Peří na přilbici

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Peří na přilbici

Post by Hynek z Děčína »

Zdravím místní znalce!

Chtěl bych se zeptat jak to bylo s peřím na přilbicích? Byla to jen záležitost turnajová nebo i bitevní? Popřípadě jaké peří je nejlepší a jak nejlépe takové peří na přilbu přidělat?

Díky
"Kdo nepocítil ran, se jizvám směje!" W. Shakespeare
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Peří na přilbici

Post by BidakII »

Ahoj

Nebyla to jen turnajová záležitost; záleží ale na tom, jakou sociální skupinu představuješ - hádám, že šlechtice. Pro 15. st. se objevuje u šalířů a armetů tulejka na chochol na temeni hlavy (u armetu mohla být tulejka, tuším, i vzadu). Viděl jsem také šalíř, kde byla tulejka umísťená vepředu na hledí nad průzorem (Svatý Jiří poráží draka, Friedrich Herlin, cca 1460) - tomu by odpovídala i řada méně detailních vyobrazení, kde mají jezdci nad průzorem kolem šalíře pruh látky a vepředu mají za stuhou pera chocholu (Mittelalterisches Hausbuch, cca 1480). Měli to také lehcí a polo-těžcí jezdci, takže se dá předpokládat, že tu tulejku nemuseli mít a brko/a měli přistehovaná k tomu pruhu, který měli na přilbě.
Podle vyobrazení brků na chocholu nebývalo moc, většinou 1-3. Na některých vyobrazeních se ale, pravda, objeví bohatější chocholy, konkrétně na těch armetech. Do té tulejky na temeni se také místo chocholu umísťoval malý praporek (Svatý Jiří poráží draka, mistr FVB, Bruggy?, aktivní kolem 1480 - praporek s křížem. Tapiserie zobrazující císaře Trajána, Tournai, cca 1450 - praporek s císařským orlem).
U pěchoty (=neurozeni) se chocholy objevují jak kdy, spíš je vidět zase to brko za stuhou. Na druhou stranu vyohrazení pěchoty burgundského vévody Karla Smělého (mistr WA, Bruggy, aktivní 1465-1485) stojí za lučištníky řada pěších, na střídačku píka/kůsa, a všichni mají něco na temeni šalíře, cosi jako chochol či jinou ozdobu a několik jich má praporek. Přinejmenším pikenýři by tady měli být obyčejní pěšáci - u těch s kůsami se musí počítat s tím, že to mohou být opěšalí polotěžcí jezdci z kompanií (coustilliers) a tudíž šlechtici.
Brka dle urozenosti a postavení nositele ve vojsku ("důstojník" / knecht ?) - pštros, páv, bažant např.
Post Reply