Šroubovací hlavice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Šroubovací hlavice

Post by ClaryAldringen »

Na jiném fóru se objevil tento obrázek:

Image

V druhém řádku se píše:... schrawb ab den knopff - Odšroubuj hlavici...

Já jsem byl tímto dosti překvapen, majíce za to, že původní technologie je jedině nýtování. Uvítal bych jakéjkoli další info k tomuto tématu.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Původní technologie ano, ale záleží na tom od jaké doby a u jakého typu zbraně. Obvykle se nýtovalo, ale soudím, že na konci 15.st. a v 16.st. se u některých typů zbraní šroubovaná hlavice používala taky. To brojení proti tomu je spíš dané tím, že ty soudobé variace na šroubovanou hlavici vypadají jinak (profil řapu i závit) a někteří výrobci je používají i u takových zbraní, kdy se to objevit prostě nemohlo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

v 16. stol sem u kordu viděl dřevoryty kde to na šroub vypadalo - teď věřím že to tak bylo. zajímavý
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Pokud je někdo znalý použité Mittelhochdeutsch, tady je celý text:

Merckch daz zwolffte stuck ob du wilt reschlich mit ym entten So nym deinen spies vnd
swert zu sammen an den arm vnd schrawb ab den knopff von deinem swert vnd würff
hertigleichen in yn vnd lauff nach dem wurff mit ym ein vnd nütz daz swert oder
den spies welchs dir eben sey . ab er also auff dich würff mit dem knopf . so nym dein
tartschen für dich vnd vach darauff den wurff vnd nym den spies für dich yn dye recht
handt zu dem stich vnd rett dich das er dir nicht einlawff als er daz yn dem synne hat.

Zdroj: http://www.pragmatische-schriftlichkeit ... 16_s_e.pdf

Moderní transkripce (sorry ale jsem líný to překládat):

The text says: "...so nym deinen spieß und swert zusammen und schraub ab den knopff von deine swert und würff.....und lauff nach dem wurff mit ym ein und nütz das swert oder den spieß welches dir eben sey..."

This translates to "...so take (grab) your spear and your sword together, unscrew the pommel and throw....and after the throw, rush in (close in) on him and use your sword or your spear, whatever you see fit.".

Zdroj: http://www.aemma.org/onlineResources/gl ... s_body.htm
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Post by wolf »

Vladan wrote:No tak už to někdo přeložte!
No velmi zkracene, ze mas hlavici hodit a pak pouzit mec nebo kopi, co je vhodnejsi.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

wolf wrote:
No velmi zkracene, ze mas hlavici hodit a pak pouzit mec nebo kopi, co je vhodnejsi.
Použít radši kopí .))) páč meč se ti asi začne rozpadat... :))
Možná je to myšlené, že máš spediální meč zkonstruovaný na tyto techniky hehehe :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hmm, doslova se tam píše:

"tak vezmi (uchop) své kopí a svůj meč společně, odšroubuj hlavici a hoď....po hodu, spěchej (blíže) k němu a použij svůj meč nebo své kopí, cokoliv se ti zdá vhodnější."

Zjevně je to v souladu s tím že na iluminaci je pán s mečem a kopím zároveň.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

J.Bašta: ne, opravdu byla šroubovaná - v téhle době se to už vedle nýtování na řap objevuje, ale domnívám se že ten závit má úplně jiný stoupání - odšroubovat takhle dlouhý metrický závit by trvalo půl hodiny :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Chápu,že šikovný kovář vykoval vnější závit,ale jak dělali ten vnitřní?
Smrt je smyslem života.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pokud si vzpomínám tak se to dělá "primitivním způsobem" tak, že na to tu hlavici našroubuješ zatepla a ten závit do ní defakto vymáčkneš, ale v praxi jsem to nikdy nezkoušel.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Jiři z Holohlav wrote:Chápu,že šikovný kovář vykoval vnější závit,ale jak dělali ten vnitřní?
Na závity používají tzv. závitníky. Na vnější to je kolečko se závitem, kde mat. je podtsatně tvrdší než mat. na kterém chceme udělat závit. Mat. kde bude závit je kulatina, která je malonko větší než průměr kolečka v závitníku. U vnějšího závitu je to podobné. Máš tyčku, která je tvrdá a na které je závit. Do protějšího materiálu, kde bude závit vyvrtáme díru, která je malinko menší než je závitník. Šroubováním se závitník zarývá do otvoru a odřezává vše co není závit)) -protože mat. závitníku je tvrdší než materiál kde závit bude. Tak že si nemyslím, že by se závit koval a že dříve měli podobný způsob výroby.
Ahoj M.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Takže moderní řezání závitů je vlastně prastaré.
Stejně někdo musí nějak vyrobit ten závitník i závitořez. :biggrin:
A jak se to udělá ,aby šla hlavice rychle sundat a současně se při sekání nepovolovala - já pořád dotahuju a asi dotahovat budu dokud nepřezbrojím. :oops:
Smrt je smyslem života.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce
Contact:

Post by Radim Vaňousek »

Jiři z Holohlav wrote:Takže moderní řezání závitů je vlastně prastaré.
Stejně někdo musí nějak vyrobit ten závitník i závitořez. :biggrin:
Dneska se dají dělat závity i na soustruhu. Myslím, že tehdejší soustruhy by to asi ale nezvládly :) To je jedno.
Jen bych chtěl podotknout, že i ve středověku byla specializovaná profese jako nástrojař, výrobce pracovních pomůcek, -člověk pracující většinou ve stejné dílně jako zámečník, či kovář. Mám to psaný někde v knížce starých řemesel.
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

Wothan wrote:Pokud si vzpomínám tak se to dělá "primitivním způsobem" tak, že na to tu hlavici našroubuješ zatepla a ten závit do ní defakto vymáčkneš, ale v praxi jsem to nikdy nezkoušel.
Já to zkoušel. Tyč se od budoucí matice velmi rychle ohřeje na stejnou teplotu . Jednak k vytvoření závitu nedojde a jednak to taky nemusí jít rozebrat. Skutečně je nejjednodušší závity řezat. Taky před nástupem normalizovaných závitů měl každý kovář svůj osobitý závit a pokud jsi ztratil , či poškodil jednu část spoje, musel jsi za kovářem, který to dělal. Mám pár velmi starých závitníků a nepodobají se žádnému známému systému a jsou očividně vyrobeny nestrojovou technologií
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jak říkám, narazil jsem na to v nějaké literatuře věnované historickým technologiím, takže se to prokazatelně někdy používalo, ale nidky jsem neměl možnost to vyzkoušet a tak neznám možnosti téhle technologie - kdy kde a jak se to dá nebo nedá použít.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply