Zbraně pozdního středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Když jsem tady před časem uvedl, že jsem šel do kolen po ráně dvouruční sekerou do zad a taky 1,5 mečem do helmy, tak bych měl asi taky uvést, že to bylo v závěru bitvy, kdy člověk ve zbroji bojoval asi tak hodinu v ukrutném vedru a skutečně v té hromadě plechu už jen tak vrávoral. Bylo to v dobách, kdy jsem měl nesrovnatelně lepší kondici, než dnes, ale ty rány byly vedeny vší silou a masivními šermířskými "nástroji" a zkrátka měly takovýto účinek. Tohle ale myslím, zažil asi každý, resp. i namakaný bojovník se časem unaví a pak ho zkrátka skolí rána, která by ho za čerstva nedostala. Nevím co je na tom tak divného a taky nevím, proč by to nemělo platit i pro Poláky nebo Rusáky.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Abych trochu pokrotil emoce - je úsměvné sledovat ty slovní přestřelky, protože si neodporujete. Znám Siegfrieda a vím, že není teoretik, to jen na okraj :wink:
Ich dien!
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Petr Sitko:
pokud můj příspěvek vyzněl trošku ostřeji, tak to tak nebylo primárně myšleno.
Pouze se nemohu ztotožnit s obecně používaným názorem po čechách, že poláci neuměj šermovat a šermují silově a špatně a jiný ble. Protože si obvykle stěžují lidí jejichž fyzická kondice, o které je harnischfechten především, na poláky nestačí. Předem upozorňuji, že se bavím o polácích co dělají dobu kolem Grunwaldu a níže, s pozdějšíma se nesetkávám a nezajímám se o ně. Pokud někdo chce bojovat tak na prvním místě je fyzická kondice. A pak je vše ostatní (čímž nesnižuji podstatnost toho ostatního, ale teprve v dobré kondici se mohu pokoušet o nějaké technické vychytávky, protože bez ní, odpadnu ve fázi kdy protivník je moje techniky schopen řešit snadno už jen proto, že je rychlejší a v pohodě kdežto já vysílen... Což je bohužel po čechách stále nepochopeno... a všichni se ženou za znalostmi a někde v dálce za nimi pokulhává fyzička... v tak kdysi sportovním národě je to smutné...
Co se týče empirického naučení se seku měl jsem na mysli to, že už to dělají tak dlouho, že pokud to chtěli studovat tak na to přišli bez ohledu na to jestli vyšli z něčeho. Tedy myšleno jako celek, nikoliv každej jednotlivě.
Ohleně čtvrcení prasat, mám obavu že tato bohulibá kratocvíle se provádí bohužel více v polsku a dále na východ než tady... nehledě na to, že stále dokola tu opakujete věci které jsou buď blossfechten, nebo jezdecký boj pozdějších období. Jak je pro mě zajímavé sekat do prasete nebo želatiny abych zjistil výdrž člověka ve zbroji? To bych do toho musel obojí obléct :)
Co se týče vašeho boje s polákem, předpokládám že jste měli oba funkční težké zbroje:) A bojovali jste v nich, s hmotností a pohybovými handicapy a štíty. Pokud ne, tak nám váš souboj žádnou relevantní informaci nepodává. Můžeme už se konečně odpoutat od toho směšování bloss a harnisch fechten? Prostě to jsou dvě různé věci. A mají společné jen něco...
K sekaní a bodání koňmo ve zbroji, při první srážce jsem dost skeptický z hlediska přesnosti. A zastávám názor, že to co bylo možné od baroka výše bylo do konce PS právě kvůli zbrojím, sedlům a pod. spíše vyjímečné. Ostatně kdyby to bylo tak dobré proč by se drželi těch kopí :)
A mlatové turnaje nebyly jedinou disciplínou. Bili se i mečema, pouze se občas trvalo na ztupené špici :) což svědčí o tom, že si servítky nebrali a bodalo se fest. :) Speciální úpravy zbrojí pro zvláštní disciplíny jsou ostatně záležitostí konce mě zajímajícího období, takže bych je sem až tak netahal...
Připevňování helem mi vždy přišlo, že bylo kvůli kopí... Ale třeba má p. Klučina další převratné teorie :) (uznávám, že to je laciné:)
Pokud by můj příspěvek vyzněl nějak ostře, není tak míněn, pouze jsem některé věci chtěl napsat jasně a jednoznačně a stále to vnímám, že se ve většině věcí shodujeme.

