Prošít či vycpat? Prošívanice...

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Nečištěnou vlnu ovčáci pálej..
Smrt je smyslem života.
User avatar
MLuks
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by MLuks »

Tak vlnu už mám dohodnutou...hurá..a díky za help...
Snad už poslední dotaz - Bylo by OK, ubrat vycpání u kolen a příčně prošít(kvůli přesouvání vycpání) a pak překrýt plechovým kolenem??
Jen z důvodu hybnosti
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jasně, dělá se to i u loktů. Ale spíš uber vzadu pod kolenem a přidej na vrchní stranu.
Vítězství nebo smrt!
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Čím je nohavice užší,tím víc "vytahané "koleno musí být,abys ho ohnul.
Smrt je smyslem života.
Grum
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 134
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Iron Ford

Post by Grum »

při šití a vycpávání tunýlků se tyto zkracují jen napříč, ne na délku. maximální zkrácení je zhruba o 33%, většinou to vychází tak 25%. (logicky, pokud sešiju dvě látky a vycpu je zcela dokulata, je průměr tohoto kruhu cca 2/3 původní šíře)
Jinak jak bylo psáno, je takřka nutné nechat zákolení nevycpané, naopak na koleně je dobré to prošít i vodorovně, aby se to z něj "nevymačkalo" jinam.

tady je trochu vidět můj pokus o nohavice pod kolena
http://galerie.melwen.cz/v/CuriaVitkov/ ... 3.JPG.html
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Já teda nemám přímo prošívanici, ale arming doublet a rukávy mám přišité, už jen proto že ten stříh je dělanej tak že přišití rukávu rozšíří pažní otvor, který sám o sobě tlačí. (na pochopení principu toho střihu jsem zatím krátký, ale funguje to). Rovněž se dochovaly popisy kterak má být rukáv správně přišit.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Kulíšek
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Mon 25. May, 2009 23:59

Re: Prošít či vycpat? Prošívanice...

Post by Kulíšek »

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na prošívanice který ale mají vycpaný ramena na 2. polovinu 15. století v západní Evropě. V Embletonovi jsou moc hezký fotky ale jinak jsem to nikde neviděl tak nevim jestli to neni jedna z těch menších much. Bylo to běžný nebo to neni nijak moc podložený?

díky
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Prošít či vycpat? Prošívanice...

Post by BidakII »

Podložené to je - Kronika Diebolda Schillinga staršího k burgundským válkám ukazuje Burgunďany v prošívkách s takovými rameny, konkrétně tam se to objevuje jenom jako trup + vycpaná ramena bez rukávů. Hodně to najdeš třeba na iluminacích k Froissartovým kronikám v mladších manuskriptech z 15. s. a konečně se to objevuje také na nádherných iluminacích v knize o turnajích Reného z Anjou (cca 1440), kde v tom pěhají různí pacholci. Pozor - třeba rozlišit, jestli pán na iluminaci má takovou prošívku nebo jen doublet s takto nabranými rameny.

Shrnuto - ikonografie nás odkazuje do západní Evropy a hodně do frankofonního prostoru. Takže jde spíš o to, koho chceš ztvárnit. Jestli Němce nebo Čecha, tak bych to vypustil, Švýcar :wink: a dále na západ možno.
Kulíšek
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Mon 25. May, 2009 23:59

Re: Prošít či vycpat? Prošívanice...

Post by Kulíšek »

Konkrétně my šlo přesně o to udělat si to na Švýcary. Takže díky moc udělal jsi mi radost
Ignac
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Prošít či vycpat? Prošívanice...

Post by Ignac »

Zajímá mě, kolik vrstev potřebuji na svrchní prošívku. Někde jsem četl, že to lidé dělají z vojenských dek, ta je slinější než len, takže kolik vrstev byste doporučili? 5? 10?
Post Reply