Stránka 1 z 3

Brigantina

Napsal: stř 21. zář, 2005 22:04
od PeZ
Zkusím trochu popudit LH forum nevinným dotazem. Je mi známo z internetu, že se na brigantiny používaly pocínované plechy. (asi se tenkrát taky potili) Jelikož jsem od přírody příšernej lenoch, vím, že stejného efektu lze dosáhnout použitím nerezového plechu. Jaký je váš názor na použití nerezu na vnitřní vrstvy brigantiny a kolik v Čechách běhá dobových brigantin z 15.stol ?

Napsal: čtv 22. zář, 2005 7:12
od Ronšperk
No můj názor je, že by mě to štvalo kdybych si to takhle ošidil. Pro scéniku klidně a pokud bych vystupoval jen před diváky, tak i tak bych to zkousnul, ale pro LH určitě ne. Navíc počítej s tím že časem můžeš být náročnější na dobovost a budeš se jí chtít zbavit. Já při představě, kolik do ní dám práce bych zvolil i to pocínování. O tolik času navíc ti to nezabere a bude naprosto dokonalá.

Napsal: čtv 22. zář, 2005 15:20
od Wothan
Pokud se používalo pocínování, tak to pocínuj. Stejný je pouze účel ochrany, tím veškerá podoba končí - zbytek je naprosto rozdílná technologie, navíc to i jinak vypadá. U nerezových ocelí (např. chrom-nikl) nejde o povrchovou nerezovou úpravu tak jako v případě pocínování nebo i pozinku, ale o ocel jako takovou legovanou dalšímy prvky. Takhle bys to mohl, když to hodně přeženu, dělat klidně z plastů - bude to lehčí a při správné volbě i dost odolné. Pokud směřuješ otázkou na to zda to má nebo nemá být LH, tak pokud ano na nerez zapomeň, pokud jde o běžnou výbavu pro HŠ a jsi líný na údržbu, klidně do toho jdi, jen to zespodu neukazuj divákům.

Napsal: pát 23. zář, 2005 12:10
od Mrkvoslav
Souhlas s předchozím, nerez by tě v budoucnu netěšil a srážel by tvoje dílo před ostatními. Každpodádně jsem na tvou práci zvědav, v Čechách, co vím, neběhá moc LH brigantin, zejména z 15. století...

Napsal: stř 19. říj, 2005 15:31
od Průser
A co nýtování jsou nějak doloženy podložky nebo by seto melo nýtovat bez nich?

Napsal: stř 19. říj, 2005 20:32
od Wothan
No koukám se na fotky arch. nálezů z Wisby a podložky tam nejsou, jen velké hlavy nýtů, ale nemůžu popřít že tam nejsou nikde a vůbec žádná, mimo to je to silně korodované. Některé bronzové díly kování samozřejmě byly přinýtovány skrz kůži až do podkladového plechu.

Jinak podložky nejsou moc potřeba pokud má nýt velkou hlavu (podložky vepředu na kůži by vypadaly navíc blbě i když nemůžu vyloučit že se nepoužívaly nějaké ozdobné kousky za účelem dekorace), vespod je pak nýtován do plechu a tam taky není potřeba.

Napsal: čtv 20. říj, 2005 8:23
od Průser
Mno pokud to není ulplná historická blbost tak tam radši podložky dám (samozřejmě ne zvenku :!:), ale nechci, aby se mi to po třetí bitvě začalo vytrhávat.

Napsal: čtv 20. říj, 2005 15:30
od Wothan
Moc nechápu proč? Vždyť jediné místo kde mají ty podložky smysl je venku - tam prochází nýt kůží, jenže tam to z estetických důvodů nedáš, takže tam bude hlava nýtu. Nýt následně prochází kůží a plechem. Na druhé straně plechu je ta druhá hlava kterou musíš vybouchat. Ten plech je jedna velká podložka (za předpokladu že umíš prorazit nebo provrtat díru úměrné velikosti průměru dříku nýtu), tak na co další? Předpokládám že víš jak vypadá brigantina ne?

Napsal: čtv 20. říj, 2005 17:22
od Průser
Jasně, že vim jak vypadá brigantina, já sem myslel dát podložku přímo na ten plech na nějaký brigantině sem to tak viděl nevim už ale u koho. Je pravda, že dávat je na plech je nelogický. To víte to je to technický myšlení. :oops:

Napsal: čtv 20. říj, 2005 18:04
od Wothan
To by mělo smysl jen pokud bys to dělal z hodně tenkého plechu, ale tak kolem 1mm to už smysl postrádá.

Napsal: pon 23. led, 2006 16:27
od Ronšperk
Ten tvůj kamarád, co vyrábí ty brigy. Pocínovává také ty plíšky?

Napsal: pon 23. led, 2006 16:39
od Heinrich von Rheinhausen
Nepocinovava. Ale z nerezu to taky nedela. Neboj. :wink:
Ty chces ty platy nechat pocinovat kvuli reznuti? Ja bych se na to vyprdl a jednoduse bych je vzdy pred akci poradne naolejoval a bylo by.

Napsal: úte 24. led, 2006 13:12
od Borivoj
Můžete někdo napsat zdroj, ze kterého máte tu informaci o pocínovávání. Mám takový pocit, že to bude blud.

Napsal: úte 24. led, 2006 14:42
od Průser
V Klučinovi o pocínování na 99% nic neni

Napsal: pát 27. led, 2006 19:44
od Heinrich von Rheinhausen
No ja mam Ospreye nejvice tak kolem roku 1330 a tam jsou ty brigantiny vicemene stejne. Jinak ja mam plechy nytovane vetsinou jen po jedne strane a prekryvaji se mi.
Tezky to je a hybat se v tom da taky mizerne. :wink: A kdyz ji blbe slozim a plechy do sebe nezajedou, tak je docela neskladna. :wink:

Mrknete sem

http://www.armourarchive.org/

v zalozce Pattern archive lze najit spousty navodu a planku, jak delat nejruznejsi vyzbroj vcetne dvou brigantin.