Palné zbraně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Palné zbraně

Post by Martin »

V poslední době se často setkávám s lidmi, kteří požadují informace o palných zbraních z konce 15. a počátku 16. století. Spousta z nich hledá podklady výhradně na internetu a zapomíná, že existují muzea, knihy, odborné časopisy.
Rád bych zde tedy upozornil na unikátní kolekci pozdně gotických hradebních pušek, která se (mimo jiné zbraně) dochovala v plzeňské městské zbrojnici:
http://www.virtualtravel.cz/zapadoceske ... ice-i.html
http://www.virtualtravel.cz/zapadoceske ... ce-ii.html

Vývoj palných zbraní během II. pol. 15. stol. byl a stále je, vojenskými historiky opomíjen. Proto si spousta lidí myslí, že od primitivních zbraní "husitského typu" se rovnou přešlo ke klasickým luntovým zámkům. Faktem je, že vedle ručnic bez zámkového mechanismu se během II. pol. 15. století rozšiřují zbraně s jednoduchým držákem luntu (serpent), s dělenou pákovou spouští a s tlačítkovým zámkem.
Právě tlačítkovým zámkem jsou vybaveny hradebnice v Plzni, datované do konce 15. století. Jelikož se liší svojí mohutností a přítomností či nepřítomností háku, nabízí se možné rozlišení podle množství ládovaného prachu na tuplháky (4 loty), hákovnice (2 loty), půlhákovnice (1 lot) a lehčí hradebnice.
Pro podobné zbraně se nachází střílny v mnoha pozdně gotických opevněních. I ty fortifikace, které bývají označovány jako "dělostřelecké", jsou vesměs vybaveny střílnami pro hradební pušky, nikoliv pro děla. Typickým představitelem je předsunutá "dělostřelecká" bašta hradu Český Šternberk, jejíž střílny (vyskytují se zde i "kalhotové" střílny) umožňují osazení těžkých hákovnic, ale ne děl. Podobně je to i s baštami u nás v Českém Brodě a mnoha dalších městech.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je pěkná prezentace, jak je to asi udělaný?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

To nevím, ale oceňuju alespoň takovýto zběžný náhled, protože donedávna nebyla tahle zbrojnice prakticky vůbec prezentována (katalog není, nesmí se fotit).

No pár fotek se přeci jen zdařilo.
Tady je hradební puška, která nemá hák a rozměrově zhruba odpovídá pozdějším mušketám, je ale o něco delší. Kohout má dvě pružné čelisti, do kterých se nasadí lunt nebo hubka a pak se stáhnou posuvnou objímkou:
Image

Tahle zbraň má hák a podle rozměrů je to buď půlhákovnice či hákovnice. Kohout má na konci trubičku, která se objevuje u terčovnic s hubkovým zámkem ještě v 17. století. Hubka se musela před každým výstřelem zapálit, což na hradbách (či na střelnici) nehrálo zas takovou roli.
Image

Tyhle zbraně mají mušku i hledí a střelba z nich mohla být docela přesná. Na dobu pořízení byly velmi moderní a zastaralé nebyly ještě při obléhání města A. Mansfeldem za stavovského povstání r. 1618 (na rozdíl od fortifikací, že?). Možná, že jejich nákup souvisí s freudschaftem mezi Plzní a Norimberkem.
Kdyby měl někdo přístup k oněm účtům, byl by to přínos pro poznání dobového vojenství (původ, rok pořízení, ceny zbraní). Ovšem datace plzeňských hákovnic do konce 15. století je uváděna i v jiné literatuře, např. Alte Handfeuerwaffen.
Tlačítkový zámek funguje dokonale, jak jsem se již mnohokrát přesvědčil při střelbě ze své arkebuzy. Proč byl později vytlačen klasickým luntovým si dokážu vysvětlit pouze jeho o něco větší komplikovaností, protože má dvě pružiny a zvláště tu kohoutovou je třeba vyladit, aby nebyla příliš silná.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Martin wrote: Tlačítkový zámek funguje dokonale, jak jsem se již mnohokrát přesvědčil při střelbě ze své arkebuzy. Proč byl později vytlačen klasickým luntovým si dokážu vysvětlit pouze jeho o něco větší komplikovaností, protože má dvě pružiny a zvláště tu kohoutovou je třeba vyladit, aby nebyla příliš silná.
na to Ti z praxe dokážu odpovědět poměrně přesně 8)

