Page 1 of 6

Výstroj těžkooděného jezdce a jeho koně

Posted: Sat 04. Oct, 2008 14:21
by Eifel
Mám dotaz. Používala se čabraka ( v turnajovém smyslu t.j. látkový přehoz pokrytý heldickými symboly ) i polních bitvách v době burgunských válek cca 1477 a později ? Na většině kreseb z tohoto období, je na koních pouze ozdobné řemení, které nemohlo plnit z praktických důvodů funkci obranné zbroje pro koně.

Posted: Sat 04. Oct, 2008 19:10
by Indy
Určitě, na straně burgundské mobility bezpochyby

Re: Čabraka nebo řemení

Posted: Sat 04. Oct, 2008 21:38
by Martin
Eifel wrote:... i polních bitvách v době burgunských válek cca 1477 a později ? Na většině kreseb z tohoto období, je na koních pouze ozdobné řemení, které nemohlo plnit z praktických důvodů funkci obranné zbroje pro koně.
V tomto období se již čabraka používala pouze při turnajích. V polních bitvách mohl mít válečný kůň buď plnou plátovou zbroj (chanfron, pláty na krku, na hrudi, po stranách a na zadku) nebo lehčí zbroj někdy omezenou pouze na chanfron. Většina koní však žádnou zbroj neměla. Obvyklé bylo zdobené řemení, zdobená sedla, někdy sedlové "deky", ale žádné čabraky. Už v průběhu 1. pol. 15. stol. můžeme sledovat na obrazech poměrně řídký výskyt klasických čabrak. Zdá se, že se zlepšením technologie výroby plátové zbroje si bohatá nobilita pořizuje plné zbroje také pro své koně a od čabrak se upouští.

Posted: Sun 05. Oct, 2008 12:25
by Eifel
Děkuji moc za odpovědi. Jen mám takový ještě dotaz. Existuje nějaká kresba či jiné zobrazení turnaje při kterém požilo právě ono ozdobné řemení místo čabraky. Jde mi o to, zda lze doložit použití ozdobného řemení v turnaji.

Posted: Mon 13. Oct, 2008 11:48
by ClaryAldringen
Tak třeba turnajová disciplína rennen (honění) se v prvopočátku (cca od roku 1450 ) jezdila v polní zbroji s ostrými zbraněmi a ani v pozdějších dobách se zbroj pro tuto disciplínu nelišila tak výrazně jako zbroje pro jiné disciplíny, tudíž bych zde viděl jako pravděpodobné použití polní výstroje i na koní včetně kšírů či plechů. Osobně budu na koně dávat kšíry vyobrazené v Jenském kodexu, zejména z finančních a legislativních důvodů.

Posted: Mon 13. Oct, 2008 19:05
by Eifel
Dík za odpověd. Jen mně vrtají hlavou ty legislativní důvody. Můžeš to nějak objasnit? Klidně SZ. Já si právě nechávám děla kšíry a cenově se značně přibližuji ceně plátů.

Posted: Tue 14. Oct, 2008 13:40
by ClaryAldringen
K té ceně: Na sebe plánuju plech od Jirky Lucia - původní důvod byl ryze praktický - aby plech seděl přesně a při pádu mě neskřípla nějaká Kronďákovo sračka - a tím pádem pokud půjde plech na koně tak to bude taky od něj což nebude zrovna levné, narozdíl od kšír, které plánuju udělat svépomocí. A teď k technickým a legislativním důvodům: Myslím že současní platnéři již nemají koňskou anatomii tolik v oku jako jejich středověcí kolegové a u koně je ten průser že se nedozvíš když ho to někde tlačí. Zejména se obávám lamel chráních krk, které by měly umožňovat jednak krk správně vyklenout, ale i laterálně ohnout.
Co se legislativy týče tak pokud nemáš speciální povolení tak na toho koně nemůžeš nasadit ani blbou čelní masku, jinak ti hrozí až půlmilionová pokuta. Nedávno se to řešilo na českém šermu a momo jiné tam Jan Truneček (alias Tankred), majitel skupiny Honoris nabízel s vyřízením potřebných povolení pomoc. Pokud bys ho nějak kontaktoval, tak bych uvítal kdybys mi pak napsal k čemu jste dospěli. Je to totiž můj bývalý šéf a nerozešli jsme se zrovna v dobrém, takže já za ním nepudu. Každopádně přeju hodně štěstí a závěrem bych se ještě rád zeptal co jste za skupinu - počítám že začátkem sezony budeme s kobylou připraveni vyjet, ale nemáme skupinu ani angažmá :(

Posted: Tue 14. Oct, 2008 20:40
by Eifel
S tím povolením to není problém. Jako skupina máme schválený Řád na ochranu koní při veřejném vystoupení od MZ. Máme to na ryt. turnaje, show a bitevní ukázky. Byla to fuška, ale povedlo se. :biggrin:
S těmi plechy by mně zajímalo jak to bude chodit, zvláště ty lamely na krku. Já jsem to měl , ale moc se mi to neosvědčilo. Byl stím problém ,třeba když člověk potřeboval koně postavit na zadní. Jinak jezdím pod DKS Štvanci ( www.stvanci.cz )

Posted: Wed 15. Oct, 2008 6:59
by ClaryAldringen
V tom případě nemáte problém, já to mám jako jednotlivec těžší. :-) Když už tě tady mám tak bych se ještě rád zeptal co je tedy k takovému osvědčení potřeba a jakým způsobem ho lze získat. Díky :-)

Posted: Wed 15. Oct, 2008 19:15
by Eifel
Máš nějaké konkrétní představy, kolik ty tvoje plechy na koně budou vážit?

Posted: Thu 16. Oct, 2008 8:14
by ClaryAldringen
Image

Originál je uložen v Londýnské The Wallace Collection, plech na člověka váží 27 kg, plech na koně 30 kg, na některých fotografiích má ten kůň na krku kroužky, jejichž váha je udaná na 10 kg.

Posted: Thu 16. Oct, 2008 9:51
by Rab
To by mě zajímalo, jakého koně na to máš a jak je cvičenej :shock:

Posted: Thu 16. Oct, 2008 10:08
by ClaryAldringen
Kobyla bez původu, šimlatá, mohutnější, nelekavá, cvičená metodami PNH a přiježďovaná klasicky anglicky. :-)

Posted: Fri 17. Oct, 2008 19:36
by Eifel
Hezké. Vzhledem k tomu , že jezdím turnaje , tak jsem po této zbroji též pošilhával, ale nakonec jsem myšlenku na tuto zbroj pro koně i sebe opustil. Jezdím sice na mohutnějším Furiosovi a nejsem si jist, že by dalších 50kg jen v železe prospělo. To pomíjím další věci jako přepravu ( v kabelích by to asi nešlo ) a údržbu. Není nic horčího něž koňský pot. Po hodinovém průvodu mám dokonale zrezlé nákončí na pochvě ač je naolejeövané konkorem ( sádlo taky nefunguje ). Jen pár otázek na tebe (ClaryAldrigen ): píšeš, že jezdíš angliii, to máš i anglické sedlo?

Posted: Fri 17. Oct, 2008 19:52
by ClaryAldringen
Momentálně tu nemám nic jiného než Hanulaje, což je skočka, u Kuby se však už šije drezurní elektra. Vzhledem k mé disproporci (dlouhý nohy malej zadek) je potřeba nechat udělat delší stranice při zachování 17,5 posedlí. Podle sedu v elektře si následně hodlám nechat udělat repliku historického sedla, tak aby posed zůstal pokud možno stejný.