Plátová zbroj a její části

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Plátová zbroj a její části

Post by Martin »

Pletené rukavice? To máš na mysli z vlny na způsob svetru? Tak to jsem nikde neslyšel. Obvyklé byly vnitřní rukavice z kůže, našité na řemínky, které byly přinýtované k plechu rukavic. Tyto řemínky byly buď součástí konstrukce (šupinové prsty) a nebo sloužily právě pouze k přišití měkké rukavice (např. na kornoutech a větších lamelách).
Vnitřní rukavice mohla být vyrobena také z textilie. Myslím ale, že obvyklé byly z kůže.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Souhlas, na originálech z druhé poloviny 15. století(studoval jsem především německé rukavice, o italských zas tolik nevím). Tam kde se vnitřní rukavice zachovala byla z kůže bez známek jakéhokoliv vycpání.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Vnitřní rukavice byly kožené prstové s našitými malými plechovými lamelami. Jelikož se většina italských rukavic dochovala v neúplném stavu, protože kůže se rychleji rozpadá, tak není možné říci, zda měly vnitřní lamelové prsty všechny takovéto rukavice. Je docela pravděpodobné, že někdy měly pouze velké lamely kryjící prsty jako celek a malé lamely byly pouze na palci.
http://www.historicenterprises.com/misc ... mour03.jpg

Petr Brožek je dělá běžně, takže doporučuji.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Jinak Jirka Lucius je dělá taky - http://www.luciferarmoury.com/galerie.php?aktsl=50
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

kure_melancholik wrote:Někde tady kdysi byla diskuze o tříprstých rukavicích tady jsem narazil na celkem zajímavou fotku.
Mám pocit že tahle diskuze probíhala ve vrcholném středověku ale od tamtud jsem byl vyhozen že tyhle jsou moc pozdní (čehož si jsem vědom) tak jim tu zakládám samostatné téma.

http://home.armourarchive.org/members/l ... nswick.bmp

PS:nepotřebuji o nich nic vědět (i když informací není nikdy dost) jenom je tu dávám jako zajímavost.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Štěpán
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

pěchotní plátová ramena a nákrčník 1410-1430 Německo

Post by Štěpán »

nemáte někdo odkaz na fotky z musei, na kterých by byla německá ramena a nákrčník 1410-1430 pěchotní.Prosím přímé odkazy,bohužel nejsem ználý potřebných jazyků a neumím efektivně hledat to co potřebuji.Děkuji :oops: :roll:
Jsem věrný svým přátelům i nepřátelům.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: pěchotní plátová ramena a nákrčník 1410-1430 Německo

Post by Siegfried »

Štěpán wrote:nemáte někdo odkaz na fotky z musei, na kterých by byla německá ramena a nákrčník 1410-1430 pěchotní.Prosím přímé odkazy,bohužel nejsem ználý potřebných jazyků a neumím efektivně hledat to co potřebuji.Děkuji :oops: :roll:
Mno silně se obávám, že nikdo nic takového nemá, protože takováto kombinace zbroje tedy nákrčník a k němu přidělaná ramena (nejlépe na přesce) nebyla :) Jaksi to totiž funkčně nemá smysl.
Buď byl přední a zadní plech spojený popruhy přes ramena a na zbroj přidělaná (šněrováním či kolíčkem) ramena nebo byla kroužková košile se zesílenou ochranou rukou pomocí plátových rukávů či ramen a podobně.
Krk se chráníl buď stojáčkem kroužkové košile v kombinaci se závěsem helmy (bascinet či šlap) nebo tam byl límec či vous jako součást opřilby (velký bascinet, armet)
http://www.zplusz.cz/?216,casti-zbroje
tohle je konstrukčně blbost... vzniklo to asi z mylné interpretace vyobrazení a nekvalitních fotografií originálů v doprovodu neexistence prošívanice pod zbroj v nabídce českých laciných platnéřů...
Něco podobné "nákrčníků takovéhoto typu (přesto úplně jinak myšleno a používíno se objevuje po někde na začátku novověku :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Štěpán
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Štěpán »

pošleš mi prosím nějaké linky s fotkama jak to tedy vypadalo? díky :shock:
Jsem věrný svým přátelům i nepřátelům.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Štěpán wrote:pošleš mi prosím nějaké linky s fotkama jak to tedy vypadalo? díky :shock:
Na tvůj požadavek se těžko odpovídá :) nemohu ti poslat odkaz na něco co neexistuje. Samotná ramena nebo nákrčník se nenosily a už vůbec ne na pěší zbroji. Pořadí pořizování ochraných pomůcek pěšáka je helma, ochrana trupu (přední plech) a pak ostatní...
Tedy bys měl mít na tuhle dobu za běžného pěšáka asi prošívaný kabát či vycpávanici, helmu, kroužkový obječek, možná kroužkovou košili. Pokud bys na pěšáka chtěl přední plech či kyrys budiž, ale uchycení bude spíše takto http://www.flickr.com/photos/30928912@N ... 560070907/
A teprve k tomuto přidáš ruce a ramena... a si velmi těžkooděný pěšák... myslím, že v čechách před polovinou 15stol. se vyskytující velmi vyjímečne.)
Tenhle kyrys je samozřejmě německá práce kolem 1470-1490 :)

http://www.flickr.com/photos/30928912@N ... 560070907/
zde máš cosi jako nákrčník ale všimni si, že je to kombinované s vousem, a proto to tam je, kyrys pod tím je pravděpodoně jako na obrázku výše... Interpretace uchycení ramen je na této zbroji nejasná a klidně může být neoriginální... (restaurátoři v 19.stol a za čátku 20.stol napáchali dost zvěrstev) musel bych to vidět na vlastní oči abych si udělal závěr...
Takže spíš řekni jak chceš řešit celkově výstroj a pozici své postavy můžem o tom mluvit...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Štěpán
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Štěpán »

V současné době mám použitelnou pouze vycpávanici a k ní bych rád pořídil nějaký plech.Ještě nemám představu jaký,snažím se sehnat informace.Chtěl bych, aby to bylo územně co nejblíže Čechám, počátek 15.stol a běžně se vyskytovalo.Žádná vysoko postavená osoba,.Jak jsi si mohl všimnout mám zkreslenou představu o tom co bylo a nebylo,budu rád když mi to vyložíš(te),vysvětlíš(te).budu vděčný za každou radu :oops:Lépe sformulovat svou otázku asi nedokážu.
Jsem věrný svým přátelům i nepřátelům.
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Pro období, které sis vybral bych to dále do plechů moc nehnal, raději skonči u helmy, kyrysu (chceš-li ho) s vycpávanicí a pro bezpečnost maximálně rukavice. Kyrysy se během první půlky 15. s. pomalu stěhovaly z výzbroje jízdy i k pěchotě, ale to neznamená, že by je tehdy měl každý druhý pěšák, chvilku to trvalo.

O kyrysu ve výzbroji městské pěchoty se zmiňuje Jan Durdík v článku o hotovosti chebského venkova. Konkrétně tam měl ve srovnání doloženého měšťana z Jeny (nepamatuji se přesně), který měl k roku 1404 kyrys (asi jen přední plech?). Pokud chceš kyrys, vol nejlépe jen přední plech bez šorcu, buď úplně hladký nebo s jedním středovým žebrem.

Tohle je tuším stětí sv. Jakuba, italská práce z r. 1371. Na jezdci vpravo je dobře vidět řemení předního plechu - jeden v úrovni pasu, dva křížem přes lopatky.
Image

Jak může vypadat tvůj kyrys zepředu - žádný šorc, jedno žebro (tady je i naznačený hák pro kopí, ten vynech): provařený náhrobek Waltera von Hohenklingen, zabitého 1386 u Sempachu (náhrobek je samozřejmě o něco mladší).

Image
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Mno většinu už jsme ti toho řekli, já bych na trup volil asi prošívanici a na ní límeček (ke klobouku) nebo drátěnou košili. (Rukavice pak jako úlitbu bezpečnosti) Přední plech už je docela dost luxus :) když si prohlédneš tohle http://www.glasgowmuseums.com/showExhib ... id=8#slide (ta barbuta k této zbroji nepatří měl by tam být armet) tak si všimni, že ten přední plech je (nepočítaje lamely na suknici) složen ze dvou dílů spojených tím řemínkem vepředu.
Horní díl co vede do ramen končí někde na pupku zhruba, takhle http://www.churburg.com/pics/rundgang/r ... rg_rot.jpg (tohle je samozřejmě trochu jinak udělané je to lamelové tamto je v celku, demonstruji na tom délku, datace je cca 1370) Dolní díl (co má na sobě tu suknici) v tom jejich spojení umožňuje určitý pohyb ve smyslu úklonu stranou. Takže já bych použil jen ten samostatný horní díl a pokud si chceš hrát na pěšáka co se zahojil na mrtvém pánovi tak si tam nech třeba dírky po té přípravě na hák :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Post Reply