Stan

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Stan

Post by catany »

Přátelé, už pár let si s přítelem pohráváme s myšlenkou na výrobu stanu. Asi nejvíc se nám líbí kruhové ..... jak ušít tu plachtu to není problém..... jediné co hloubáme, je vnitřní konstrukce. Napadla nás konstrukce tyč - loukotě kolem, což je poměrně snadno proveditelné.

A pokud by šla vytvořit dobová konstrukce bez středové tyče, tak byto bylo ještě lepší, ale asi určitě ne LH, že? (ala mongolský ger, mimochodem velice geniální věc aneb jak za půlhodinku přestěhovat celý barák :-D).
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nejde, protože na něčem to stát musí :badgrin: Ale jinak jde vyrobit ta konstrukce bez těch loukotí - nepochybně i takové stany byly, protože třeba v těch tolikrát omýlaných templářských regulích je jako příslušenství stanu uváděno jen několik tyčí a řemenů, nejspíš na jejich spoje. Na druhou stranu ale mnohé z výjevů od 12.st. až do renesance a dál zobrazují stany, které prostě bez nějaké vnitřní konstrukce nemohou vůbec stát stát. Je možné že prostě autor jen záměrně vynechal obvodová lana, ale na jiných výjevech (často od stejného autora nebo ve stejném díle) tato lana najdeme. Často tam tyto stany mají pouze ukotvení středové tyče pomocí 3 nebo více lan (3 jsou logicky nejmenší možný počet a stačí). Velmi často je vypnutá střecha a od nejširšího místa stanu spadá dolů zástěrka (někdy dole zakončená hradbičkami apod.). Při absenci další lan je nutné si pod tím představit nějakou konstrukci. Jakou, nevíme, ale ty loukotě jsou celkem jednoduché řešení.

Co je ale asi důležitější - pokud ty staby jsou otevřené prakticky vždy je tam vidět ta středová tyč (ano jistě našel bych výjev z Mac kde chybí, ale to bude spíš chybka nebo jí zakrývá nějaký vnitřní závěs apod.). Ať už stan tedy má loukotě nebo ne, má i středovou tyč, která zřejmě mohla být z důvodů snazšího transportu dělená.
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

momentík. mongolské gery nemají středovou tyč.....(konstrukci klidně vysvětlím, je užasně prostá a skladná)

ok, beru, prostě pro evropu musí být kostrukce se středovou tyčí. Tolik prameny.

ale jinak je tedy vnitřní kosntrukce neznámá......jde o to, že nás něco napadlo, ale nikde jsem to neviděli, ač by to bylo poměrně praktické (pokud by stan stavěli dva lidi).
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ano přímo tady na serveru a zabývá se přímo kruhovými stany. Další věci ke stanům, ale spíše raně středověkým pak jsou u nás na webu.

Mongolské jurty nebo jak se to jmenuje mají snad jen obvodovou konstrukci ale to je pro nás v Evropě asi obávám se nepoužitelné.

Jinak ta konstrukce je skutečně hypotetická, na výjevech jí totiž halí plátno a ten lem či hradbičky, takže můžeme na její povahu usuzovat zpravidla jen podle celkového vzhledu stanu, kotvících lan a bodů apod.
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

no samozřejmě článek zde na sevru četla (dřív než se zeptala) a dočetla to samé, co říkáte vy (že konstrukce není známá).......ptala jsem se hlavně proto, že Wothan ví leckdy víc, než je psáno (tedy to platí na víc lidí) a navíc někde jsem našla zmínku, že Wothan má podobný stan. Hledala jsem jej na stránkách Wothanburgu, ale špatně.

Jinak pokud mi odborníci řeknou, že do evropy tyčka, tak neřeknu ani popel a bude tyčka.......na druhou stranu do mrnavého auta je lano trošku skladnější

Mongolsko: řekla bych, že slovo jurta ja snad ruské (nevím, hádám) mongolové jim říkají ger. Jde skutečně o obvodovou konstrukci, která má na vrchu dřevený kruh (díra uprostřed je pro komín).do kruhu je zapřeno hodně moc tyček. Druhý (dolní) konec těch tyček je podepřen dřeveným roštem.......na koso poskládané poměrně tenké tyče, které pokud chcete převážet, tak je prostě sklapnete k sobě. Tento rošt vlastně tvoří "podstavu" stanu. (stěna geru)

Asi to není nejlepší popis.......vezmu z domu fotky, to bude snažší. Navíc tedy když už jsme u těch gerů, tak ger má naprosto přesně dáno, kam otočit vchod (dřevěné dveře), stejně tak je dáno vnitřní uspořádání zařízení (mužská a ženská část, oltář). V každém případě je to obydlí, které se vejde aj s nábytkem na korbu nákladáku, jejich malí koně to utáhnou taky.....

