Stránka 1 z 1

Pergamen, kruhový nůž

Napsal: ned 07. bře, 2010 11:35
od Kaven
Zajímal jsem se trochu o výrobu pergamenu a mate mě jeden nástroj, který se přitom používal. Všechny návody, které jsem na netu našel, obnášely použití půlkruhového nože (nazývaný taky lunette, obrázek např. tady -http://tundraleather.ca/images/april%20 ... %20121.jpg ) Na Wikipedii je ovšem ilustrace výrobce pergamenu z r. 1568 (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Permennter-1568.png ), který má v ruce cosi ve tvaru kruhu s dírou uprostřed. Hádám že to mohla být jiná varianta toho půlkruhového nože, ale žádný doklad o tom nemám. Tu divnou celokruhovou věc jsem našel nakreslenou (opět nevýmluvně a schematicky) ještě v ilustraci dobové koželužny v knížce Zapomenutá řemesla, ale jinak nikde jinde.

Máte někdo tušení co to může být? Pokud je to opravdu varianta nože, potom jak přesně vypadal? jak byl třeba ostřený (oboustranně x jednostranně)?

Re: Pergamen, kruhový nůž

Napsal: ned 07. bře, 2010 16:35
od Lenka
Myslím, že to není nůž, spíš bych to typla na nějaké hladidlo. Už proto, že by asi těžko někdo krájel kůži napnutou v rámu.

Re: Pergamen, kruhový nůž

Napsal: ned 07. bře, 2010 16:57
od Kaven
Tím půlkruhovým se taky neřeže ale škrabe, a taky je to nůž. Z návodů různě stažených po netu vím, že výroba pergamenu obnáší namáčení do vápna, seškrabání chlupů a horní vrstvy kůže (to se ještě dělá na špalku asi koželužskou kosou), znovu namáčení, pak napnutí do rámu. Teď nastupuje škrabání půlkulatým nožem tak, aby se z obou stran pergamenu odstranily zbytky všeho, co tam být nemá (hlavně různé blány z vnitřní strany). Pak různé postupy doporučují hlazení pemzou a vtírání křídového prachu do ještě vlhké kůže, což krom jiného uvolňuje tuk a ten se musí zase seškrabávat nožem. A pak už se to nechá uschnout, odřízne od rámu a je to.

Ten kruh může být pomůcka na roztírání toho prachu, nebo nějaké brousítko, ale podle mně by k tomu účelu mnohem líp sloužil třeba zaoblený špalík dřeva. Není důvod aby to bylo placaté a mělo nějaké hrany, což ten nakreslený kruh právě má.

Re: Pergamen, kruhový nůž

Napsal: ned 07. bře, 2010 20:17
od Lenka
Já znám tyto půlměsícové nože pouze jako krájecí. Odkud máš prosím informace, že se při výrobě pergamenu používaly ke škrábání?

Re: Pergamen, kruhový nůž

Napsal: ned 07. bře, 2010 22:29
od Kaven
Třeba tady: http://web.ceu.hu/medstud/manual/MMM/parchment.html . Já se naopak o existenci takového nože dozvěděl až když jsem začal hledat info o pergamenu. Že se používá i na něco jiného jsem zjistil až dodatečně. BTW teď jsem zjistil že jsem zblbnul ten název - říkalo se tomu lunellum a ne lunette.

Re: Pergamen, kruhový nůž

Napsal: úte 20. črc, 2010 4:32
od Bohuslav
k obrázku http://web.ceu.hu/medstud/manual/MMM/pic05.html - http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 014574.JPG
Tafelbeil
Dieses Bild: 013617
Kunstwerk: Metallware ; Geräte Haushalt ; Tafelbeil ; Deutsch
Dokumentation: 1500 ; 1600 ; Budapest ; Ungarn ; Museum für angewandte Kunst ; IN 69. 485
Anmerkungen: 18