Page 1 of 1

Oddělené rukávy

Posted: Sun 27. Jul, 2008 23:10
by Zuza
Ahoj, mám dotaz ohledně kostrukce oddělených rukávů u pánských kabátců z 15.st. - tedy ohledně rukávů, které byly šity zvlášť a přivazovaly se tkanicemi ke kabátci.

Každý rukáv má nahoře větší obvod než je obvod průramku a při šití se do průramku navolní, a tak vznikne kolem přišití mírné zaoblení. Pokud se ale šijí rukávy zvlášť (podšívkované), není kam je navolnit a ještě mají tendenci se po obvodu vytáhnout, což je přesně to, jak to být nemá a vypadá to prostě blbě. Už jsem vymyslela způsob, jak tomu zabránit, ale zajímalo by mě, jestli s tím ještě někdo jiný nemá zkušenosti a jak to řeší?

Posted: Mon 28. Jul, 2008 5:43
by Vladan
Použít spoustu záševků - tím se vytvaruje ukončení rukávu a je to možné tím samým způsobem i vypodšívkovat.

Posted: Mon 28. Jul, 2008 7:38
by Zuza
Aha, tak takhle jsem to taky vyresila - ale jen u podsivky - vrchni latka se do toho akorat hezky navolnila:-)

Posted: Mon 28. Jul, 2008 21:40
by Viktorie
Nejsem si jista, zda jsem dotaz pochopila správně:
Ramenní obvod odděleného rukávu je větší než ramenní obvod kabátce, dírky umísťuji jen do horní poloviny otvoru a tudíž to přes rameno při našněrování hezky lícuje a volná látka je v dolní části, kde není vidět a při zvednutí paží umožňuje volný pohyb.

Nebo ses ptala na něco jiného?

Posted: Mon 28. Jul, 2008 21:42
by Zuza
Ptala jsem se na to, co uděláš s tou horní polovinou rukávu. Mně teda ošklivě "odstává" od ramene. Měla by být mírně zaoblená, jakoby směrem k rameni.

Posted: Mon 28. Jul, 2008 21:52
by Viktorie
hm - pošli mi na mail fotky - nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to odstávalo...

Posted: Tue 29. Jul, 2008 11:43
by Zuza
No, ted uz nemuzu, nebot jsem to uz nejak opravila... Mozna mam nejakou vytahovaci vlnu.... ale ted siju jeste jeden dublet, tak ti pak poslu fotky jeste pred upravou toho rukavu - mozna ze ti to asi ani nikdy neprislo, ze by to odstavalo, ale to vis, na vsech sicich kurzech do tebe husti takovehle detaily, tak si toho pak clovek vsima:-)