Pavézy a jiné štíty (Pavises and other shields)

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Zatím jsem se nesetkal s rozdělováním pavéz na typy podle zemí. České pavézy jsou dochovány různých tvarů, se středovými žebry i bez nich. Spíš bych řekl, že se jedná o nedůslednost v označení. Pro pozdně gotické české vojsko bylo typické velké množství pavéz a někomu zřejmě splývají Čechy, Německo, Rakousko, takže je schopen označit pavézu s cizím erbem jako českou.
Na "myarmoury" je např. tahle pavéza (či spíše taras) označena za českou
http://pics.myarmoury.com/view.html?pavise02a.jpg

Opravdu nevím, proč? Je na ní lvice, nikoliv dvouocasý lev a se znakem státu to nesouvisí. Lvici měli v erbu např. Markvarticové a odvozené rody (Vartemberkové, Valdštejni). Ovšem ne červenou. Pochybuju ale, že by někdo v daleké cizině takový detail řešil. Identifikace vyplývá zjevně z neznalosti odlišností heraldického lva a lvice.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Zdravím, možná se to tu už zmiňovalo, ale zajímal by mě způsob potahování pavézezy - jestli se na to ta kůže lepí, či přitlouká hřebíčky apod.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Nepřitlouká se, lepí se to klihem. Lícová strana bývala potažena plátnem (někdy dvojitě), zadní strana obvykle tenkou kůží.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Jak by měla vypadat jezdecká šlechtická papézka na cca 1420 ?
Smrt je smyslem života.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Tahle je teda pozdější, pokud je jejím majitelme skutečně Korvín.

http://pics.myarmoury.com/view.html?pavise06.jpg
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Nemáš k ní i rozměr?

U tohohle klasickýho tvaru si použití pro jezdce moc neumím představit.
Smrt je smyslem života.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

To bohužel nemám, ale řekl bych že bude o něco menší než pěší pavézka vpravo, asi jako jsou ty tarče (doufám že to jsou tarče, z toho obrázku to nepoznám)u těch jezdců. Prostě bych to velikostí přizpůsobil tak aby to bylo použitelné jako jezdecký štít.
Image
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Jestli dobře koukám,pěšáci v pravo dole je drží v pěsti, maník v pravo nahoře těžko říct,jezdci mají řemeny přes krk..Dělal jsem pár pavézek,bohům žel jsme nikde nenarazili na originál zachovalé řemení(lanoví)většinou bylo předěláno za ůčelem zavěšení na zeď.Zkoušel jsem s pavézkou všelijak manipulovat,na koně by mi vyhovovala jako pasívní kryt přes rameno,na pěší boj s dřevcovkou taky,jako sesedlý jezdec k meči na předloktí..pokud bych stál jako na té iluminaci proti střelcům(a nemoh zdrhnout)tak bych ji taky držel v pěsti co nejdál před sebou...
Ale tohle je jen zcela neodborné plácání.. :oops:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Něco na tom je. Já jsem z pochopitelných důvodů studoval zejména tarče, které skutečně sloužily jako pasivní ochrana zejména při prvním nárazu nebo při turnaji. Osobně, pokud bych se dostal do situace že bych musel bojovat pěšo, bych ji tudíž zahodil abych mohl meč použít oběma rukama. Mám tu ovšem obrázky kdy je jezdec sesednut a tarči drží v pěsti - nakolik je to fantazie autora nevím. Každopádně tarče rozhodně nebyla v 15. století nutnost, zbroj byla koncipována tak aby těžkooděný jezdec mohl štít vynechat, kdežto o jezdeckých pavézách, které Klučina označuje jako tzv. litevské píše že je používala lehká jízda, tudíž se domnívám že byla na ruku upevněna jako klasický štít ve starších dobách - k předloktí.
Tak...a teď je tohle neodborné plácání :lol:
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

tak jsem znovu koukal na pavézky co jsou tady a na obrázek co mám-je tam uplně stejný ůchyt evidentně pro pěstní držení+ dvě očka v horní části-snad pro řemen.
Už párkrát jsme laborovali jak použít jízdní štít s řemenem přes krk,když ruka nebude navlečena do řemení a držet ho v pěsti-určitě znáš obrázek pěšáka,co má tarče na rameni,terčovku v levé a bodný meč v pravé-tohle zrovna fungovalo dobře i s dlouhým mečem,navíc můžeš jízdmo držet otěže.finta byla v přikurtování tarče nad loktem-kreješ jen nejtvrdší rány zezhora(máš zbroj)jinak je to hlavně pasivní.ale tohle je asi tak do rubriky pokusy a experimenty.Jinak držení tarče jako pěstňáku je taky profláknuté..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tarče asi bude pro jezdce lepší - obzvlášť,když mám jako velitel jízdy prchnout od Vyšehradu.Dík za konzultaci,kouknu ještě na Grunwaldu na Poláky ,ti jich maj hafo.
Smrt je smyslem života.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

záleží,co máš na sobě..tarče je v podstatě zesílené a rozšířené rameno.navíc je nutný uzavřenější typ přilby,nebo plechový vous-jinak hrozí svedení rány do obličejové části ksichtu,nebo i ůraz vlastním tarčetem při pohybu rukou...Jinak si skuste vyrobit cvičné tarče s čehokoliv(důležitý je tvar),pověste si ho na rameno,zafixujte nad loktem a skuste pár pohybů s kopím nebo dlouhým mečem,je to..super..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Uvažuju o tom, ale zatím jsem nepříšel na žádné rozumné řešení jak dosáhnout toho tvaru.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

dva typy jsem z pokusně-tvarových důvodů vyrobil z laminátu,potáhl surovkou,z druhé strany kvůlivá pohodlí vyrobil prošívanici a po sérii pokusů prodal.teď si dělám jedno z téhož na tréningy a protože se mi podařilo sehnat celou lípu,skusím to taky z ní...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply