Palcáty, sekery, bijáky a jiné úderné zbraně

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Post Reply
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Palcáty, sekery, bijáky a jiné úderné zbraně

Post by Wothan »

Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Václav
Nováček
Nováček
Posts: 38
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha / Hradec Králové
Contact:

Post by Václav »

Ahoj, tady mám fotku jednoho dýkového palcátu z Husitského muzea, ale jedná se pouze o kopii.

http://sweb.cz/altquartier/M1004013.jpg
Matěj
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Matěj »

Ahoj Owene, pár palcátů jsem ti poslal do emailu....Jsou z Norimberského Imperiálního a Národního muzea.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Martin: Našel bys tam nějaké starší? Mně zajímá jmenovitě 11-13.st.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Matěj
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Matěj »

Image

Image
Tady sem vypátral nějaké....
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A datace?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Matěj
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Matěj »

Och pardon. Bylo tam psáno 12. století, tedy alespoň u těch s toporem. U toho se sekyrami nebylo psáno nic. Jinak je to z Royal Army and Military History Museum v Bruselu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ten se sekerami totiž nápadně připomíná zbraně které známe z iluminací 13.st. - například v té notoricky známé Maciejowské bibli:

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

Dotaz:
Na Hrubé Skále jsem slyšel, že angličtí lučištníci používali kladiva na zatloukání obranných kůlů jako zbraň. Mělo být dlouhé asi 1,5 m, možná olověná hlavice. Hledal jsem to googlem a nic jsem nenašel. Představoval bych si to asi jako perlík, na jedné straně s křížovým sekem, aby to nemohlo sklouznout při úderu, možná trochu rozšířené jako kovářské sedlíky. Nezdá se mi, že by šel zatloukat kůl nějakou kulatou hlavicí. Má někdo jiný tip? Viděl někdo něco takového?
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

PeZ wrote:Dotaz:
Na Hrubé Skále jsem slyšel, že angličtí lučištníci používali kladiva na zatloukání obranných kůlů jako zbraň. Mělo být dlouhé asi 1,5 m, možná olověná hlavice. Hledal jsem to googlem a nic jsem nenašel. Představoval bych si to asi jako perlík, na jedné straně s křížovým sekem, aby to nemohlo sklouznout při úderu, možná trochu rozšířené jako kovářské sedlíky. Nezdá se mi, že by šel zatloukat kůl nějakou kulatou hlavicí. Má někdo jiný tip? Viděl někdo něco takového?
Nehledej v tom nic složitého, nejčastěji to bývala velká dřevená palice (láce i váha) na dlouhém toporu. Palice sama bývala často asi i stažená železnými obručemi. Na vyobrazeních mívala i hrot (nahoře, případně i na jedné straně palice). Požadakem byl pracovní nástroj, který lze sekundárně užít jako zbraň.
Ich dien!
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Příspěvek od PeZ (trošku se mi v tom udělal bordel při přejmenovávání):
pahavaska wrote:Pez
Jo, taková palice na 1.5 m násadě s olověnou hlavicí je uvedena ve Wagnerově době hus. a předhus. a ten ji přebral z LeDuca. S gustem používám na urovnávání neposlušných okaponosičů. 8)
Teda inspirovanou variantu s hlavicí z tvrdé gumy, natřené leštitelnou barvou, dokud se neoprýská (tak dvě akce) je to od olova k nerozeznání. A kdo by brzdil olovo, že.
Z odkazu http://virtuater.free.fr/Categories.htm jsem si LeDuca taky stáhnul a palici jsem tam našel - v šestém díle na str.181, z textu jsem při neznalosti francouzštiny pochopil, že byly uloženy ve zbrojnici Pařížské radnice ve 14. stol. Když jsem si propočítával hmotnost hlavice, vyšlo mi neuvěřitelné číslo k 10 kg z obrázku a při zmenšení hlavice na ještě použitelný rozměr asi 5 kg - opravdu drtivá zbraň.
Nicméně mi to nevysvětlilo, jaká byla podoba "olověných obuchů" u Angličanů. Zatím asi vyjdu z tohoto vyobrazení.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Post Reply