jednak byl knoflíkový (či tlačítkový, ale to je záležitost pouze překladu) celkem lokální záležitostí pár míst , kdežto klasický doutnákový zámek je rozeset po celé evropě rovnoměrně.
Druhak platí ta o něco větší komplikovanost, ALE HLAVNĚ problematičnost druhé šance, tedy problému selhání výstřelu "utopením" luntu v pánvičce.
Střelec s normálním doutnákovým zámkem má reálnou šanci výstřel zdublovat "doubleclickem", nebo dalšími technikami, aniž by si zásadně rozhodil zaměření zbraně, a aniž by musel polevit v jejím úchopu.
Střelec s knoflíkovým zámkem musí natáhnout, zavřít pánvičku, rozfoukat doutnák, odklopit pánvičku, a pokusit se znovu vystřelit. V průběhu celé atrakce hrozí nechtěný výstřel, a to bez založení zbraně (hrozí reálná možnost zranění), a pochopitelně bez zaměření zbraně.
Natahování zámku rukou na zalícené zbrani možné je, ale s "ostrým" nabitím je docela hazard.
Tož asi tak...


(PS: mám zbraně s oběma zámky :lol: )
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Wothan wrote:To je pěkná prezentace, jak je to asi udělaný?
vetsinou se to dela tak ze se panoramaticky nasnimkuje prostor, poskladas to v nejakym softu do celku a pak z toho udelas prezentaci kde se muzes hejbat... vsimni si ze po nazvetsovani do urcity velikosti uz to zacina byt zvetsovany bez prokreslovani detailu

ale jinak slusny...
Your freedom will grow each time you say: No!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

alistaire wrote:... jednak byl knoflíkový (či tlačítkový, ale to je záležitost pouze překladu) celkem lokální záležitostí pár míst , kdežto klasický doutnákový zámek je rozeset po celé evropě rovnoměrně.
Druhak platí ta o něco větší komplikovanost, ALE HLAVNĚ problematičnost druhé šance, tedy problému selhání výstřelu "utopením" luntu v pánvičce.
No, znám zbraně s tlačítkovým zámkem ze Švýcarska, Německa, Ruska, od nás (s vnitřní či vnější pružinou) z Japonska (se spirálovou pružinou) a nepřijde mi to tedy jako záležitost pár míst. Ale v Evropě plošného rozšíření nedosáhl, to je fakt. Byl záležitostí několika málo desetiletí a při masové výrobě mušket se neuplatnil.

Důvodem "utopení" luntu v pánvičce si vůbec nejsem jistý. To se stává u dnešního grafitovaného Vesuvitu, pokud se nenadrtí. U drceného se mi nikdy nestalo, že by nedošlo k zapálení prachu na pánvičce.
Jelikož se hubkové zámky objevují i u luxusních zbraní (terčovnic) dokonce v 17. století, tedy vedle obvyklých kolečkových zámků, přijde mi důvod "utopení" luntu jako nedostatečný.
Na hradě Bítově je zdobená terčovnice (intarz. rohovinou, kostí, perletí, rytá hlaveň) datovaná vyrytým letopočtem do r. 1614. Kohout s trubicovým držákem pro hubku se sklápí zepředu. Zbraň má spoušť s napínáčkem. Pokud by byl tento zámek nespolehlivý, výrobce by zcela jistě použil kolečkový nebo klasický luntový, protože tady se nejednalo o nákladnost provedení.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