Poměrně složité je pokrytí stanu v několika vrstvách plsti (mají úplně boží způsob výroby plsti) A ještě jedna věc, ten otvor ve střeše si můžou zavírat dle potřeby (mají tam takový větší kus plsti, co to zakryje, podle potřeby jen zatáhnou lanem)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No asi takhle: :wink:

http://www.wothanburg.cz/tabor.html

Mrkni se na to a uvidíš tam ten stan co mám já a nějaký stany z 11-13.st. Soudím podle toho co jsem viděl že kolový stan se od 12.st. dál nijak zásadně neměnil. Ze 13.st. znám jen dvě varianty kolových stanů doložené z ikonografických pramenů - první je klasika se střechou a zkosenými nebo kolmými bočnicemi a druhá je prostý kužel.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No konstrukci jsem dělal já se švárou, takže mně stál vlastně jen materiál a nějaký obolos za pronájem truhlárny (elektřina). Nabídl bych že to uděláme ještě jednou ale při jeho vytíženosti a vytíženosti truhlárny to vidím dost bledě. Plachtu na to šil Begbie s Hvězdičkou tak se když tak domluv s nima.

K rozměrům:

Nejdelší tyč je ta spodní stojna, ta má 2m. Druhá část je kratší - má jen 1.5m ale je na ní usazen ten náboj do kterého se zasazují loukotě. Ty jsou dlouhé asi 120-130cm. Víc dílů to nemá - celkem 12 loukotí, dva díly středové tyče, dvoudílná plachta - střecha a obvodová stěna je rozdělena, ale není to myslím nutné, dá se to ušít pohromadě. Mně to ale takto vyhovuje - dá se to postavit i bez té stěny. No a hromada kovaných kolíků. Dá se to vozit v autě do kterého dostaneš 2m tyč a nebo na zahrádce na střeše.

K lanům - v podstatě stačí 3 lana vypínající tu středovou tyč, ale dá se samozřejmě navázat nějaký úvaz buď na kraje střechy nebo na loukotě a cyntrovat to i tím, bude to pevnější třeba do větru, ale není to nutné. Loukotě mají na konci vodorovný otvor - tím je protaženo lano nahrazující obvodovou obruč. Na to se pak navazuje jak střecha tak stěny.
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Za Korouhev: šijeme na stroji z lněného plátna/stanovky, neimpregnujeme témeř vůbec, švy neteče, jen lehce mrholí přes plachtu. provazy používáme lněné kupované v Praze na Újezdu, loukotě nemáme - používáme konstrukci o dvou stojnách a popřípadě jedné vypínací tyči. ke kolíkům jsou oka dělaná buď kožená nebo kombinace kůže provaz.
Viktorie
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Mám dotaz ohledně stanů ve vrcholné gotice /15.stol./ Jestli se používali standartní *áčka*? Logicky je to nejjednodušší konstrukce a znali je už římani určitě. A jestli se najde nějaký odkaz budu rád.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Indy, standartní áčka s vlezem z kratší strany jsem nikde žádné neviděl. Do Áček, většinou vyšších a srmějších (kvůli dešti) jsem se lezlo dveřmi na delší straně (viz. známý obr. tábora z Mittelalterliche Hausbuch). Každopádně tehle tvar znali a dělali s třeba "klasická" ačka slaměná...
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

To mě právě zaráží. Normani, vikingové a jak píše Wothan i raný středověk tenhle typ stanu znají. A pak je v třicítce nejběžnější vojenský stan pro obyčejného pěšáka. Já se logicky domnívám, že nám jen chybí zobrazení těchto áček pro vojenský tábor v 15. století, na které se ptám. Holt budu hledat sám, spíše jsem čekal odkazy s potvrzením mé domněnky. On totiž pruh látky a tři tyče se pro svou jednoduchost a rychlost postavení přímo nabízí. Holt pokud to nenajdu, budu muset investovat do něčeho kulatého, ale na ty dvě akce do roka se mi to zdá zbytečné.
Post Reply