Kuše

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Musí být někde na netu - pak sem dáš už jen odkaz - viz. lišta nahoře když píšeš příspěvek - klepneš na ikonku "Img" vložíš kompletní adresu včetně "http://" a znovu klepneš na tu ikonku "Img" aby se to uzavřelo a odešleš příspěvek. Jen sem dávej jen sem nedávej kravsky velké obrázky po kterých se musí rolovat dolů i do strany.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Wothan wrote:Jen sem dávej jen sem nedávej kravsky velké obrázky po kterých se musí rolovat dolů i do strany.
Neboj, zmenším to.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Čau, já ji dělám z normální čalounický dratve. Navíjím ji mezi dva kolíky na prkně a tětivu pak tvoří cca 200 vláken. Celková tloušťka tětivy je cca 1cm. Pak se navoskuje a nakroutí. Je trochu problém trefit správnou délku tětivy a vyžaduje to zpravidla několik pokusů.
Problémy mám ale s omotem sřední části. Ovinutí dratví nevydrží moc dlouho, tak jsem tam dal tenkou hlazenou kůži, ale mám pocit, že to trochu ovlivňuje přesnost kuše.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

A nemá ta tětiva být celá pletená z konopí?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já na tu románskou dal taky tenkou kůži - jenže tam byla potřeba víc, protože ta kolíčková spoušť to rozdírá daleko víc.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Jenda wrote:A nemá ta tětiva být celá pletená z konopí?
To já nevim, jestli má nebo nemá? Pokud vím, tak ji všichni současní střelci dělají z lněné čalounické dratve, nevytahuje se a je v pohodě. Oba materiály jsou z historického hlediska v pořádku. Konopný provázek se mi daří sehnat pouze ve větších tloušťkách a uvazuju s ním lučiště k soše.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

transistor wrote:
Martin wrote:Čau, já ji dělám z normální čalounický dratve.
A prosím te kde bych takovou dratvi sehnal?a ješte co se tíče te délky,dejme tomu že mam 75cm dlouhe lučište a tak jak dlouha by mela být tetiva aby byla v optimalním napnutem stavu,a jestli take mam počitat s protahnutím..jo a jestli je nejaky sloužitejší uplet ok na koncích.ja je teda dicky nejak do sebe zamotam a pak udelam omotavku a drží..
Dratev je k sehnání např. u Břendy v Dlouhé ul. v Praze, kde ji kupuju já, ale jinak v různých provaznictvích, kutilech apod.
Délku tětivy ti neřeknu, protože záleží jak velký oka necháš a jak ji nakroutíš. Taky je třeba uvažovat, jestli máš přední vodítko šipky (aby ho tětiva neustřelila) nebo žlábek. Max. průhyb u lučiště uváděné délky by měl být v klidovém stavu cca 7-10 cm, ale jde spíš právě o to neustřelení vodítka nebo o "přestřelení" tětivy přes přední část sochy (to se děje u příliš dlouhých tětiv).
Protažení lněné tětivy je minimální, prakticky zanedbatelné.
Nanečisto není špatné vyrobit provizorní tětivu z nějakýho obyčejnýho silnějšího provazu a zjistit tak zhruba délku té vyráběné. Ono ale taky záleží, jak nasazuješ tětivu. Já na to mám takový téčko z traverz s přidělaným šroubovým heverem z auta, takže ohnu lučiště a pak tam v poho nasadím tětivu. Jinak se na silnější kuši nasazuje blbě a je k tomu potřeba "falešná" tětiva.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Můžete sem někdo napsat různé způsoby napínání tětivy na lučiště?
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Jenda wrote:Můžete sem někdo napsat různé způsoby napínání tětivy na lučiště?
Víš, ono těch střelců z kuší tady u nás zas tak moc není, takže možná střílíš do prázdna. Ale ty způsoby jsou u silnějších kuší pouze dva. Napínací lavice, kde se ohýbají ramena lučiště, zpravidla jde o šroubový napínák. A ten druhý je "falešná" tětiva. Originály mají často dva zářezy, z nichž vnitřní je pro falešnou tětivu a vnější pro skutečnou. Falešná tětiva má velká oka, skrz který se po napnutí provlékne skutečná tětiva.

