Kuše

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já to zkusím, ale i tak je to zajímavý problém který mne do té doby než jsem z toho začal střílet vůbec nenapadl.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

To já bych naopak sral na provázek a naklínoval to tam konickým kolíčkem do malé dirky v soše.
Upřímě - šance, že bysme zjistili jak to měli udělaný je velice malá.

J.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mno jeden nikdy neví - na Hofy našel Evdric v Anně Komneně popis mechanismu kuše kde se zmiňuje o ořechu na kuši, ve 12.st. A to jsem to kdysi dávno četl a nepamatuju si to, musím si to najít znova. Chci říct, že člověk nikdy neví kde narazí na nějaký zapomenutý detailní výjev (viz. diskuse o falérách) nebo popis v písemných pramenech. Šance na to je celkem malá protože jinak by se to už někde objevilo, ale úplně bych se jí nezříkal.

Jinak to vidím konstrukčně podobně jako ty, až se uvidíme na té hostině dáme o tom řeč.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

calimero wrote:Ahoj vsichni.
Patral jsem na netu po nejakych navodech na vyrobu kusi a narazil jsem na tuto diskusi. Pri procitani fora jsem nalezl par zajimavych informaci. Treba ze lepite luciste z laminatu, prokladate ho kuzi... Zajimalo by me, proc se tam ta kuze dava. Ja jsem si udelal luciste slepenim drevenych pasu. V sobotu jsem zkousel strilet a luciste sem prepnul a prasklo :(( - ale nez prasklo, tak jsem si parkrat vystrelil a bylo to super :)) Kdyz budete chtit, tak sem hodim nejakou fotku.
Za odpovedi dekuji.
To ne, lučiště se v žádném případě kůží neprokládá. Laminátová pružina je celistvá, slepená a na ní se lepí pásy kůže (nebo korku) jen za účelem jejího dotvarování. Pak se to obrousí do přijatelného tvaru a zabalí do kůže. Výsledek pak budí zdání masivního kompozitního lučiště. Bohužel zatím není jiná možnost.
Laminátová pružina nepraskne. Vlastně ještě nevím, jak končí její životnost, protože v mé starší kuši ji mám teprve 4 roky. Dříve jsme používali lučiště s laminátovými pruty a tam docházelo k jakési lokální ztrátě pružnosti některého z prutů. Lučiště pak pružilo asymetricky, takže jsme to vždycky vyhodili.
Pružina z laminátu dovoluje vyrobit silné lučiště, které si výkonově s originály nezadá. Na kompozitové lučiště z přírodních materiálů podle středověké technologie si budeme muset ještě počkat.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono asi jak co - ta moje románská kuše s lučištěm ze šlach a dřeva střílí docela dobře a řekl bych že se to chová při střelbě dost podobně jako kuše se stejně silným laminátovým lučištěm. Ale na gotickou kuší z rohoviny a šlach se skutečně těším, až si jí Hawk nebo někdo jiný vyrobí.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

vis v cem je podle me problem kdyz vidim kde mas to luciste?

kdyz odhlidnu od materialu a podobne, tak mas to luciste podle me hodne dole oproti ose kde je sip... a tudiz ho nenamahas jen na ohyb (tj vnejsi oblouk na tah vnitrni na tlak) ale i malinko na krut (nebo rekneme taky ohyb ale v jiny ose), protoze ta tetiva ho tahne jakoby nahoru k ose ve ktery zakladas sip... kdyz se podivas jinam ... rekneme sem
http://curiavitkov.cz/images/zivot/kusehawk.jpg
je ta podelna osa luciste vuci ose ve ktery zakladas sip podstatne min vzdalena... tj ty sily se tam tolik neskladaji a neni to namahany tolik ve dvou rovinach...

ale sem laik, divam se na to spis ciste z pohledu mechaniky, vic reknou asi Martin nebo Hawk...
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

No, informace, které shromažďuju se týkají pouze středověkých kuší a ta tvoje je moderní. Navíc takto vyrobené celodřevěné lučiště ve mne nebudí důvěru. Kdybys použil jakýsi dřevěný obal na laminátovou pružinu, jak píšeš, zcela jistě by to mělo negativní vliv na přesnost střelby i na výkon kuše. Koženou "plastiku" na laminát používají skoro všichni, takže bych doporučil právě toto řešení.

