Stránka 1 z 1

Varkoče v 15. stol

Napsal: sob 18. pro, 2004 20:55
od Rolo
Nemáte někdo tušení, jestli se v 15 stol. v Českých zemích používali varkoče (nebo livreje), pro vojenský doprvod šlechticů, čí zda něco podobného používali městské vojenské síly? Prostě, nějaký prazáklad uniforem.

Napsal: ned 19. pro, 2004 7:38
od Mrkvoslav
Taky jsme si tuhle otázku kladli, jelikož ze západní Evropy - Francie, Burgundsko apod. - je máme doložené, ale pro České země jsme žádné doklady nenašli :( A to jak pro šlechtické, tak pro městské...

Napsal: ned 19. pro, 2004 22:21
od Rolo
Teď jsem si koupil celkem dobrou knihu Válka ve středověku od Philippe Contamine. Tam je tomuhle problému věnovaná jedna kapitola a ani na západě to se "stejnokroji" neni moc slavný. Musím přiznat, že nemám ani nějaký slušný obrázky vojáků z Čech z druhý pol. 15. st. Jestli o něčem pěkném víš, tak mě nasměruj.

Napsal: pon 20. pro, 2004 9:25
od Bryennios
na toho Contamina jsem taky koukal. Taky si myslim, ze to je dobry, ale urcite plati to same, co pro vetsinu prekladove produkce z Arga - jsou to vicemene vynikajici klasicky prace francouzskyho puvodu, o kterych je nicmene znamo, ze se vztahuji uzce k zapadni Evrope. Stredni a vychodni Evropa je pro ne temer bez vyjimky Asie a proto ji v potaz vubec neberou, a pokud jo, tak je to vetsinou dost mimo.
(info o knize tady - http://www.kosmas.cz/knihy/104633/Valka-ve-stredoveku/ )

Re: Varkoč

Napsal: pát 02. lis, 2007 22:14
od Martin
rytir píše:Zdravím, já bych se chtěl zeptat na střih varkoče z přelomu 14. a 15. století. A jestli by mi ho někdo poslal na meil nabo sem? to je jedno.
Dík
Tady to asi nebude tak jednoznačné, protože pod pojem "varkoč", tj. waffenrock spadá v 15. stol. prakticky jakákoliv bojová suknice, heraldicky či neheraldicky pojatá, která se nosila na zbroji. Funkce takovéhoto varkoče byla buď odlišovací (erb či barvy rodu, státu nebo města), ochranná (prošívané suknice) nebo kombinující obě tyto vlastnosti.
Na poč. 15. stol. převažovaly u těžké jízdy zbroje přechodného typu, z nichž mnohé ještě neměly celistvý kyrys a nebo tyto kyrysy nebyly hezké v důsledku ještě nezvládnuté výrobní technologie. Varkoč tedy zesiloval zbroj, ale i zakrýval její estetické nedostatky. Pěšáci nosili varkoče na prošívanicích, brigantinách, později na kyrysech.
V 15. stol. nebyl varkoč nezbytnou součástí zbroje a plátová zbroj se běžně nosila nezakrytá.
Tady jsou bojové suknice, které můžeme označit jako varkoče:
http://www.kostym.cz/Cesky/1_Originaly/ ... _01_69.htm
http://www.kostym.cz/Cesky/1_Originaly/ ... _01_62.htm
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004079.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004416.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004461.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004462.JPG

Střih tedy není jednoznačný. Varkoč může být volný či přiléhavý, vycpávaný nebo jen podšitý. Nejlepší je, vybrat si konkrétní postavu z nějakého obrazu a zbroj pak řešit podle ní, aby nevznikl paskvil.

Nutno připustit, že kyrys se také někdy nosil na varkoči:
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004057.JPG

Obrazy i ten náhrobek jsou z doby 1390-1420.

Napsal: sob 03. lis, 2007 21:27
od Wothan
Tak tohle se pravděpodobně přesně v téhle podobě nenosilo nikdy ale o tom už jsme se bavili :wink:

Napsal: ned 04. lis, 2007 10:15
od Corin
Podle mého názoru todle nebude ani tak varkoč jako spíš prošívanice. Pokud se pletu,prosím vyveďte mě z omylu.

Napsal: ned 04. lis, 2007 11:06
od Martin
Corin píše:Podle mého názoru todle nebude ani tak varkoč jako spíš prošívanice. Pokud se pletu,prosím vyveďte mě z omylu.
Ale ono se to vzájemně nevylučuje. Je to prošívaný varkoč. Slovo "varkoč" znamená obecně bojovou suknici (Waffenrock) a pro 15. stol. ho nemá smysl nějak úžeji specifikovat, natož se přít, co je podle někoho varkoč a co není. Má obecný význam asi jako pojmy "helma", "meč".

Napsal: ned 04. lis, 2007 11:55
od Corin
Děkuji mnohokrát :) Já měl vždycky varkoč akorát za jakýsi přehoz přes zbroj, protože tak jsem jej vždycky viděl :)