Tesáky

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Ing. Havránek Jiří wrote:Arkleb: kolik to váží ? (tahle jak to je)
Já nemám odhad, ale v nálezové zprávě to určitě bude. Pokud to budu mít doma, tak Ti to zvážím. A VŠEM MOC DĚKUJI.
A pokud by někdo věděl o někom, kdo by mě byl schopen lacině vyrobit nefunkční repliku poděkuji taky.
Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

IHJ: "Ten boční výčnělek" pronýtovaný skrz čepel a záštitu se vyskytuje běžně už v patnáctém století, u této zbraně bych tipoval že může být z konce patnáctého či první poloviny 16.st. U tesáků z tohoto rozmezí těžko určit.
Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Všechno vám zjistím, jakmile se dostanu do muzea. Cokoliv nového budu vědět, tak sem napíši.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Arkleb:
Sidney wrote:Co je to teda za muzeum?
Zapoměl si odpovědět :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Konečně mám určení tesáku, který už je majetkem jednoho moavského muzea.
Cituji:
,,Dobrý den,
omlouvá se, že Vás obtěžuji, ale dostal se ke mě přes kolegu D... M..... obrázek Vámi nalezeného tesáku, s tím, že o daném typu zbraně sháníte nějaké informace. Já shodou okolností připravuji o těchto zbraních monografii založenou na soupise tesáků ze sbírek institucí i soukromých z území České republiky a tudíž Vám mohu trochu pomoci. Jedná se o velmi krásný exemplář tzv. tesáku s člunkovitou záštitou (někdy nazývaného také jako tesák tzv.
moravského typu), který byl podle dosavadních znalostí používán zejména ve 2. polovině 15. století. Máme však již některé náznaky, jedná se o ikonografické prameny, které snad budou moci tuto dataci posunout již do 1. poloviny tohoto století. Ve světových sbírkách se tesáků daného typu nevyskytuje zrovna velké množství (máme je registrovány z muzeí v Mnichově, Varšavě, Vroclavi a Ingolstadtu).
Od nás známe tesáky z Mor. muzea v Brně, Olomouci, Nového Města na Moravě, NM v Praze a řady dalších."

XX
FFMU Brno
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Odpověď Je přesná. Podobných kusů je u nás daleko víc než jsme si kdysi mysleli (např. v severní polovině moravy, ale asi všude po republice) ..
Last edited by kascha on Wed 14. Jan, 2009 6:44, edited 1 time in total.
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Jo myslel jsem si, že je to moravský typ. Jsou perfektně popsaný tady:
Michna, P. 1997: Tesák z Janoslavic na Šumpersku. Příspěvek k poznání jednoho druhu archeologických nálezů. In: Z pravěku do středověku, 259-266, Brno

z druhý půlky 15. stol. je tenhle:
Brych, V. 1994: Středověký tesák z tvrze Martinic a problémy studia krátkých jednobřitých zbraní. CB, r. 4, s. 257-264
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

K tomu martinickému sem tady uístil bratříčka i když se zakřivenou čepelí jinak si sou jako vejce vejci i rozměrově...
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Chomi
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Chomi »

Starojičínskému tesáku se dost podobá jeden tesák ze slovesnké Posádky u Gajar, hlavně utvářením záštity. A podle místa nálezu nemůže být mladší než z 60. let. 15. stol.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

je to ten na str. 2 - ne podobný arklebovu, ale martinickému.
Jinak to že ho máš spojený s maldším obdobím je jen neznalost literatury a nálezů (našich, polských, alovenských) je to četně zastoupený typ - i když do nepříliš dávné doby naprosto opomíjený. U tohohle typu je často použitá "hlavice" s vyraženými, či tauzovanými hvězdami ....
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

okolí města ODRY (husiti snad znají ..)


Image
By kascha at 2009-01-15
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Hele, taky jim tehdy upadávaly hlavice...
Přijde husita k mečíři a povídá - Hele, ty Hade, zas mi upadla hlavice..!!
Křižák se ještě teď řehtá v Hradci.
:)
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Kascha: podobný je z Opavy, akorát je datovaný na 14. st.

Image
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

jo jo ten znám....ale ty víš že nikdo z lidí co se na jeho vystavení podíleli zbraním neholduje. A datovat jakýkoli z těchhle kousků do 14. st ... no posuď sám ... kde vzít oporu?
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Neznám nálezové okolnosti a myslel jsem, že to mají podepřeno datací z nálezů co byly okolo. Ale myslet neznamená vědět že?
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Post Reply