Maršálek: Jasně že jsem teoretik, ještě jsem nikoho nepropíchl ani nepřesekl :) A doufám, že to tak zůstane:)) Leda by byla válka, pak beru zpět.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Maršálek wrote:Abych trochu pokrotil emoce - je úsměvné sledovat ty slovní přestřelky, protože si neodporujete. Znám Siegfrieda a vím, že není teoretik, to jen na okraj :wink:
Akorát, že když to chceš někomu, kdo tě nezná, sdělit písemně na fóru, tak to aby ses upsal k smrti a spolknul spoustu hořkejch slin. ...a stejně se uznání nedočkáš, že?
Zlatý starý časy bez internetu, kdy se všechno řešilo u piva nebo vůbec, protože člověku to stejně nedá a stráví na fórech část pracovní doby i volného času, který by mohl věnovat daleko bohulibější a prospěšnější činnosti.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Zcela OT dodám, že dobové turnaje 13.-15. st. znají všechny adekvátní druhy boje na zemi i v sedle. Není to tedy zdaleka jenom o mlatovém turnaji a je jenom na popřadateli, které disciplíny do své kratochvíle zařadí :wink:
První doloženou obecně kodifikovanou změnou v turnaji, co se specifičnosti týče zbrojí a zbraní týče, je anglický zákaz ostrých zbraní na počátku 14. st. Zákaz se ovšem týká konkrétního turnaje a není z něo možné vydedukovat, zda se stal obecnou tradicí. Zjevně tupé meče s výrazně kulatým hrotem se běžně objevují na iluminacích, tématicky doprovázejících shrnutí turnajských pravidel Reného d´Anjou.

Takový turnaj pak lze v jeho pěší podobě konstruovat a výsledky lze snadno shlédnout. Dávají za pravdu Siegfriedovi :wink: Budou v nich užity běžné polní zbroje (jenom výrazně zdobenější) a soudobě užívané tupé zbraně :wink:
Ich dien!
Timpa
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 03. Jan, 2012 8:52

Re: Zbraně pozdního středověku

Post by Timpa »

Zdravím mám dotaz možná to bude znít hloupě ale proč takhle vlastně vytlačili palné zbraně Luky a kuše ? V té tobě kdy chodili střelci pomalu k sobě až četl jsem že mušketa měla dostřel 200 - 300 metrů a zkušený střelec vystřelil 1 střelu za 2-3 minuty. Zatímco Anglický luk nebo kuš měli účinný dostřel 120 - 200 metrů. Za 2-3 minuty by vystříleli s luku desítky šípu střelec viděl jsem i střelce co vystřelili každý 2-5 sec šíp s luku. -> nejspíš v tom hrálo roli to že mušketa provrtala pancíř střelci ale zase neprovrtala nějaký druh látky.

tak mě to zajímá jestli by byl někdo tak hodný a více to rozvedl

Edit: Je na místě spojit tato fakta s historickými údaji. Jindřich měl u Agincourtu přibližně 5 000 lukostřelců a zásobu asi 400 000 šípů. Každý lukostřelec mohl vystřelit asi deset šípů za minutu, takže armáda měla střelivo na zhruba osm minut střelby plnou silou. Nicméně tato palebná síla by byla zničující. Padesát tisíc šípů za minutu - přes 800 za vteřinu.

.To by střelce s mušket muselo úplně rozemlít na padrť.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně pozdního středověku

Post by Radovan »

tak jen tak z hlavy a co jsem kde četl
Střelec z palné zbraně byl levnější
přesněji řečeno jeho výcvik byl mnohem levnější - naučit chlapa stílet do houfu z palné zbraně je rychlejší a jednoduší než naučit tak střílet chlapa z dlouhýho angl. luku, zacházení s lukem se muselo cvičit furt pardon pořád, prý ti chlapi měly aji deformity z jednostrannýho namáhání. Jo vono natáhnoutten luk, když měl tah prý skoro metrák a dostřelit na 200m nebyla asi žádná sranda.
U palné zbraně je to jednodužší stáčí přiložit doutnák nebo stisknout spoušť a už to letí. Později se s mířidly a zámkem a lepším prachem, zlepšuje i přesnost a dostřel
navíc lít kule bylo určitě levnější a rychlejší než dělat šípy, taky se oně (o koule - střely) nemuseli tolik starat
tak asi takhle
Post Reply