Techniky a možnosti zdobení

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
obludka
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Tue 16. Feb, 2010 13:30

Techniky a možnosti zdobení

Post by obludka »

Zajímaly by mě techniky zdobení oděvů.
Asi úplně nejčastější bude vyšívání, ale co dál? Knoflíčky (jen ozdobné né funkční)?Rolničky? ...?
Třeba oděv, který bych chtěla šít má u krku namalované kroužky v průměru tak 1,5-2cm. Dle mě to mohou být třeba rolničky nebo knoflíky.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Techniky a možnosti zdobení

Post by BidakII »

obludka wrote:Zajímaly by mě techniky zdobení oděvů.
Asi úplně nejčastější bude vyšívání, ale co dál? Knoflíčky (jen ozdobné né funkční)?Rolničky? ...?
Třeba oděv, který bych chtěla šít má u krku namalované kroužky v průměru tak 1,5-2cm. Dle mě to mohou být třeba rolničky nebo knoflíky.
Přidej to vyobrazení.
obludka
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Tue 16. Feb, 2010 13:30

Re: Techniky a možnosti zdobení

Post by obludka »

Je to trochu jiný obrázek, ale ty puntíky tam jsou stejný.
Attachments
milostnefreje.jpg
milostnefreje.jpg (27.58 KiB) Viewed 5299 times
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Techniky a možnosti zdobení

Post by BidakII »

Já tam žádné kroužky u krku nevidím.. co přesně máš na mysli?
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Techniky a možnosti zdobení

Post by Bohuslav »

Jo ta žena má u toho otevřeného výstřihu nějaké tečky či puntíky naznačené, akurát to takto není zřetelné, ulož si ten obrázek a udělej si třeba jeho negativ.

Rolničky znám z 15. století především zavěšené na pásech, toto bude spíš nějaké naznačené zdobení, nefukčních knoflíků jako způsob zdobení jsem si nikde zatím nevšiml.

Další typy zdobení můžou být nějaké našité ozdobné pásky , nebo v 15. století bývají třeba i kožešinové lemy.
Ale i v tom 15. století dle mého platí méně je někdy více, čili pěkné prosté šaty bez zdob lecky můžou být lepší, než když se pokazí nějakou špatnou aplikací.

Taky jsem nahrál nějaké ženy v 15.století je toho pomálu , ale ty tvary košil jsou tam hezky vidět. Je tam dost především knih z českého prostředí (mají v názvu před datací CZ). http://koho.rajce.idnes.cz/zena_15th_st ... lba/#album
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Techniky a možnosti zdobení

Post by Maršálek »

na přelomu 14. a 15. st. se v rámci módy objevují i rolničky na ozdobném řetězu kolem krku :wink:
Ich dien!
Post Reply