Jak vypadalo uložení lučiště do sochy u typické gotické kuše je vidět na následujících obrázcích. Konopným provázkem uvázané lučiště se trochu hýbalo. Ale jak nás letos přesvědčil jeden borec na Landštejně, jehož kuše měla skutečně "zemědělské" tolerance, nemusí to zas tak ovlivňovat přesnost střelby (i když si spíš myslím, že měl onen pán spolek s ďáblem):
http://strelciceskybrod.wz.cz/DSC00902.jpg
http://strelciceskybrod.wz.cz/DSC00919.jpg

Tady je pár dalších detailů na známém obrázku:
http://strelciceskybrod.wz.cz/suissarmbrust.jpg


A zde rtg snímek přední části sochy gotické kuše. Svislý čep zabraňoval rozštípnutí sochy. Je tu dobře vidět pod jakým úhlem bylo lučiště do sochy osazeno:
http://strelciceskybrod.wz.cz/tillerbolt.jpg
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Na té mojí jsou na vnější straně naklížené vrstvy šlach.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

klihem.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

jiljovský wrote:Takové ti mohou přímo na míru zhotovit pánové V.Kýzl tel: 604209387 nebo Jeneš tel: 724132626.
Bohužel V. Kýzl už zřejmě laminátová lučiště do kuší nevyrábí, nebo alespoň pro silnější kuše ne. Postrašil ho prý nějaký právník. Něco ve smyslu obecného ohrožení atd. (nechápu to). Na svou bitevní kuši mám připraveno lučiště od Jeneše a vypadá dobře.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Na péro z Trabanta bych, být tebou, radši zapomněl. Bylo určeno k úplně jiným účelům, i když se dříve na pseudokuše opravdu používalo. Bylo ho ale potřeba překovat a znova zakalit a stejně nakonec prasklo. Má totiž uprostřed díru a zpravidla se zlomilo právě tam, při pohybu dopředu. Někteří šikulové ho ale uměli zakalit tak, že praskalo i jinde. Traduje se jeden smrťák, kdy se úlomek péra zasekl chlápkovi do hlavy a bylo po něm. My jsme tyhle péra obalovali silnou kůží, takže když to prasklo, nestalo se prakticky nic. Dodnes mi jedna kuše s pérem z Trabanta (či Moskviče) zůstala v garáži a už bych z ní nestřílel.
Když vedle mne střílí nějaký člověk s holým ocelovým lučištěm z listového péra, nemám z toho nejlepší pocit. Být tebou, tak bych se na to vybodl.
Na renesanční kuši bych použil k tomu účelu vykované ocelové lučiště, ale jelikož děláme pozdní gotiku v Čechách, tak zatím máme ten kašírovanej laminát a čekáme na vývoj klasického kompozitu.
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Martin wrote:
jiljovský wrote:Takové ti mohou přímo na míru zhotovit pánové V.Kýzl tel: 604209387 nebo Jeneš tel: 724132626.
Bohužel V. Kýzl už zřejmě laminátová lučiště do kuší nevyrábí, nebo alespoň pro silnější kuše ne. Postrašil ho prý nějaký právník. Něco ve smyslu obecného ohrožení atd. (nechápu to). Na svou bitevní kuši mám připraveno lučiště od Jeneše a vypadá dobře.
Tak mu vzkaž ať toho právníka pošle někam, žádné obecné ohrožení není, kuše jsou zbraň kategorie D, to by museli za obecné ohrožení jít sedět všichni výrobci luků, praků, předovek apod. :wink:
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

MadHamster wrote: Tak mu vzkaž ať toho právníka pošle někam, žádné obecné ohrožení není, kuše jsou zbraň kategorie D, to by museli za obecné ohrožení jít sedět všichni výrobci luků, praků, předovek apod. :wink:
Já vim, že to vypadá jako blbost, ale V. Kýzl nedělá kompletní kuše, ale pouze ta laminátová lučiště. Když to někdo nasadí na kuši s nátahovou délkou 15 cm nebo 30 cm, tak je to zásadní rozdíl. A to on nemůže ovlivnit. Stejně tak provedení kuše.
Navíc teď vím, že se tak rozhodl kvůli jednomu konkrétnímu člověku, který požadoval lučiště s nátahovou silou nad 300 kg. Chtěl na to dát umělou tětivu 8mm silnou a střílet smrkové šipky o průměru 8mm (!). Není to absurdní?
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Lepší je lučiště přímo na míru. Běžně stojí cca 1000,- Kč.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Tomáš mě prosil o zaslání této fotky, kterou jsem ulovil před lety v NewYorku: http://korouhev.cz/_fotky/kuse.jpg
Myslím, že by mohla potěšit i Vás ostatní. Je velká jako prasce - 3,8MB (proto jen link), ale kvůli detailům ji nechci nijak upravovat.