Palné zbraně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Radovan »

Jo tak s tím bych souhlasil Díky
není někde prosím nějaké vyobrazení, pozdější znám takže by se z toho dalo vyjít. Tu násypku asi z bronzu, nebo z měděnýho plechu, mosaz tenkrá ještě,co já vím, nebyla.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Píšu dřevo. Kost se taky snese.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Radovan wrote:Jo tak s tím bych souhlasil Díky
není někde prosím nějaké vyobrazení, pozdější znám takže by se z toho dalo vyjít. Tu násypku asi z bronzu, nebo z měděnýho plechu, mosaz tenkrá ještě,co já vím, nebyla.
..no, přesnou míru rozšíření užívání jsem nezkoumal, nicméně přinejmenším 15. st. už mosaz zná. Viděl jsem fotky svícnů z 15. st., které jsou uváděné jako mosazné. Otázka je, zda se to bude hodit na tu nádobku.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

mezi bronzem a mosazí bývá občas dost tenká hranice..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak mosaz samozřejmě byla a byla už ve starověku, raném středověku i později. Fakt že se zinek nezískával stejným způsobem jako dnes, na tom moc nemění. Ale pravdu má Křižák když říká že mezi historickým bronzem a mosazí nemusí být velký rozdíl - složení těchto slitin se totiž pohybovalo (na naše dnešní poměry) dost volně o dalších příměsích a kontaminaci ani nemluvě. Asi víc záleželo i na požadovaných vlastnostech - mechanických i vzhledových. V anglické literatuře se často uvádí u originálů jen "slitina mědi" místo "bronz" či "mosaz".

http://www.curiavitkov.cz/prace53.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Radovan »

Násypku asi spáchám z rohoviny ten tvar se přímo nabízí.
K mosazi - co vím tak cíleně vyrobená mosaz je z Anglie 2.pol. 18.stol
před tím se jednalo o bronzy a přírodní mosazi. Při výrobě mosazi je problém se zinkem vypaluje se (proto se mosaz i letuje pod boraxem)
ale myslím ,že debatu na toto téma by bylo vhodnější přeřadit do řemesel
a když tak na to otevřít nové téma
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Zkus západočeské muzeum v Plzni. Je tam něvětší sbírka pozdně středověkých palných zbraní ve střední evropě a Jakub řikal že v mnohých kusech se dochovala i vycpávka.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Grum
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 134
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Iron Ford

Post by Grum »

byl jsem se kouknout v té plzni, ten soubor arkebuz a hradebnic je mladší, říká se cca 1515, pak je tam asi 10-20ks hákovnic datovaných od 14. do 1. pol. 15.st.. Na nich jsem co si pamatuju nenašel žádné uchycení nabijáku, na těch mladších kusech jsou buď pod hlavní v drážce dlabané tak, aby byla uvnitř širší a nabiják nevypadl (tedy bez použití těch různých kovových oček nebo trubiček), nebo (často na těch hradebních puškách) půlkulatý žlábek z boku a pár půlkulatých objímek z plechu, ale nevím, jestli to není třeba pozdější úprava. Stejně jako zašupovací boxy v lícnici pažby.
Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

Clary: Ano, říkal nám to PhDr. František Frýda při školní návštěvě ZČ Muzea. Prý se zbytky ucpávek nalezly ve schránkách v pažbách arkebuz.
maledictus: Jestli tě palné zbraně zajímají, zajdi si tam, jsou tam zachované i s plně funkčními zámky. A je jich opravdu hodně.
Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové
Contact:

Post by Václav »

maledictus: Jednu pěknou arkebuzu datovanou okolo r. 1500 mám na fotkách tady:
Image
http://www.flickr.com/photos/30928912@N ... 07/?page=2

Bohužel si už nepamatuju, zda byl nabiják skutečně pod hlavní. Z fotek to není vidět, ale mám pocit, že ano.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Fotka je otočená nebo je pro leváka?
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové
Contact:

Post by Václav »

Indy wrote:Fotka je otočená nebo je pro leváka?
Skutečně je pro leváka. :wink:
User avatar
stettner
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Thu 06. Aug, 2009 8:09

Re: Palné zbraně

Post by stettner »

Pekne vyobrazenie zbrani je v zavere sermiarskeho manuskriptu Ludwiga von Eyba (B 26).
Na obrazky na spodnych dvoch je vidiet ulozenie nabijaka. Osobne som zatial nenasie starsi zdroj o takomto ulozeni. Cca 1490-1500.
Image
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.

Alle kunst haben leng und masse.
http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Palné zbraně

Post by Indy »

Super obrázek. Hlavně je tam příslušenství, což se moc nevidí.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
Post Reply