Šroubovací hlavice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Jiři z Holohlav wrote:Takže moderní řezání závitů je vlastně prastaré.
Stejně někdo musí nějak vyrobit ten závitník i závitořez. :biggrin:
A jak se to udělá ,aby šla hlavice rychle sundat a současně se při sekání nepovolovala - já pořád dotahuju a asi dotahovat budu dokud nepřezbrojím. :oops:
Nemůžu dát ruku do ohně, že to tak dělali dřív stejně, ale přijde mi to jak že by to byla cesta. Oni uměli vyrobit nástroje co potřebovali k opracování ,tak aby byli tvrdší než materiál který byl určen k opracování a ve finále mi přijde tato technologie poměrně jednoduchá a velmi kvalitní. Jeslti máš (te) zájem a nemáš (te) představu jak to vypadá , mohu nafotit)
Jo a na druhou tvojí otázku bohužel neznám odpověď -ale jselti narážíš na již probírané kresby, tak mě reď napadlo, jeslti to nebude tak -
že rytíř má meč se šroubovací hlavicí, která se mu povoluje a neví jak to dotáhnout, proto má v kapsáři náhradní hlavici, kterou by v případě ztráty hlavice na meči vyměnil. No a ve finále ji může použít tak že ji vrhne na nepřítele)))
M.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

hm.. a nebude to tak že jde o jeden z šílených nápadů vojensko teoretických příuček? asi jako vozy s kosišti na kolech a pod.?

(nepochybuju o tom závitu - ale o tom použití - vrh a pak krleš))
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Ptal se někdo Vaverky .) třeba to četl :)
Dycky je nejlepší nastudovat celé souvislosti díla a občas tio z toho něco vyplyne :) Třeba dole utržený kus stránky s poznámkou, tak takhle ne. že?
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

jen pro srovnání. jedna stará japonská škola šermu má v osnovách podobně "nesmyslnou" techniku:

Jagjú šingan rjú kendžucu
http://www.youtube.com/watch?v=7seU0jNQzok
0:45
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Tak jsou opravdu překvapen, každopádně ten obrázek rychle skovejte vyhoďte nebo spalte, hlavně ať se nedostane do rukou "mečířů" nebo se s nim budou ohánět u každého stánku a tvrdit, že jeho meče jsou nejlepší protože maj závit jak to bylo ve středověk:) :) každopádně diskuze na tema šrouby zde na foru už nějkde je. Každopádně nemyslím že by se zbraň měla po odpomontování hlavice rozpadnout jak zaznělo výše jde jen o to, jek pevně je naražená rukojeť, můj meč má rukojeť ze dřeva potaženou kůží a taky se po odšroubování nerozpadne, rukojeť je pevně naražená a drží i zášťitu, meč je samozřejmě nevyvážený a neohrabaný, ale jak se dá předpokládat útočník s ním stejně bude bodat a to možná širokým úchopem, tedy shrnuto, když najde čas na odšroubování přesné hození nejlépe po hlavě a možné zmatení nebo otřesení soupeře, třeba se mu i podaří ho propíchnout. Snad si z nás předkové pouze nevystřelili :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply