Historical Medieval Battles Major League

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Heinrich von Rheinhausen, Bestian

Post Reply
Natalia_UA
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Wed 17. Feb, 2010 16:51

Historical Medieval Battles Major League

Post by Natalia_UA »

Dear colleagues-reenactors!
We are glad to inform you that on the basis of the project “Battle of the Nations” world Historical Medieval Battles Major League has been created. It presents historical medieval battle as brand-new elite world kind of extreme sport (http://www.youtube.com/watch?v=BLCLljsihzk , http://www.youtube.com/watch?v=wBdCDg41o0Q,). Major League consists of the best world reenactors who are not only engaged in making arms and armor replicas but also use them in fierce full contact historical medieval battle which is regulated by the strict rules and principles of results estimation. At this point world Historical Medieval Battles Major League consists of the best fighters-representatives of the living history movement from Russia, Ukraine, Belarus, Lithuania and Poland.
In the summer months a new base is being formed. Therefore we suggest forming the National team of your country comprised of at least 8 fighters in order to present your country in general and the best club fighters of your country in particular. We as the organizers of the international project “Battle of the Nations” and the coordinators of world Historical Medieval Battles Major League will be happy to give you any help and support in preparation: to share the experience, to give advice or a consultation, to come personally if needed in order to set connections and support in organization of the National team in your country. Do enter the world rating of the National teams and clubs and join world Historical Medieval Battles Major League! Take part in Major League, show what the National team of your country is worth!

Best regards,

The project “Battle of the Nations” organizers:
international project coordinator Natalia Trubnikova
natsss111@gmail.com
+38 050 2856733
chief project organizer Anton Trubnikov
battleofthenations@gmail.com
+38 096 2330504

The project site: http://battleofthenations.com.ua

Následující text je přeložen automaticky. Omlouváme se za kvalitu!

Vážení kolegové reenactors!

Jsme rádi, že Vás informovat, že na základě projektu "bitva národů", vytvořil svět Major League bitev Historické středověké, představující historické středověké bitvy jako nové globální elity podobě extrémních sportů (http://www.youtube.com/watch?v=BLCLljsihzk, http://www.youtube.com/watch?v=wBdCDg41o0Q). V první lize patří lepší reenactors světa, kteří se zabývají nejen rekonstrukci zbroje a zbraní, ale jejich praktické uplatnění v tvrdé plném kontaktu středověké historická bitva, která se řídí jasnými pravidly a principy hodnocení výsledků. V tomto bodě v globální lize pro historické středověké bitvy patří nejlepší bojovníky, zástupců hnutí živé historie Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Litvy a Polska.
V létě, novou základnu. V této souvislosti doporučujeme vám tvořit národní tým ve vaší zemi alespoň 8-jádro bojovníci, za možnost reprezentovat svou zemi jako celek, a nejlepší bojovníky klubů ve vaší zemi, zejména. My, jako pořadatelé mezinárodního projektu "Bitva národů" a koordinátory Major League Baseball, Vám rádi pomůžeme s jakoukoliv podporu při přípravě: pro sdílení zkušeností, poskytovat právní rady, v případě potřeby přijít osobně na vytváření sítí a podporu a pomoc při organizaci National Team ve vaší zemi. Předpokládejme pro čest předložit na festivaly a soutěže "Battle of národů" Vaše Nats.sbornuyu a své nejlepší bojovníky. Zadejte světovém žebříčku Nats.sbornyh a kluby a připojit se k vyšší ligy v historické středověké bitvy! Zapojte se do světa vysoké League, ukázat, co může vaše země je národní tým!

S pozdravem, organizátoři projektu "bitva národů"
Mezinárodní koordinátor projektu Natalia TRUBNIKOV
natsss111@gmail.com
+38 050 2856733

Hlavním organizátorem projektu Anton TRUBNIKOV
battleofthenations@gmail.com
+38 096 2330504

Místo "bitvy národů": www.battleofthenations.com.ua

Post Reply