Barvení kůže

Řemesla a každodenní život

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Barvení kůže

Post by Lenka »

Poradil by mi někdo co jsou, případně jak se dají vyrobit tyto barvy, používané ve středověku k barvení jirchy? Vůbec si s těmi názvy nevím rady.
Barvení záfem - na zeleno
Prizylem (brazilské dřevo) - na červeno
Charpou (barva lazur, nalezena kolem ruku 1500) - na blankytno
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: barvení kůže

Post by wolf »

Lenka wrote:Prizylem (brazilské dřevo) - na červeno
Co vim, existuje nejake cervene drevo z brazilie, ale jmenuje se jinak ( http://www.jatagan.eu/materials/zbozi/333-amarant ), ale nevim nakolik se ve stredoveku dovazelo.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Co píše Březinová (Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15.stol)brazilské dřevo(caesalpinia brasiliens) bylo nějakou chemickou analýzou zjištěno u vlněného kusu (čtyřvazný keprem 2/2) z Plzně(Solní ulice-studna 1,tkanina 9e) tento kus je datovaný do 1. pol.15.st.


Něco k tomu barvivu a přípravě - http://www.technologiaartis.org/4his-his.html
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Děkuju, vůbec mně nenapadlo hledat jinde než v Brazílii.

Tady jsem našla něco k tomu lazuru, který měl barvit na blankytno. Ale vůbec nevím, jesli je to ono. Angličtinu moc neovládám a chémii už vůbec ne.
http://www.webmineral.com/data/Lazulite.shtml

Ještě k tomu barvení záfem na zeleno - mohlo by možná jít o něco s mědí, protože měď se používala k barvení beraních kůží na venkově ještě i na začátku 20.stol.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Bohuslav wrote:Co píše Březinová (Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15.stol)brazilské dřevo(caesalpinia brasiliens) bylo nějakou chemickou analýzou zjištěno u vlněného kusu (čtyřvazný keprem 2/2) z Plzně(Solní ulice-studna 1,tkanina 9e) tento kus je datovaný do 1. pol.15.st.


Něco k tomu barvivu a přípravě - http://www.technologiaartis.org/4his-his.html
Musí se jednat o asijský sapan, z něhož v Indii připravují červené barvivo - Caesalpinia sappan, nikoli o Caesalpinia brasiliensis. Amerika totiž v 1. pol. 15. století měla před sebou ještě 50 let čekání na své "objevení" :biggrin:
Volo, multum, statim!
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Kateřina_z_Landštejna wrote: Amerika totiž v 1. pol. 15. století měla před sebou ještě 50 let čekání na své "objevení" :biggrin:
Třeba ho přivezl Leif Eriksson, nebo irští mniši.... :wink:
No tak ne, to byl vtip. Ale k tomu barvení - primárně Lenko uvažuješ o barvení kůže v barvící lázni. Ale co třeba vtírání hlinky rozpuštěné ve vodě. A pak to něčím zafixovat. U velkých ploch by to asi byl problém, ale na výkroje připravené k výrobě by to šlo.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

No já se vyznám v kožešinách, trochu míň v kůži, ale vůbec ne v barvivech, slovo chemie mně téměř děsí :badgrin: , takže jen opisuju, co se mi kde podaří dohledat. Těch způsobů, jak tu kůži obarvit je víc. U červené, se kůže musí vařit s octem a ledkem. Ale tenhle drastický způsob barvení jsem našla právě jen u červené, asi v té době jiná možnost nebyla. Ostatní barvy se zpravidla natíraly zaječí packou. U barvení mědí na zeleno se kůže natřela octem, posypala pilinama a nechala ležet 12 až 24 hodin, nebo se rovnou obtočila kolem měděné nádoby. Takže způsoby byly různé, většinou asi ten nátěr. Že by se to pak muselo něčím zafixovat, jsem zatím nenašla. Naopak kůže nabarvená mědí, prý od ní dostane i lesk. Kožebarvířů bylo ve středověku poměrně hodně, měli vlastní cechy a od nich se teprve později oddělili zámišníci, jako asi nejmladší kožařské řemeslo. Takže barvená kůže byla asi poměrně běžná záležitost.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Kateřina_z_Landštejna wrote:
Bohuslav wrote:Co píše Březinová (Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15.stol)brazilské dřevo(caesalpinia brasiliens) bylo nějakou chemickou analýzou zjištěno u vlněného kusu (čtyřvazný keprem 2/2) z Plzně(Solní ulice-studna 1,tkanina 9e) tento kus je datovaný do 1. pol.15.st.


Něco k tomu barvivu a přípravě - http://www.technologiaartis.org/4his-his.html
Musí se jednat o asijský sapan, z něhož v Indii připravují červené barvivo - Caesalpinia sappan, nikoli o Caesalpinia brasiliensis. Amerika totiž v 1. pol. 15. století měla před sebou ještě 50 let čekání na své "objevení" :biggrin:
Přečti si ten odkaz, brazil se to jenom jmenuje, jinak to pochází z Asie. Je tam přímo napsané, že se jedná o parizyl.
Post Reply