Oddělené rukávy

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Oddělené rukávy

Post by Zuza »

Ahoj, mám dotaz ohledně kostrukce oddělených rukávů u pánských kabátců z 15.st. - tedy ohledně rukávů, které byly šity zvlášť a přivazovaly se tkanicemi ke kabátci.

Každý rukáv má nahoře větší obvod než je obvod průramku a při šití se do průramku navolní, a tak vznikne kolem přišití mírné zaoblení. Pokud se ale šijí rukávy zvlášť (podšívkované), není kam je navolnit a ještě mají tendenci se po obvodu vytáhnout, což je přesně to, jak to být nemá a vypadá to prostě blbě. Už jsem vymyslela způsob, jak tomu zabránit, ale zajímalo by mě, jestli s tím ještě někdo jiný nemá zkušenosti a jak to řeší?

Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Použít spoustu záševků - tím se vytvaruje ukončení rukávu a je to možné tím samým způsobem i vypodšívkovat.
Last edited by Vladan on Mon 28. Jul, 2008 7:39, edited 1 time in total.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Aha, tak takhle jsem to taky vyresila - ale jen u podsivky - vrchni latka se do toho akorat hezky navolnila:-)

Image
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Nejsem si jista, zda jsem dotaz pochopila správně:
Ramenní obvod odděleného rukávu je větší než ramenní obvod kabátce, dírky umísťuji jen do horní poloviny otvoru a tudíž to přes rameno při našněrování hezky lícuje a volná látka je v dolní části, kde není vidět a při zvednutí paží umožňuje volný pohyb.

Nebo ses ptala na něco jiného?
Viktorie
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Ptala jsem se na to, co uděláš s tou horní polovinou rukávu. Mně teda ošklivě "odstává" od ramene. Měla by být mírně zaoblená, jakoby směrem k rameni.

Image
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

hm - pošli mi na mail fotky - nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to odstávalo...
Viktorie
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

No, ted uz nemuzu, nebot jsem to uz nejak opravila... Mozna mam nejakou vytahovaci vlnu.... ale ted siju jeste jeden dublet, tak ti pak poslu fotky jeste pred upravou toho rukavu - mozna ze ti to asi ani nikdy neprislo, ze by to odstavalo, ale to vis, na vsech sicich kurzech do tebe husti takovehle detaily, tak si toho pak clovek vsima:-)

Image
Post Reply