alistaire wrote: na to Ti z praxe dokážu odpovědět poměrně přesně
Ještě bych dodal, že střelba z novodobých replik, novodobým prachem může přinést pouze poznatky z novodobé praxe.
O účinnosti středověkého prachu můžeme pouze přibližně spekulovat. O bezpečnostních podmínkách na bojišti též. O spolehlivosti zbraní se lze něco dočíst až z doby poměrně nedávné.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Plzeňské hradebnice mají vnější kohoutovou pružinu. Další exempláře s vnějším pérem, s výjimkou jedné turecké tlačítkové muškety ze 16. století, vlastně neznám. Západoevropské zbraně mívají vnitřní pružinu, která je stlačována vačkou na kohoutu. Tady je jeden švýcarský tuplhák s vyjmutým zámkem:
http://www.feuerwaffen.ch/doppelhaken.htm

K termínu tlačítkový, konflíkový či hubkový zámek bych uvedl, že Němci používají termín Schwammschloss, tedy "hubkový zámek", navzdory tomu, že se v něm dala používat jak zápalná hubka, tak lunt. Zakončení některých kohoutů je ale zřejmě určenou pouze pro tu hubku (jak vypadala nevím), je to jakýsi kornoutek, do kterého by se lunt dával špatně.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Zdravím všechny střelce.možná teď nenapíšu nic objevného,ale narazil jsem na práci R.Nekudy o výzkumu Mstěnické tvrze.Mj.bronzové hákovnice roztržené při střelbě,a dvoudílná bronzová forma na odlití dvou kulí..též zdobená šipka do kuše.článek je v nově vyšlé Živé archeologii..jo,a když už jsem tady-pěknou hradebnici mají na hradě Loket,v rytířském sále.Taky by mě zajímala datace Plzeňských zbraní-jestli byly později upravované..dost jsem koukal na ta přesá miřidla(dioptry?)dokonce jedno stavitelné hledí.. :shock:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Mám dotaz. Narazil jsem na tuhle fotku. Ví někdo o důvodu natírání hlavní a z čeho vycházeli?? Teda pokud jim na to nespadl kýbl primalexu.

http://www.miedreich.com/coburg05/cobur ... ild42.html
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Zdá se mi to, nebo je tohle něco jako lauf z tarasnice (16 kilo, 30mm asi ráže?)
http://www.aukro.cz/show_item.php?item= ... 34#gallery

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Vypadá to moc kvalitně na to aby to byla kopie uměle zestařená, takhle krátěrkově zkorodovanou litinu jsem viděl jen na jiných originálech, každopádně, cena je zatím dost zajímavá :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Kain wrote:Zdá se mi to, nebo je tohle něco jako lauf z tarasnice (16 kilo, 30mm asi ráže?)
http://www.aukro.cz/show_item.php?item= ... 34#gallery
Tipoval bych to podle parametrů spíše na hradební pušku, podobná hlavneň čeká doma na zapažbení hehe
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Radovan »

Mám prosbu a dotaz klasická hákovnice se používala asi od konce 14. do konce 15. stol, ale jaké byly doplňky ?
Nabyják dřevěná tyčka, lunt buďto volně do ruky nebo nějaký držák drát s očkem a rukojeť ze dřeva?
Odpalování rozžhaveným drátem a k tomu trojnožku s mísou na dřevěné uhlí a nějaký ruční měch?
Včem se nosil prach?
Bouchačky jsou všude ukázaný ale doplňky kde nic tu nic
pardon kulky se nosily ve váčku na opasku
Obsluhu prý někdy tvořili i dva chlapi a asi to bude chtít taras nebo aspoň festovní pavézu, tedy to značí pevný stanoviště,žádný velký lítání )Leda když se zdrhalo).
doufám,že to patří do tohoto tématu
Díky
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Prach v rohu, či v koženém váčku s pevným, všitým náustkem. A u pasu nebo na obleku dřevěnou nádobku sloužící jako odměrka. Tu trojnožku se žhaveným pohrabáčem jen při obraně pevného stanovište, opevnění či vozové hradby, jinak je to veskrze nepraktické. Luntu bych se nebál. A dobré je mít jehlu na protahování zátravky a štěteček z žíní na její ometání. Víc mě nenapadá.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Post Reply