

Jen si neodpustím poznámku, pokud věnuješ takovou chválihodnou péči ověřování barevné kombinace, doufám, že stejně poctivě přistupuješ i k volbě materiálu a střihu :wink:
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Pod povídání páně Malessowa se podepisuju - ten dyftýn je drahá náhražka, která by tě za krátký čas začala mrzet. Navíc i praktické použití vlny má svůj smysl - hřeje i za deště. Co se kostýmů týče doporučím ti dva články z našeho webu:
Měšťané na cestách: http://www.korouhev.cz/ozivla_historie/na_cestach.php
Mužský oděv: http://www.korouhev.cz/ozivla_historie/muzsky_odev.php
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Přidávám se k "chlapcům" a pokud máš hluboko do kapsy tak začni lnem, ten je levný a až našetříš, tak vzhůru do vlny:-) Nemusíš mít hned kompletní šatník. Radši jen dobovou košili a kalhoty než divadelní kompletek:-)
Viktorie
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Rád bych vytvořil postavu pěšího střelce z kuše krytého pavézou. Bude spíš z 1.pol. 15.stol a husita. Šel bych do vlněnéné látky a zároveň prosím o doporučení, ale barvy bych volil spíš světlý nebo hnědý odstín coby božího bojovníka pohrdajícího světskou nádherou:) Líbí se mi doublet a sháním střih, akorát pro toho husitu by asi byla spíš vhodnější suknice. Působí prostě. Ale teď mě napadlo, že ten pěšák pokud se mi podaří vyrobit bude oděn do brigantiny a mít pod ní suknici asi nebude ono. Doublet by byl nejspíš vhodnější.
Last edited by rabi on Wed 03. May, 2006 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ad barvy: v časopise Kuděj kdysi ( rok +- 2000) vyšel nějaký článeček věnovaný brevnosti v odívání ... teda: http://www.scriptorium.cz/kudej/html/2001_1.html
( Markéta Dlouhá – Symbolika barev ve středověku)
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

rabi wrote: postavu pěšího střelce z kuše krytého pavézou. 1.pol. 15.stol a husita. bude oděn do brigantýny a mít pod ní suknici asi nebude ono. Doublet by byl nejspíš vhodnější.
Vytrhal jsem jen hesla, snad to nevadí. Mám pocit, že doublet v Čechách v 1/3 15. stol zatím nikdo nenašel? a ani brigantina nezdá se mi býti pro husitu typická?. Vím, že tady jsou lidičci dost sečtělí, takže mě opravte jestli se pletu.
A ještě jeden dotaz k tomuto. Kabátec(což by mohlo být to čemu říkáš doublet) máme leckde popsán i zobrazen, ale znáte někdo konstrukci?
Proč se ptám:
Zatím totiž vzhledem ke své nedostatečnosti doporučuji všem pro husity jednoznačně suknice, jako věc popsanou, jednoduše vyrobitelnou a typickou. Možná je to škoda a zbytečné zjednodušení.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

S tím doubletem, jsem si nebyl nakolik se u nás nosil v 1/3 15.stol, protože jsem k němu chtěl tu brigantinu. Takže z jedné postavy budou dvě. :lol: Co se týče suknice, souhlasil bych a společensky nepohoršuješ bratry kazatele svou hříšnou marnivostí :lol:
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Doublet - pokud tak nazýváme na tělo přiléhavý kabátek - je doložen i z poč. 15. stol., takže co se doby týče, nebránil bych se tomu. Ovšem jednalo se o střih náročnější, často přesně pasovaný na tělo jeho majitele, takže do lidových vrstev se takové drahé dílo mohlo dostat jen komplikovaně. Doublet v husitských řadách bych tedy viděl spíš u bohatších mešťanů či kališnické šlechty.
Stejně tak s brigantinou. Honza od nás z Korouhve se po nálezu brigantiny v českých pramenech pídí dost dlouho a podmiňuje tím její vytvoření - no a zatím nemá nic (a není časově limitován husitskou revolucí). Brignatina je totiž taky velice nákladný typ zbroje a nejvíc dokladů máme ze západní Evropy (Francie, Anglie, Burgundy popř. Španělsko)...
Pro řadového husitu bych doporučoval opravdu jen tu suknici, popř kroužkovou košili, jednoduchý typ přilby (klobouk, šlap) a menší plátové doplňky (myšky, kolena apod.).
A hlavně, pořád počítat s tím, že odění bojové a civilní by mělo spolu, co se týče ceny, korespondovat...
Last edited by Mrkvoslav on Thu 04. May, 2006 9:12, edited 1 time in total.
cert
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cert »

Mrkvoslav wrote:Doublet - pokud tak nazýváme na tělo přiléhavý kabátek - je doležen i z poč. 15. stol.,
Jako obyčejně terminologie - tedy co je to doublet? Opravte mě mýlím li se: Doublet je pro mě krátký přiléhavý kabátek ke kterému jsou přivazovány nohavice. Odtud si odvozuji mimo jiné název(dvoudílný oděv) - to je ovšem již zcela soukromá hipotesa. Je li tomu tak, neznám toto pro první půli 15. stol v Čechách(nehlede na to, že jistě se v Čechách ono cizácké značení-doublet- neujalo)
Držel bych se tedy názvu kabátec, a ten pochopitelně známe ještě podstatně dřív, jak praví klasik: již Otec vlasti.... Ovšem nohavice se k němu nepřivazují
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

S tou brigantinou, to je takový můj brouk v hlavě, pokusit kusit se jí vyrobit. Ve Francouzské kronice ji mají pěšáci dost na sobě, ale jak psal Mrkoslav, drahá záležitost. Nechci tvořit šlechtice a chci zůstat v Koruně české :lol: Takže zbývá venkov nebo město.
Post Reply