Page 1 of 1

Středověký soustruh

Posted: Tue 27. Feb, 2007 18:06
by Sipkos
Přátelé, kamárádi, spoluoživlí historici. Pokouším se vytvořit funkční repliku středověkého soustruhu.Soustruh poháněný ramenem s provazem - anglicky pole lathe (nenapadá mne český ekvivalent). Jakýkoliv pramen ať už obrazový, či odkazy na webu jsou vítány. Nějaké materiály jsem již shromáždil, nicméně čím více tím lépe. Dále bych rád touto cestou oslovil někoho, kdo již tento soustruh používá, čí ho viděl někde předvádět. Kontakt na tyto osoby by poklad :-)))) Děkuji všem za případné informace.

Posted: Tue 27. Feb, 2007 22:27
by melkel
Právě ho dokončuji, a jeden exemplář jsem úspěšně rozebral poté, co jsem tím málem zabil .-) Případně se ozvi na melkel(at)curiavitkov.cz

Posted: Wed 28. Feb, 2007 11:25
by melkel
V tuto chvíli je to hromada trámků v různéím, stupni rozpracovanosti a proděravěnosti :-) Termín dokončení mám konec dubna, nejdřív musím dodělat stav. Každopádně nákres mám, mohl bych ho poslat.

Posted: Tue 06. Mar, 2007 12:33
by melkel
Pánové, omlouvám se, ale mám problémy se scannerem, takže to bude asi nějakou chvilku trvat.
Velmi dobrý zdroj informací je http://www.bodgers.org.uk/, home page asociace soustružníků na šlapacích soustruzích .-), je tam i odkaz Plans, který používám jako východisko pro své plány. Cílem je mít dvě kozy - jednu pevnou na kopci, jednu rozebíratelnou pro ježdění, a jedny hlavy na soustruh, abych to mohl střídat.