Pro zajímavost. V červenci se na střelecké slavnosti na hrad Landštejn dostavuje asi 40 střelců z historických kuší. Z nich cca 10 má slušný kuše, které v rámci možností vzhledově odpovídají histor. předlohám.
Střelci-šermíři mívají pseudovýtvory od Káchy, Klatky apod., které se skutečnými kušemi nemají mnoho společného.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

transistor wrote:
Martin wrote:co se tíče napína pomocí te falešne tetivy,naštesti jsem na lušičte naklížil dva zařezy aniž bych vedel jak se přesne nta falešna dava..mohl by jsi my to nejak popsat do jakeho vlastne přijde abych jí pak mohl vyndat.asi bycjh na to přišel časem ale proč se trapit..dík.
Asi uprostřed tohohle článku je obrázek lavice, na které je kuše s falešnou tětivou: http://www.strelci.webzdarma.cz/Kuse%20clanek.htm

Jde to ale i bez té lavice. Prostě se nasadí volnější tětiva do vnitřních zářezů a kuše se napne. Velkými oky falešné tětivy se pak prostrčí ta definitivní a nasadí se do vnějších zářezů.
Ten článek jsem psal předloni a některé informace bych rád upřesnil, leč se mi nedostává času.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

A je nějaká spojitost mezi tloušťkou tětivy a tloušťkou šipky? Nemá být tětiva stejně tlustá jako šipka?
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Jenda wrote:A je nějaká spojitost mezi tloušťkou tětivy a tloušťkou šipky? Nemá být tětiva stejně tlustá jako šipka?
No, to určitě přímou souvislost nemá, nicméně obvykle to vychází zhruba takto. Jestliže je tětiva tlustá např. 12mm a konec šipky 10mm a nebo naopak, to nehraje nijak zásadní roli. I silná tětiva může "přeskočit" šipku, pokud je lučiště osazeno pod špatným úhlem a nebo je špatně proveden, resp. umístěn, její záchyt v ořechu.
Tětiva musí být dostatečně silná, aby se nepřetrhla. Jelikož bývá z lněné dratve, která nemá nijak vysokou pevnost, je třeba použít velké množství vláken. Střed tětivy je nutné omotat dratví nebo ovinout tenkou kůží. U kuše s běžným nátahem (cca 100 kg) se pak dostaneš k výsledné síle středu tětivy cca 10 mm, což koresponduje s rozměrem konce šipky.
Obvyklé válečné šipky měly celkovou délku 35-40 cm, středový průměr tyčky cca 15 mm a na konci obdélný profil o výšce 10-12 mm a šířce dle zářezu v ořechu. Průbojné hroty určené proti oděnému člověku měly obvykle hmotnost nad 30g.
Ještě bych dodal, že se dochovalo poměrně velké množství masivních hrotů různých tvarů s hmotností 60, 70 i více gramů. Není však vůbec jisté, že se používaly do kuší běžných rozměrů. Je možné, že patřily k munici pro tzv. hradební kuše (Wallarmbrust), které měly kompozitová lučiště často delší, než 150 cm. Několik takovýchto velkých kuší či jejich částí se nachází v západoevropských sbírkách.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

A stačí na šipku průměr jen 10mm? Nebude moc lehká?
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Jenda wrote:A stačí na šipku průměr jen 10mm? Nebude moc lehká?
Pro kuši normální velikosti a výkonu mi to přijde málo. Pokud má tyčka konstantní průměr je lepší 12mm. Ale dřív jsem míval slabší kuši (cca 80 kg), ze které jsem střílel šipky o průměru 10mm a byla docela přesná.

Tady pro zajímavost obrázek s orig. šipkami a hroty:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky2/sipky_kuse.jpg

Horní šipka je ze 17. stol, dolní pravděpodobně z 15. stol.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

Martin wrote:Tady pro zajímavost obrázek s orig. šipkami a hroty:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky2/sipky_kuse.jpg
Horní šipka je ze 17. stol, dolní pravděpodobně z 15. stol.
Jsem překvapen, že je ta šipka z 15. stol. tak krátká, předpokládal bych délku dříku tak 35, nebo víc (vzdálenost mezi zářezem na ořechu a přední opěrkou šípu. Když jsem uvažoval o kuši, odvodil jsem si z různých obrázků, že minimální délka dříku univerzální šipky by měla být cca 38 cm, aby ji bylo možné vystřelit z každé kuše.
Post Reply