Kuše

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Mokohtavenotaxe wrote:Já se asi vcelku nejapně zeptám, ale snad mi pro mou neznalost vašeho vyžití prominete:
Z jakého důvodu používate na kuše laminát? To asi nebude autentický materiál ne?
Bohužel autentická skládaná lučiště u nás nikdo nedělá a není možné je žádným rozumným způsobem získat. Technologie výroby byla zapomenuta. Skládané lučiště je věc velmi složitá, také proto, že už postě nežijí zvířata, ze kterých se získávaly šlachy, rohovina, klíh atd. Hawkwind mi říkal před časem, že prý na Západě někdo kompozity dělá, ale u nás se nám o tom zatím může jenom zdát.

Když existují objektivní důvody pro nemožnost použití původního řešení, musí se i v rámci LH akceptovat náhradní řešení. Bohužel.

Ale i toto náhradní řešení je přijatelnější, než používat ocelové lučiště tam, kde se v konkrétní době nepoužívalo.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Ale i toto náhradní řešení je přijatelnější, než používat ocelové lučiště tam, kde se v konkrétní době nepoužívalo.[/quote]

Plně vyjadřuji podporu, protože skrze někdy maličkost se dá pochopit mnohé.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

rabi wrote:S tím pavézníkem, na tom něco určitě bude, protože by tyčovou zbraní mohl krýt i kušiníka, když nepřítel bude moc blízko.

Pochopil jsem tedy, že na laminát nalepit další pruhy kůže a pak celé lučiště zašít do kůže? pokud mohu prosit o kontakt, tak děkuji už teď.
Pavézníci byli urostlí muži, jejichž jedinou úlohou v boji bylo chránit pavézou koňské spřežení nebo spolubojovníky v šiku. Na konci středověku bral pavézník-žoldnéř větší žold, než jiní bojovníci a lze zde spatřovat počátky tzv. doplsoldnerů (žoldnéřů s dvojitým platem). Pavézník měl pouze poboční zbraň. Bojovníci s tyčovkami stáli za nimi, stejně tak střelci. Já bych to určitě nekombinoval. Jen bych skromně upozornil na můj článek o taktice (Příspěvek k voj. taktice ...), který je na první straně těchto www (dole). Tam jsem se opřel i o staré voj. řády.

Na laminátové jádro lučiště je dobré nalepit pruhy silné kůže po způsobu vrstevnic, tj. další vrstvy se postupně zkracují a zužují. Pak se to opracuje rašplí a šmirglem a zalepí do tenčí kůže.
Kontakt na lukaře Kýzla: 604 209 387

Až tady někdo vyrobí repliku skutečného kompozitního lučiště s přijatelnými vlastnostmi a trvanlivostí, nebudu váhat investovat i větší částku do jeho pořízení.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Mě se ted´líbí lamináty od Jeneše, dávám navrch korek, který je lehčí a potáhnu kůží.
On umí udělat i ty špičky decentní a na požádání tam při výrobě zakomponuje ty dřevěné špalíky an konce.

Kompozitní lučiště dělá třeba Bob Powel, ale jdou kolem 1000$ -1600$
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Kdyby tady někdo ta lučiště od Boba Powela prodával a řešil případné reklamace, tak bych do toho šel. Takhle mi to přijde jako koupit zajíce v pytli. Ale ta cena, ačkoliv je vysoká, odpovídá mým představám. Když to srovnáš třeba s náklady na auto, který někde zboříš nebo konzumně zestárne a přestane být "in", tak se investice do LH-vybavení jeví jednoznačně jako smysluplné.
Osobně bych do vývoje takového lučiště nešel.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Takovýhlě věci se nereklamujou. To se nekupuje jako polička v ikei, stejně tak nejsou bezúdržbové. Jestli chceš na něj kontakt, tak ho najdu.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Já jsem si to právě myslel. Nicméně, jestli máš kontakt, uvítal bych ho. Myslím, že v budoucnosti bych šel i do toho. Teď zatím ne.

Pro zajímavost sem vložím odkaz na obrázek jedné krásně dochované kuše ze 14. stol., na jejímž současném vzhledu se bohatě projevila lidská omezenost. Relativně tenké, ale jistě kompozitní lučiště je totiž po jakémsi upgradu připevněno obráceně. Zářezy pro tětivu a falešnou tětivu jsou tudíž na vnitřní straně.

Lučiště se zřejmě věkem v důsledku smrštění zvířecích šlach a absence tětivy ohnulo na "druhou stranu". A nějaký šikula to pak přivázal tak, aby to vypadalo "hezky".

http://www.berwelf.de/bauanleitungen/ar ... ustbau.pdf

Zajímal by mne i názor na pravděpodobnou skladbu tohoto lučiště, které se sílou i tvarem liší od pozdějších masivních kompozitů. Možná je to pouze rohovina a šlachy, bez dřeva. Což sice nebylo výjimkou, ale já teda moc originálů neznám.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

To lučiště vypadá jako východního, resp. nějakého tureckého původu, když ho otočím, vidím jasně kasan a siah a profil teda právě má jako když je v něm dřevěné jádro a roh nalepený na břiše stejně jako na luku, ale bez rentgenu těžko říct.....Původ neznámý, ale pokud by tam bylo "Itálie" tak bysme měli hned jasno..... Nějak extra tenké není.

Jarda
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

V pohodě, já jsem furt protivnej. Je to podle švýcarské kuše cca 1500 z knížky die Armbrust, ale spoustu věcí jsem změnil, zeštíhloval a podobně, ono platí abych tak řekl, dostaneš přesně za co zaplatíš.....
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Ta pojistka u ořechu, je to dobová záležitost? Mám kuši dělanou od pana Káchy, ten mi ji tam dal, aby nevypadla šipka při manipulaci.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

rabi wrote:Ta pojistka u ořechu, je to dobová záležitost? Mám kuši dělanou od pana Káchy, ten mi ji tam dal, aby nevypadla šipka při manipulaci.
Gotické kuše obvykle přítlačnou pružinu šipky nemají. Říkám obvykle, protože jsem neviděl všechny. Je to běžné u kuší renesančních a barokních. Gotický střelec si nožem ořezal konec šipky tak, aby sedla do ořechu a nevypadla ani při střelbě dolů.
Výrobky pana Káchy ovšem nelze porovnávat s reálnou kuší. Nechci je kritizovat, neboť to není seriózní, ale při porovnání s originály je rozdíl zřejmý. Ale s kušemi vyrobenými dle originálů by asi nešlo obchodovat.
Když bych třeba spočítal hodiny strávené v dílně při výrobě své kuše a něm. heveru, mohl bych to dohromady nabídnout asi tak za 50 tis. Kč a ještě bych se ošíval. Myslím, že něm. hever bych tímto způsobem (pilník+pilka+vrtačka) asi už nedělal.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

pro Martin: Dík za informaci ohledně pojistky u kuše. Tu kuši od pana Káchy chápu jako spíš pro sportovní střelbu, protože je dělaná s tenkým žlábkem v soše pro šipku se třemi křidélky pro lepší přesnost střelby.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

OFFTOPIC: z katalogu Karel IV. Císař z boží milosti:

Image
Image
ImageImage
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Jiljovský - v pohodě, v pohodě, jak říkám, dostaneš, za co zaplatíš, kopíroval jsem siluetu, poměr lučiště a sochy, tvar sochy, do určíté míy masivnost vývazu, celkové proporce atd.
Problém s českým zákazníkem je, že nechce za nic platit a já mám problém s tím dělat 50 hodin v měsíci zadara, bo taky musím bejt z něčeho živej.
Odhadni si zhruba kolik jsem na té kuši nechal hodin. Nebudu psát za kolik jsem jí dělal, protože by se mi každý smál jaký jsem idiot, ale 40,- /hodinu opravdu není nic moc.
Některé detaily, jako že jsou vnitřní plochy zámku zakalené a zcadlově vyleštěná aby se nezadíraly apod nejsou ani vidět, ale poznáš je...

Upřímě si nejsem jistej jestli mám ještě pro někoho nějakou kuši dělat.
Samozřejmě - mám tady celé losí parohy na ořechy, dlouhé kosti na vykládání atd, ale prostě pokud si někdo myslí, že strávím jak říká Martin 200 hodin broušením kostí rohoviny, vpálím do toho materiály za 4000,- a řeknu si 10000,- tak je na omylu.

Jak říkáš o protáčení panenek, je to prostě tak, že když jsem si jistej, že se nemusím hnát jak kráva a můžu si dát na té práci záležet, tak to podle toho k něčemu vypadá. Není to koneckonců zedničina. (A nic proti zedníkům i to se musí umět a zaplatit)

Pravděpodobně si s sebou udělám na Malešov nějakou vojenskou kušku abych tam měl čím střílet a to co si na ní zase vyzkouším aplikuju na nějakou kterou si udělám přes zimu...kavkazský ořech, nějaký nahatý slečny vykládaný v kosti atd...
:DDD

Ted´jsem udělal jednoduchou normanskou kuši pro Wothana s lučištěm potaženým šlachama.
Už střílí a hodně pěkně. Je to velice primitivní mechanismus, žádné kovové součásti, a stejně jsem se s lučištěm, tilerováním, seřízením sral přes 20 hodin (spíš ještě víc).
Martin tu byl když nebyla ještě hotová - a už Wothanovi střílí - lehkou šipkou asi 150 metrů, ale nečekám, že by střílela těžší mín´.

http://www.curiavitkov.cz/~wothan/kuse1.jpg
http://www.curiavitkov.cz/~wothan/kuse2.jpg
http://www.curiavitkov.cz/~wothan/kuse3.jpg
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Hehe! Modelky! :D Když oni ty holky když viděj jak se mi mlsně kroutí knír jsou takový nesvý...:D

Ta románská - nedochovala se žádná, považuju za úspěch hlavně účiné lučiště a to že opravdu pěkně střílí. Poměr délky sochy a lučiště je O.K.
Myslím, že originální by byla nejspíš opracovaná víc "poříz -sekerka" , ale to holt na další, bo ted´už vím jak na ně. (Máme jenom nějaké obrázky.)
Jinak je podle kuše ze Skane, která je sice ze 16. století, ale je to relikt ze staršího období.
Já jsem tu mojí zeštíhloval a snažil jsem se aby k něčemu vypadala. Ta ze Skane je hrozně ošklivá.


Jarda
Post Reply